• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Şişecam portföyüne eklediği yeni soda külü kapasitesi ile bir dünya lideri olmayı hedefliyor

20 Kasım 2021 Cumartesi 10:00
12
14
16
18

Şişecam portföyüne eklediği yeni soda külü kapasitesi ile bir dünya lideri olmayı hedefliyor


           HABER MERKEZİ      
     Cam ve kimyasallar sektörlerinin global oyuncusu Şişecam, değer katan yatırımlar atağını, doğal soda külü alanında 2019 yılında gerçekleştirmiş olduğu stratejik hamleyi yeni bir boyuta taşıyarak sürdürüyor. Şişecam, 2 yıl önce, ABD’de doğal soda külü alanındaki ilk yatırımını hayata geçirmek için eşit oranda üretim ortağı olduğu Ciner Grubu ile işbirliğinin kapsamını genişletiyor; ortaklığın yapısı değişiyor. Yeni yatırım planı kapsamında Şişecam, Ciner Grubu ile ABD’de şu an eşit oranda ortak olduğu doğal soda külü üretim tesisi Pacific Projesi’nden ek hisse alarak, yüzde 60 pay sahibi konumuna gelecek. Ayrıca, Ciner Grubu’na ait Atlantic ve Wyoming tesislerinden de çoğunluk hisse satın alımı gerçekleştirecek ve bu yatırımlarda da yönetimi üstlenecek. İki güçlü kuruluş, yeni ortaklık yapısı ile ABD’de 4 Milyar dolarlık doğal soda külü yatırımını daha hayata geçirecek. Bu stratejik hamle ile Şişecam’ın kontolü altındaki  bugün 2.5 Milyon ton soda külü üretim kapasitesi, yeni yatırımlar sonucunda portföyüne katacağı yeni kapasitelerin de eklenmesiyle birlikte 10 Milyon tonu aşacak. Şişecam’ın halihazırda 8’inci sırada olduğu soda liginde, 2026 yılına kadar yaratacağı ek  soda külü kapasitesi ile bir dünya lideri olması bekleniyor. Ayrıca, tek lokasyonda en büyük soda külü üretim tesisinin kurulmasını da içerecek yatırımlar sonucunda, Şişecam ABD’nin en büyük doğal soda külü üreticisi konumuna gelmeyi hedefliyor.

     Şişecam Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kırman, Türkiye’nin sanayi gücünün küresel temsilcisi Şişecam’ın bu stratejik yatırım kararının detaylarını şöyle açıkladı: “Şişecam, 86 yıllık köklü geçmişi boyunca, inandığı büyük ve sağlam yatırımları yapmaktan hiç bir dönem geri durmamış, bugün geldiği güçlü konumuna, doğru zamanda ortaya çıkan doğru yatırım fırsatlarını değerlendirerek ulaşmıştır. 2019 yılında ABD’de ortak bir doğal soda külü üretim tesisi yatırımı gerçekleştirmek üzere eşit oranda üretim anlaşması yapmış olduğumuz Ciner Grubu ile ortaklığımızın sınırlarını genişletiyoruz. Doğal soda külü alanında gerçekleştireceğimiz bu dev yatırım hamlemiz kapsamında halihazırda Ciner Grubu ile eşit oranda üretim ortağı olduğumuz Pacific Projesi’ndeki payımızı artırarak, yüzde 60 seviyesine çıkartacağız. Ayrıca, Ciner Grubu’nun ABD’de yönetimini sürdürdüğü Ciner Wyoming şirketinde Ciner Grubu’nun sahip olduğu hisselerin yüzde 60’ını da satın alarak genişleteceğiz. Bu yatırımların yanı sıra, yine doğal soda külü üretimi alanında planlanan ve bugün itibariyle tamamen Ciner Grubu’na ait olan Atlantic Projesi’ne de yüzde 60 ortak olacağız. Bu yolla, doğal soda külü üretiminde, özellikle de solüsyon madenciliği yöntemi ile doğal soda külü üretiminde önemli bir bilgi birikimine sahip olan Ciner Grubu ile Şişecam’ın 86 yıllık geçmişinden gelen ve gerek geniş coğrafyalarda yer alan uluslararası yatırımlarından gerekse de yarım asıra yaklaşan soda külü üretimi tecrübelerinden edindiği üstün yönetsel yetkinliklerini birlikte daha güçlü sergileyebilecekleri  bir ortaklık kuracağız. Ayrıca, portföyümüze ekleyeceğimiz ek kapasite ile daha düşük maliyetli üretim avantajı ve sürdürülebilirliğe uyumu ile bugünün olduğu gibi, geleceğin de sektörleri arasında yer alacağına inandığımız doğal soda külü alanında dünyanın en güçlü oyuncularından olacağız. Cumhuriyet tarihimizde Türk şirketlerince ABD’ye yapılmış en büyük yatırım olan ve yurt dışında yapılan en büyük yatırımlardan birini teşkil eden bu yatırımın, Türk şirketlerinin sahip oldukları bilgi birikimi, tecrübe ve rekabetçi güçleri ile global ölçekteki rekabette de önemli ölçüde söz sahibi olduklarının ve oyun kurucu konuma geçtiklerinin en önemli göstergesi olduğuna inanıyorum. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da, yürüttüğümüz tüm faaliyetlerimizde hissedarlarımız ve tüm paydaşlarımız için değer yaratma odağımızı sürdürürken, gelecek vaad eden ve sürdürülebilir karlılık sunan yatırım hamlelerindeki öncü rolümüzü sürdüreceğiz. Şişecam’ın uzun yıllardır süregelen güçlü bilançosu, nakit pozisyonu ve uluslararası sermaye piyasalarındaki yüksek kredibilitesi sayesinde yatırımcılarımıza verdiğimiz taahhütlerimizi yerine getirmeye devam ederken, bu yatırımlar sonucunda yarattığımız değeri de yine hissedarlarımız ile paylaşma ilkemizden ödün vermeyeceğiz” dedi.

     Camın tüm temel alanları ile soda külü ve krom bileşiklerini kapsayan iş kollarında küresel bir oyuncu olan Şişecam, doğal soda külü alanında 2019 yılında ABD’de hayata geçirdiği stratejik yatırım hamlesini yeni bir boyuta taşıyacak önemli bir adım atıyor. Şişecam ve halihazırda Pacific Projesi’nde eşit oranda geliştirme ortağı olduğu Ciner Grubu, ABD işbirliklerinin kapsamını genişletecek ve ortaklığın yapısını değiştirecek önemli bir karar aldı. Yatırım kararı kapsamında, Şişecam, Ciner Grubu ile ABD’de şu an eşit ortak olduğu doğal soda külü alanındaki geliştirme projesi Pacific Projesi’nden ek hisse alarak, yüzde 60 pay sahibi hissedar konumuna gelecek. Ayrıca, Ciner Grubu’na ait Atlantic ve Wyoming tesislerinden de çoğunluk hisse satın alımı gerçekleştirecek. Yeni ortaklık yapısı ve yatırım kararlarıyla işbirliklerinin etki alanını genişletecek olan iki güçlü kuruluş Pacific ve Atlantic Projeleri’ni birlikte geliştirirken, ABD’de toplam yaklaşık 4 Milyar dolarlık doğal soda külü yatırımını hayata geçirecekler.  
     Bu stratejik hamle ile Şişecam’ın bugün 2.5 Milyon ton olan kontrol ettiği soda külü üretim kapasitesi, yeni yatırımlar sonucunda portföyüne ekleyeceği yeni kapasiteler ile birlikte 10 Milyon tonu aşacak. Ayrıca, 2026 yılına kadar yaratmayı planladığı ek kapasite ile Şişecam’ın bugün itibariyle 8’inci sırada olduğu soda üretim liginde 2026 yılında bir dünya lideri olması bekleniyor. Şişecam, tek lokasyonda en büyük soda külü üretim tesisinin kurulmasını da içeren yatırımlar sonucunda, ABD’nin en büyük doğal soda külü üreticisi konuma gelecek.

2026 YILINA KADAR ÜRETİM PORTFÖYÜMÜZE EKLEYECEĞİMİZ EK KAPASİTE İLE SODA ALANINDA DÜNYA ÇAPINDA LİDER OYUNCULARDAN OLMAYI HEDEFLİYORUZ
     Şişecam Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kırman, 1975 yılından bu yana soda külü üretimi alanında faaliyet gösteren Şişecam’ın bu stratejik yatırım kararının detaylarını şöyle açıkladı: “Bundan neredeyse yarım asır önce Mersin’de başladığı soda külü faaliyet alanında üretim ağını Bosna Hersek ve Bulgaristan ile büyüten Şişecam, 2019 yılında bu alanda küresel ayak izini daha da genişletme kararı almış, doğal soda külü üretiminde önemli bir bilgi birikimine sahip olan Ciner Grubu ile birlikte ABD’de yeni bir doğal soda külü üretim tesisi kurmak üzere eşit oranda üretim ortaklığı kurmak üzere bir ortak geliştirme sözleşmesi imzalamıştı. 2 yılı aşkın bir süredir sürdürdüğümüz bu ortaklık sürecinde, doğal sodanın çevre dostu ve sürdürülebilir yapısı, soda külü talebinde beklediğimiz güçlü artış ve ortağımız ile yakaladığımız uyum, bizi bu alandaki yatırımlarımızı artırma, ABD gibi önemli bir pazardaki varlığımızı güçlendirme yönünde harekete geçirdi. Bunun üzerine, Ciner Grubu ile eşit oranda ortak olduğumuz Pacific Projesi’ndeki payımızı artırarak, yüzde 60 seviyesine çıkartmak konusunda anlaştık. Ayrıca, ortaklığımızın alanını genişleterek, Ciner Grubu’nun ABD’de yönetimini sürdürdüğü Wyoming tesisinde sahip olduğu hisselerin de yüzde 60’ına ortak olma kararı aldık. Yine, bugün tamamı Ciner Grubu’na ait olan ve doğal soda külü üretimi alanında planlanan Atlantic Projesi’ne de yüzde 60 oranında pay sahibi olmak üzere anlaştık. Bu yolla, doğal soda külü üretiminde, özellikle de solüsyon madenciliği yöntemi ile doğal soda külü üretiminde önemli bir bilgi birikimine sahip olan Ciner Grubu ile Şişecam’ın 86 yıllık geçmişinden gelen ve gerek geniş coğrafyalarda yer alan uluslararası yatırımlarından gerekse de 50 yıla yaklaşan soda külü üretimi tecrübelerinden edindiği üstün yönetsel yetkinliklerini birlikte daha güçlü sergileyebilecekleri yeni ve daha güçlü bir ortaklık kuracağız. Ayrıca, daha düşük maliyetli üretim avantajı ve sürdürülebilirliğe uyumu ile bugünün olduğu gibi, geleceğin de sektörleri arasında yer alacağına inandığımız doğal soda külü alanında portföyümüze dahil ettiğimiz yüksek kapasite iledünyanın en güçlü oyuncularından olacağız”.

AMERİKA’YI YENİDEN KEŞFETMEDEN ABD’DE YENİ DOĞAL SODA KÜLÜ KAPASİTESİ YARATIP YÖNETECEĞİZ
     Prof. Dr. Ahmet Kırman yeni yapılacak tesis yatırımların büyüklüğünü de şöyle ifade etti: “Dünyanın en büyük soda külü rezervlerine sahip ülkeleri arasında yer alan ABD’de Wyoming’de gerçekleştireceğimiz bu yatırımlar sonucunda, yıllık 8 Milyon ton soda külü üretim kapasitesine sahip, entegre bir üretim üssü kurulmasını sağlayacağız. Bu yeni tesis, tek lokasyonda dünyanın en büyük entegre üretim üssü olacak. Özetle, bilgi birimimiz ve üretim kabiliyetimizi maliyet avantajları ile destekleyecek bu gibi unsurlar sayesinde, Amerika’yı yeniden keşfetmeden, ABD’de ek doğal soda külü kapasitesi yaratıp, yöneteceğiz.”

ATLANTİC VE PACİFİC TESİSLERİNİN 2027 YILINDA TAM KAPASİTEYE ULAŞMASINI BEKLİYORUZ
     Prof. Dr. Ahmet Kırman, Şişecam’ın doğal soda külü alanında büyüme kararını şu gerekçelerle  açıkladı: “2021 yılında talebin 60 Milyon tonu aştığı global soda külü sektöründe önümüzdeki yıllarda güçlü talep artışı öngörüyoruz. Ayrıca, soda külü üretimi kaynaklı karbon yoğunluğunda yaklaşık yüzde 50 düşüş, soda külü üretimi kaynaklı su tüketiminde yüzde 50 üzerinde azalış sağlayan doğal soda külü üretimini, sürdürülebilirlik odaklı bakış açımız nedeniyle de destekliyoruz. Gelecekte, dünyada sentetik sodadan doğal sodaya kayış olacağını görüyor, bir yandan geleceğe doğru hazırlanırken, diğer yandan da geleceğe giden yolu tasarlayan öncü konumumuzu koruyoruz. Açıkladığımız yatırımlardan Wyoming Tesisi 1962 yılından bu yana üretim yapar halde ve tamamlanmış bir yatırım konumunda. Pacific ve Atlantic yatırımlarının 2025 yılından başlayarak kendi yatırım planlarına uyumlu olacak şekilde tedricen devreye girmelerini ve yeni tesislerin de 2027 yılında tam kapasiteye ulaşmasını öngörüyoruz.”

ŞİŞECAM BUGÜN GELDİĞİ GÜÇLÜ KONUMA DOĞRU ZAMANDA, DOĞRU YATIRIM FIRSATLARINI DEĞERLENDİREREK ULAŞTI
     Prof. Dr. Ahmet Kırman, Şişecam’ın aralıksız sürdürdüğü ve faaliyet gösterdiği ülkelerde paydaşlarına değer katan yatırım hamleleri ile ilgili olarak da şu açıklamayı yaptı: “Şişecam, ana faaliyet alanlarının tümünde, global ölçekte en büyük 3 oyuncu arasında yer alma hedefi doğrultusunda kararlılıkla ilerlerken, Türkiye başta olmak üzere, faaliyet gösterdiği tüm ülkelerde tüm paydaşları için sürdürülebilir değer yaratan yatırımlara imza atmaktadır. Şişecam, 86 yıllık köklü geçmişi boyunca, inandığı büyük ve sağlam yatırımları yapmaktan hiç bir dönem geri durmamış, bugün geldiği güçlü konumuna, doğru zamanda ortaya çıkan doğru yatırım fırsatlarını değerlendirerek ulaşmıştır. Tüm faaliyetlerinde hissedarları ve tüm paydaşları için yaratacağı değeri odağına almış, gelecek vaad eden, sürdürülebilir karlılık sunan yatırım hamlelerinde hep öncü olmuştur. Şişecam’ın uzun yıllardır süregelen güçlü bilançosu, nakit pozisyonu ve uluslararası sermaye piyasalarındaki yüksek kredibilitesi sayesinde yatırımcılarımıza verdiğimiz taahhütleri yerine getirmeye devam ederken, bu yatırımlar sonucunda yarattığımız değeri de yine hissedarlarımız ile paylaşma ilkemizden ödün vermeyeceğimizi ifade etmek isterim.”

ABD’YE YAPILMIŞ EN BÜYÜK TÜRK YATIRIM HAMLESİ OLACAK
     Prof. Dr. Ahmet Kırman, Şişecam’ın faaliyet gösterdiği ülkelerde büyüme stratejilerini ve değer yaratan yatırımlarını da şöyle anlattı: “Rusya’nın en büyük Türk yatırımcılarından olan Şişecam istikrarlı yatırımları sonucunda en büyük yabancı yatırımcı statüsüne sahip olduğu Bulgaristan’da bu yıl “sürdürülebilir yatırım” ödülüne layık görüldü. Şişecam İtalya’nın da en büyük Türk yatırımcıları arasında en ön sıralardadır. Bu yılın ilk yarısında Avrupa’ya cam ambalaj alanında yapacağımız 255 Milyon Euro değerindeki ilk yatırımı Macaristan’da gerçekleştireceğimizi açıkladık. Eylül ayında Türkiye ye otocam ve düzcam alanında 4 Milyar liralık iki yeni float yatırımı müjdesi verdik. Eskişehir deki cam ambalaj üretim tesisimize yaklaşık 1 Milyar liralık yatırım ile yıllık 155 bin ton kapasiteli yeni bir fırın yatırımı yapma kararı aldığımızı da henüz bu ay duyurduk. Son olarak da, ülkede 2 yıl gibi çok kısa bir yatırım geçmişimiz olmasına rağmen, ABD’de bugüne kadar yapılmış en büyük Türk yatırımına imza atma kararı aldık ve ABD’nin en büyük Türk yatırımcısı konumuna gelmeyi başardık. Aynı zamanda Cumhuriyet tarihimizde Türk şirketlerince yurtdışında hayata geçirilen en büyük yatırımlardan birini teşkil eden bu yatırımın, Türk şirketlerinin sahip oldukları bilgi birikimi, tecrübe ve rekabetçi güçleri ile global ölçekteki rekabette de önemli ölçüde söz sahibi olduklarının ve oyun kurucu konuma geçtiklerinin en önemli göstergesi olması açısından da özel bir anlam ifade ettiğini düşünüyoruz. Türkiye’nin sanayi kabiliyetinin ve gelişiminin güçlü bir temsilcisi olarak, büyüme adımlarımızı başarılı operasyonlarımızla ve finansal sonuçlarla perçinlerken yatırımlarımızla da desteklemeye ve tüm paydaşlarımıza değer katarak gelişmeye aralıksız bir şekilde devam etme kararlılığındayız.”


Şişecam Hakkında
Türkiye’nin en köklü kuruluşları arasında yer alan Şişecam düzcam, cam ev eşyası, cam ambalaj ve cam elyafı gibi camın tüm temel alanları ile soda ve krom bileşiklerini kapsayan iş kollarında küresel bir oyuncudur. Bugün dünyada cam ev eşyasında en büyük iki, cam ambalaj ve düzcamda ise en büyük beş üretici arasından yer alan Şişecam, dünyanın en büyük sekizinci soda üreticisi olmasının yanı sıra krom kimyasallarında dünya lideridir.
Düzcam, cam ev eşyası, cam ambalaj, kimyasallar, otomotiv, cam elyaf, maden, enerji ve geri dönüşüm iş kollarında öncü bir rol üstlenen Şişecam, Türkiye’nin yanı sıra Almanya, İtalya, Bulgaristan, Romanya, Slovakya, Macaristan, Bosna Hersek, Rusya Federasyonu, Gürcistan, Ukrayna, Mısır, Hindistan ve ABD’de üretim faaliyetlerini yürütmektedir.
 Şişecam, 86 yıllık deneyimi, 22 Bin çalışanı, dört kıtada 14 ülkeye yayılan üretim faaliyetleri ve 150 ülkeyi aşan satışlarıyla uluslararası ölçekte bir şirket olarak, ana faaliyet alanlarında dünyanın en büyük üç üreticisinden biri olma hedefiyle yoluna devam etmektedir.


 


+ Benzer Haberler
» EİB’ten kasımda 1 milyar 437 milyon $’lık ihracat
» Enflasyon yıllık yüzde 21,31’e çıktı
» Yİ-ÜFE, kasımda yüzde 9,99 yıllık yüzde 38,94’e yükseldi
» Dikili TDİOSB’nin, jeotermal arama ruhsatı 9’a yükseldi
» EPDK, lisans bedeli ve katılma payını yürürlükten kaldırdı
» Merkez Bankası’ndan üst üste ikinci döviz müdahalesi
» Doğu ve Güneydoğu’nun sınır ticaretinde düzenleme yapıldı
» Batıçim Batı Anadolu Çimento Sanayii A.Ş.’de yeni dönem
» EGEPLASDER, sektörün dünya buluşmasında yerini aldı
» Karabağlar’da seçilmiş kadınlar 6. kez buluştu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 04.12.2021)
  Ticaret 03.12.2021
  Ticaret 02.12.2021
  Ticaret 01.12.2021
  Ticaret 30.11.2021
  Ticaret 29.11.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni