• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Şirketlerin %78’i hibriti ideal altyapı olarak görüyor

16 Şubat 2021 Salı 12:00
12
14
16
18

Şirketlerin %78’i hibriti ideal altyapı olarak görüyor

           HABER MERKEZİ     
     Özel bulut, hibrit ve çoklu bulut bilişimin lideri Nutanix, Inc. (NASDAQ: NTNX), Türk şirketlerinde karma bulutun benimsenmesini dünyanın diğer ülkeleriyle karşılaştıran üçüncü küresel Kurumsal Bulut Endeksi anketinin sonuçlarını yayınladı. Türkiye’de karma bulutun benimsenmesi genel trendlerle büyük ölçüde benzer olmakla birlikte, analiz hibrit bulut uygulamasında önemli farklılıklar olduğunu gösteriyor.

     Araştırmaya Türkiye'den katılanların %17'si yalnızca birden çok genel bulut kullandığını, %72'si ise diğer BT modellerinin yanı sıra birden fazla genel bulut kullandığını ifade etti. Ayrıca COVID-19 salgını, Türkiye'deki ve diğer ülkelerdeki şirketleri BT'yi ani bir şekilde uzaktan çalışmaya zorlanan kitlelerini desteklemek için bulut bilişim dağıtımlarını hızlı bir şekilde devreye almaya zorladı.

Araştırmanın önemli bulguları şöyle sıralanıyor:
     - Hibrit bulut Türkiye dahil yanıt verenlerin çoğu için ideal BT işletim modeline karşılık geliyor. Türkiye'den anketi yanıtlayanların %78'i hibrit bulutun kuruluşları için ideal altyapı modeli olduğunu bildirirken, küresel katılımcıların ortalamada daha da yüksek bir yüzdesi (%87) bu fikri destekliyor.
     - Türkiye’deki kurumlar geleneksel veri merkezlerinin çoğunu bir yıl içinde hizmetten çıkarmak veya değiştirmek için plan hazırlıyor. Bulut özellikli olmayan geleneksel veri merkezlerinin penetrasyonunun Türkiye’de önümüzdeki 12 ay içinde %30'dan %5'e düşmesi, ayrıca genel bulut kullanımının %21 artması bekleniyor.
     - Hibrit bulut ideal olsa da Türkiye'deki katılımcılar karma bir modelin beklentisi içinde. Türkiye'deki ankete katılanların %32'si 5 yıl içinde yalnızca hibrit bulut çalıştırmayı öngörüyor. Bu küresel ortalama olan %49'un altında bir oran. Aynı dönemde Türkiye'de kullanılması beklenen diğer modeller arasında yalnızca özel bulut (%14), yalnızca genel bulut (%25) ve özel / genel bulutların ve geleneksel veri merkezinin entegre olmayan bir karışımı (%17) yer alıyor.
     - Türkiye'deki altyapı değişikliğinin arkasındaki temel faktör maliyet tasarrufu değil. Türkiye'de BT altyapılarını modernize etmenin en önemli üç nedeni BT kaynaklarını daha iyi kontrol etmek (%57), iş hedeflerini karşılamak için gereken esnekliği (%52) ve hızı (%51) artırmak olarak öne çıkıyor.
     - Küresel salgın BT'nin profilini yükseltti ve bulutun benimsenmesini hızlandırdı. Türkiye'deki ankete katılanların büyük çoğunluğu (%86) COVID-19'un kuruluşlarında BT'nin daha stratejik algılanmasına neden olduğunu söyledi. Küresel ortalamaya (%47) kıyasla daha Türkiye’den daha yüksek oranda katılımcı (%65) genel bulut yatırımında artış bildirirken, Türkiye’deki BT altyapısının iyileştirilmesi oranı %60 ile yine %50’lik küresel ortalamanın üzerinde gerçekleşti.

     Nutanix MED Kıdemli Satış Müdürü Nir Hollander, araştırmaya dair şu yorumda bulundu: "Tek bir BT modelinin yegâne altyapıya dönüştüğüne bakılmaksızın, Türkiye'deki ve diğer ülkelerdeki şirketlerin hibrit bulut kullanımını artırmak için bir yolculuğa çıktıkları açıkça görülüyor. Bu adım özel ve genel bulutları benimserken atmaları gereken geleneksel, bulut etkin olmayan veri merkezlerini devre dışı bırakmayı da içeriyor. Türkiye'nin gelecekteki BT altyapı planları neredeyse tamamen bulut tabanlı olsa da karma bir görünüm sergiliyor. Ankete katılanların %78'i Türkiye için ideal altyapı olarak hibriti seçmesine rağmen, yalnızca %32'si beş yıl içinde entegre bir hibrit ortam öngörüyor.”


+ Benzer Haberler
» 26 Şubat’ta 10 bin 282 kişi iyileşti
» 4 kişilik ailenin açlık sınırı 2 bin 719 TL
» Ocak’ta ihracat %2,3 arttı, ithalat %5,9 azaldı
» E-hileye geçit verilmeyecek
» Filyos limanı, bölgeyi deniz ticaretinin merkezi yapacak
» Azerbaycan’da 29 yıl önce katledilenler unutulmadı
» TCMB’nin döviz rezervleri 144 milyon dolar arttı
» “140 milyon TL’lik destek ödemelerine başlıyoruz”
» H-ÜFE yıllık %21,11 aylık %2,06 arttı
» Polisan Holding, TEİD üyesi oldu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 27.02.2021
  Ticaret 26.02.2021
  Ticaret 25.02.2021
  Ticaret 24.02.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni