• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Sırbistan Türk yatırımcıları bekliyor

06 Mart 2018 Salı 16:00
12
14
16
18

Sırbistan Türk yatırımcıları bekliyor

           FATİH ÖZKILINÇ     
     İZTO’yu ziyaret eden Sırbistan Pirot Ekonomi Odası Başkanı Dragan Kostic, Sırbistan Pirot Serbest Bölgesi’ne yatırım yapmanın Rusya ve Kazakistan’a ihracat yapmak isteyenler için çok avantajlı olduğunu belirterek Türk yatırımcıları Sırbistan’a davet etti.
     İzmir Ticaret Odası(İZTO) Sırbistan’dan gelen ziyaret heyetini ağırladı. Sırbistan Pirot Bölgesi Başkanı Dragana Toni ve Pirot Ekonomi Odası Başkanı Dragan Kostic, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş’ı ziyaret ederek İzmir’deki Serbest Bölgeler hakkında bilgiler aldı.

     Ziyarette Sırbistan Fahri Konsolosu Metin Akdurak da hazır bulundu. Dragan Kostic, hem odalarını tanıtmak hem de ülkelerindeki iş fırsatlarını anlatmak için ziyareti gerçekleştirdiklerini belirterek, İzmir’deki yatırımcıları Sırbistan’a davet etti. İzmir’e serbest bölgeleri ziyaret etmek için geldiklerinin belirten Pirot Ekonomi Odası Başkanı Dragan Kostic, “Serbest bölgeleri ziyaret etmek için geldik. İZBAŞ ve ESBAŞ’ı ziyaret etmek istiyoruz. Buradaki üreticilere ve ticaretçilere fırsatları sormak istiyoruz. Aynı zamanda yatırımcılar için ve Sırbistan’daki fırsatları anlatmak istiyoruz. İZBAŞ’tan bu fırsatları tanıtmak için bir ricamız oldu” dedi.

Pira serbest bölgesi önemli bir avantaj
     Pira’da bulunan serbest bölgenin ihracatçılar için büyük avantaj sağlayacağını vurgulayan Kostic, “Bölgemizden 500 milyar dolar da ihracat var. Toplam 6500 kişi çalışıyor. Bu serbest bölgede yatırım yapmak özellikle Rusya ve Kazakistan’a ihracat yapmak isteyenler için çok avantajlı. Sıfır gümrük vergisiyle ihracat yapabilirler. Gerek serbest bölgemize gerekse Sırbistan’a Türk yatırımcıları bekliyoruz” ifadelerini kullandı. Pira’dan Kazakistan’a da aynı şekilde gümrüksüz mal gönderebileceğini ifade eden Kostic, “Sırbistan ile bu ülkeler arasında anlaşma var. Bundan yararlanabilmek için şirketin yüzde 51’i Sırbistan ortaklığında olması gerekiyor. Serbest bölgemiz dünyadaki en iyi 50 bölge içerisinde” şeklinde konuştu.

“Sırbistan yatırımcılara güzel fırsatlar sunuyor”
     Sırbistan’ın yatırımcılar için güzel fırsatlar sunduğunu dile getiren Dragan Kostic, “Üretici firmalar devletten yardım alıyorlar.
     Devlet ile uzun vadede yatırım için anlaşırsa firmalar bu fırsatları kullanmaktadır.
     Bir şirket 10 milyon Euro’dan fazla yatırım yaparsa vergi ödemiyor. Euro serbest bölgenin verdiği fırsatlar. Sırbistan çok güzel fırsatlar sunuyor yatırımcılar için. Devletten ve Euro Serbest Bölge fırsatlarını kullanabiliyorsunuz. Bizim en büyük amacımız Sırbistan’daki insanları çalıştırmak. Sizleri Pira’ya davet ediyoruz. Sırbistan bütün yatırımcılar için çok güzel fırsatlar sunuyor” diye konuştu.

Tek gündem seçim
     Sırbistan heyetine ziyaretlerinden dolayı teşekkür eden Ekrem Demirtaş, Türkiye’deki meslek odalarında 9 Nisan’da seçim olacağı bilgisini verdi. İzmir Ticaret Odasının şu anda tek gündem maddesinin seçim olduğunu ifade eden Demirtaş, “Nisan ayında meslek odalarının seçimi var. Odamızın şu anda tek gündem maddesi seçim. Yine görevde olursak bunu değerlendiririz. Sırbistan Avrupa’nın kalbinde bir yerde bulunuyor. Bunu değerlendirmek gerekir. Heyetimizi daha ileri bir tarihte tekrar misafir etmek isteriz. Görevde olursak bir sunum hazırlayarak burada üyelerimize bilgilendirme yapabilirsiniz. Sırbistan’da yaptıklarınızı görmek çok önemli” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» Türk organik ürünleri dünyaya açıldı
» TARKEM modelinin Türkiye’ye anlatılması gerekir
» Ev ve mutfak eşyalarında yeni hedef İngiltere
» 2018 yılı ihracat şampiyonları belli oldu
» Geleceği Yazan Kadınlar için son başvuru tarihi 22 Şubat oldu
» Koç Holding’in 2018 yılı konsolide cirosu 143,2 milyar TL olarak gerçekleşti
» ‘Dyo Sanat Ödülleri’den 52 yılda 23.424 eser
» İzmir iş dünyasından Albayrak’a ekonomi raporu
» Palandöken, “Emekliliği gelmiş esnafa kolaylık sağlanmalı”
» Türk seramiği 130 ülkeden 91 bin ziyaretçiyle buluştu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 18.02.2019
  Ticaret 16.02.2019
  Ticaret 15.02.2019
  Ticaret 14.02.2019
  Ticaret 13.02.2019
  Ticaret 12.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni