• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Şık, “HDP olarak barajı geçeceğiz”

14 Haziran 2018 Perşembe 13:00
12
14
16
18

Şık, “HDP olarak barajı geçeceğiz”

           FATİH ÖZKILINÇ     
     HDP İstanbul Milletvekili Adayı Gazeteci Ahmet Şık ve beraberindeki HDP heyeti İzmir Gazeteciler Cemiyeti(İGC) Başkanı Misket Dikmen’i ziyaret etti. Ziyarete İGC yönetim kurulu üyeleri de katıldı. İGC ziyareti sırasında 24 Haziran seçimlerine dair önemli açıklamalarda bulunan Ahmet Şık, “HDP olarak barajı geçeceğiz ama baraj altında kalıyormuş gibi çalışmaya devam edeceğiz. Güneydoğu’da seçmen çok ciddi bir baskı altında. Çok sayıda sandık kaydırması oldu. Bu seçmenlerin oy kullanamama riskleri çok yüksek. Bu durumu engellemek ve seçmenin oy kullanmasını sağlamak için gereken bütün çalışmaları sürdürüyoruz” dedi.

“Muhalifler ‘Saray Rejimi’ni yıkma iddiasıyla bir araya geldi”
     Konuşmasının başında sokakta 7 Haziran seçimlerindeki coşkunun çok olmadığını ancak ruhu görebildiklerini söyleyen Ahmet Şık, “7 Haziran’daki coşku çok yok ama o dayanışma ruhu çok yükseldi. Sonuç itibariyle ise başta HDP olmak üzere muhalif partilerinin de 7 Haziran’dan daha fazla bir oy alacağına inanıyorum. Çünkü bu sefer bütün muhalif partiler ‘Saray Rejimi’ni yıkma iddiasıyla bir araya geldi. Bunun da gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

“HDP olarak barajı geçeceğiz”
     HDP’nin baraj sorununun hem olduğunu hem de olmadığını belirten Şık, “Normal şartlarda böyle bir baraj sıkıntısı tabi ki yok. Ancak karşımızda en iyi bildikleri hırsızlık olan bir iktidar olunca insanlar da ister istemez baraja takılma endişesini taşıyor. HDP olarak barajı geçeceğiz ama baraj altında kalıyormuş gibi çalışmaya devam edeceğiz. Güneydoğu’da seçmen çok ciddi bir baskı altında. Çok sayıda sandık kaydırması oldu. Bu seçmenlerin oy kullanamama riskleri çok yüksek. Bu durumu engellemek ve seçmenin oy kullanmasını sağlamak için gereken bütün çalışmaları sürdürüyoruz. Bu süreçte YSK 144 bin diye açıkladı parti olarak 2790 bin diye açıklandı. Ancak sonuç olarak, bir tek oy bile olsa buradaki zihniyeti ifade ediyor. Bu zihniyetle mücadele ediyoruz. Bu sürecin ince ince hesaplanması gerekiyor. Aslında ince ince bir seçim süreci yaşıyoruz. Karşılıklı böyle teveccühler de gösteriyoruz” ifadelerini kullandı.

“Bu mafyaya karşı verilen ikinci Kurtuluş Savaşı”
     24 Haziran seçimlerini ikinci Kurtuluş Savaşı olarak nitelendiren Şık, “Herkesin karşısında birbirine dair soru işareti var. Bu çok doğal. Köprüden sonra O açıklamayı partim ya da Kürt seçmen adına yapmadım. Ancak ortada bir hedef ortaklığı var. Çok ağır bir zulüm dönemi yaşandı. Bundan da en çok Kürt siyasal hareketi etkilendi. Elbette ki AKP ve MHP ortaklığı dışındaki seçmen nasıl bu ceberut iktidardan kurtulmayı düşünüyorsa Kürt seçmenler de aynı şeyi düşünüyor. Burada karşılıklı stratejik bir işbirliği var. Bu mafyaya karşı verilen ikinci Kurtuluş Savaşı’dır. Siyasi parti kılığına girmiş mafya grubu ülkeyi yağmalıyor şu anda. Şu anda gerçekten çok ağır bir dönemden geçiyoruz. Muharrem Beyin Diyarbakır mitingiyle aslında resmi açıklamaya da gerek kalmadı. Seçmen ülkedeki net soruna karşı birlikte hareket etme kararı almak istiyordu. Sadece Muharrem Bey ve diğer adayların Kürt meselesini nasıl çözeceklerine dair açıklama bekleniyordu. Bu konuda da en net konuşan Muharrem Bey oldu. Burada da karşılıklı bir incelik söz konusu oluyor” şeklinde konuştu.

“HDP’nin tüm farklılıkları yansıtmaya çalışan bir anlayışı var”
     HDP’nin herkesi kucaklayan ve temsil etmeye çalışan siyasal bir parti olduğunu ifade eden Şık, şunları kaydetti:
     “Eğer partinin programı ve tüzüğüne bakılırsa bu ülkedeki kimsenin reddedemeyeceği şeyler olduğunu görür. Keşke çok güçlü bir temsiliyet bulsak ve keşke iktidar olsak. İnsanlar da o tüzüğe aykırı davrananlara hesabını sorsa. Bunu çok isterim. HDP’nin tüm farklılıklarla bütün çoğulculuğu yansıtmaya çalışan bir anlayışı var. Buna sahip çıkmak gerektiğini düşünüyorum. Bu tabi yavaş yavaş olacak. Bu ülkede demokrasi ilerlemesi iğneyle kuyu kazmak gibidir.

“Her şey iyi olacak”
     Gönül isterdi ki her yere gideyim ama çok dolaşamadım. Bursa ve Diyarbakır’a gittikten sonra İstanbul’da devam edeceğim. HDP olarak İzmir’de 2 bölgeden 2’şer vekil çıkartmayı hedefliyoruz. İzmir’den HDP’ye çok ciddi bir oy gidebilir ama diğer taraftan da desteklediği partinin vekilinin de düşmemesi noktasında ince hesaplar var. Ancak HDP’nin temsiliyetiyle CHP, İYİ Parti ya da SP’nin temsiliyeti arasında ciddi bir fark var. CHP’nin çıkaracağı vekil sayısıyla HDP’nin 60 yerine 80 vekil çıkarması çok fark ediyor. Bu hesapla hareket etmek gerekiyor. Bir de bu seçimin 2 basamaklı olması insanların gönül rahatlığıyla oy vermesini sağlıyor. Her iki basamakta da aynı ceberut iktidardan kurtulma pratiği sergilenecek. Her şey iyi olacak.”

“Bu rejim diğer rejimin provası olacak”
     “Şu rejimi yıktıktan sonra iyi bir gazete yapalım” diyen Şık, “Türkiye’de en önemli ihtiyaçlardan biri de gazete. İzmir’deki yerel gazeteler bu noktada bir dönem çok iyiydi ama şu anda son durumu çok iyi bilmiyorum. Bu rejim diğer rejimin provası olacak. Bu seçimde mevcut iktidar yıkıldığında en fazla 2 yıl içinde yeni bir seçim daha gerçekleşecek. Çünkü parlamenter sisteme dönüş gerçekleştikten sonra yeni bir seçim gerçekleşecek. Buna da hazır olmalıyız” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» “İzmir’de hak arama özgürlüğü var”
» Yüksek faiz yatırımları frenliyor
» Palandöken, “Yeniyıl indirimi diye zamlı fiyattan satış yapılıyor”
» Corendon Airlines, İzmirli turizmcilerle buluştu
» TBMM’den GYODER’e takdir plaketi
» Borusan Otomotiv, BMW Genius’ları BMW tutkunlarıyla buluşturuyor
» 380 milyon dolarlık anlaşma
» Otopark yönetmeliği 30 Haziran 2019’a ertelendi
» İzmir turizminde 10 milyar dolarlık potansiyel var
» TESK’den genel sekreterlere yönelik eğitim semineri yapıldı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 10.12.2018
  Ticaret 08.12.2018
  Ticaret 07.12.2018
  Ticaret 06.12.2018
  Ticaret 05.12.2018
  Ticaret 04.12.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni