• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Sigortacılık sektörü büyümeye müsait”

04 Temmuz 2018 Çarşamba 13:00
12
14
16
18

“Sigortacılık sektörü büyümeye müsait”

   ► ATO Başkanı Baran: “Türkiye’de sigortacılık sektörü cazip bir pazar. ülkemizde her üç araçtan biri sigortalı”

           ANKARA TİCARET     
     Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, sigortacılık sektörünün yüksek bir büyüme potansiyeline sahip olduğunu belirterek, “Türkiye’de sigortacılık sektörü cazip bir pazar. Ülkemizde üç araçtan sadece birisi sigortalı. Sigortalı konut oranı yüzde 35. Zorunlu deprem sigortasında bile oranımız yüzde 45’lerde. Sağlık sigortalı sayımız yaklaşık 2 milyon. Sigortacılık sektörü gelişmeye açık bir alan.” dedi.

     ATO Sigortacılık Hizmetleri Meslek Komitesi’nin Türkiye Sigorta Acenteleri Federasyonu (TÜSAF) ve Başkent Sigorta Acenteleri Derneği (BASİAD) iş birliğiyle düzenlediği “Sigortacılık Sektöründeki Yeni Gelişmeler” konulu toplantı ATO Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantının açılışında konuşan ATO Başkanı Baran, sigortacılık sektörünün hem bir tasarruf aracı olarak hem de sunduğu sigorta teminatıyla Türkiye ekonomisinde önemli bir yere sahip olduğunu söyledi. Baran, ekonominin kaynak ihtiyacının karşılanmasına katkıda bulunan sigortacılık sektörünün, dünyada gelecek vadeden sektörler arasında öne çıktığını bildirdi.
     Türkiye’de sigortanın öneminin deprem, sel, yangın gibi olaylardan sonra gündeme geldiğini kaydeden Baran, “Sigortanın faydalarının topluma anlatılarak, sigorta bilincinin geliştirilmesine yönelik birtakım faaliyetlerin yapılması gerekiyor” dedi.

Sektör 5 kat büyüdü
     Türkiye’de sigortacılık sektörünün 2004-2014 yılları arasında yaklaşık beş kat büyüdüğüne işaret eden Baran, “Söz konusu büyüme ivmesi, Türkiye’nin sigorta alanında ne denli büyük bir potansiyele sahip olduğunu ortaya koyuyor. Ülkemizde üç araçtan sadece birisi sigortalı. Sigortalı konut oranı yüzde 35. Zorunlu deprem sigortasında bile oranımız yüzde 45’lerde. Sağlık sigortalı sayımız yaklaşık 2 milyon. Ülkemiz, genç nüfusu ve bu nüfusa karşın düşük sigortalılık oranı nedeniyle cazip bir pazar olma özelliği taşıyor. Bu nedenle sigortacılık sektörü, yerli sermayenin yanı sıra yabancı yatırımcıların da ilgisini çekiyor” diye konuştu.

     Sektörün sorunlarını çözmek için ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini belirten Baran, Başbakan Binali Yıldırım’ı ziyaretleri sırasında sigorta acentelerinin KOBİ statüsüne alınarak KOSGEB desteklerinden faydalanması konusunu çözüme kavuşturduklarını hatırlattı. Baran, ATO’nun girişimi üzerine sigorta acenteleri ve aracılarının “KOSGEB Tarafından Verilecek Hizmetler ve Desteklerden Yararlanacak Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Listesi”ne dâhil edildiğini ve Türkiye genelinde 16 bin sigorta acentesinin KOBİ kapsamına alındığını kaydetti.
     Meslek komitelerinin sektörel sorunlara vakıf olmasının önemine dikkat çeken Baran, “Komitelerimiz sektörlerinin sorunlarını tespit edip bize iletirlerse çözmek adına elimizden gelen her ne varsa yapmaya hazırız” dedi.

“Dönem iş yapma dönemi”
     ATO Sigortacılık Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı Hacı Ali Yücel de konuşmasında, sigortacılık mesleğinin hak ettiği yere gelmesi için bazı yasal düzenlemeler yapılmasını gerektiğini bildirdi. Sigortacılık Hizmetleri Meslek Komitesi olarak seçim öncesi verdikleri sözleri yerine getirmek için çalışacaklarını söyleyen Yücel, “Aynı ilkelere sahip bir ekip iş başında. Kısır tartışmalardan, polemiklerden uzak duracağız ve işimize bakacağız. Dönem kavga etme değil iş yapma dönemi” dedi. Aynı zamanda Başkent Sigorta Acenteleri Derneği (BASİAD) Başkanı da olan Yücel, devletin yönetim şemasının yeniden çizilmesinin sigortacılık mesleği açısından bir fırsat olduğunu kaydetti.  

     Türkiye Sigorta Acenteleri Federasyonu (TÜSAF) Başkanı Murat Büyükçelebi ise sektörün bağımsız bir kurula ihtiyacı olduğunu belirterek, “Bu kurulun kurulması için elimizden geleni yapacağız” diye konuştu. Büyükçelebi, 5684 sayılı Sigortacılık Yasası’nın eksiklikler içerdiğini, acente tanımının yeniden yapılması gerektiğini kaydetti. Acentelerin gelirlerinin çok düştüğüne dikkati çeken Büyükçelebi, “Son iki yılda gelir kaybı yüzde 50-60’lara ulaştı” dedi. Büyükçelebi, acente gelirlerini artıracaklarını, nitelikli personel sorununu çözeceklerini ve sektörde dijitalleşmeyi sağlayacaklarını da sözlerine ekledi. 
     Açılış konuşmalarının ardından ATO Sigortacılık Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı Hacı Ali Yücel, günün anısına ATO Başkanı Baran’a bir plaket sundu ve Osmanlı İmparatorluğu döneminde hazırlanmış bir sigorta poliçesi hediye etti.

 


+ Benzer Haberler
» Türk organik ürünleri dünyaya açıldı
» TARKEM modelinin Türkiye’ye anlatılması gerekir
» Ev ve mutfak eşyalarında yeni hedef İngiltere
» 2018 yılı ihracat şampiyonları belli oldu
» Geleceği Yazan Kadınlar için son başvuru tarihi 22 Şubat oldu
» Koç Holding’in 2018 yılı konsolide cirosu 143,2 milyar TL olarak gerçekleşti
» ‘Dyo Sanat Ödülleri’den 52 yılda 23.424 eser
» İzmir iş dünyasından Albayrak’a ekonomi raporu
» Palandöken, “Emekliliği gelmiş esnafa kolaylık sağlanmalı”
» Türk seramiği 130 ülkeden 91 bin ziyaretçiyle buluştu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 18.02.2019
  Ticaret 16.02.2019
  Ticaret 15.02.2019
  Ticaret 14.02.2019
  Ticaret 13.02.2019
  Ticaret 12.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni