• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Sıfır konut satışları daha cazip hale geldi”

25 Temmuz 2020 Cumartesi 13:00
12
14
16
18

   ► Niyazi Gültekin: Kamu bankalarının ikinci el konutlarda faiz oranlarını 0,79 seviyesine çıkarması ve vade oranını 120 aya düşürmesi ile sıfır konut satışları daha cazip hale geldi. Sıfır konut ile ikinci el konut arasındaki faiz makası 0,15 puana yükseldi.

     Kamu bankalarının 2 Haziran’da hayata geçirdiği ‘avantajlı konut kredisi’ paketi güncellendi. Buna göre, ikinci el konutlar için sunulan 0.74 vade oranı artık 0.79 olarak uygulanıyor. 12 aylık ödemesiz dönem uygulaması son buldu. İkinci el konut piyasasını etkileyen en önemli değişiklik vade süresi oldu. 180 aya kadar kullandırılan kredilerin süresi, ikinci el konutlar için 120 aya çekildi. Avantajlı konut kredisi paketinde yapılan düzenleme ile gayrimenkul piyasasının yeni yatırımlarla canlanması, ekonomiye katkının artırılması ve deprem riskine karşı yeni evlere talep oluşturması için birinci el konutların daha cazip hale getirilmesi hedefleniyor. Yapılan değişikliğe ilişkin sektör temsilcileri, birinci el konut satışlarının artacağını ve ikinci el konutlarında hala avantajlı olduğunu belirtti.

“Sıfır konut satışları artacak”
     Karşıyaka Yapı Müteahhitleri Derneği (KAMDER) yönetim kurulu başkanı ve İzmir Ticaret Odası inşaat komitesi meclis üyesi Niyazi Gültekin, “Haziran ayı konut satış istatistiklerine göre sıfır konut satışlarının toplam satışlar içerisindeki payı yüzde 30 ile sınırlı kalırken ikinci el konutta yüzde 70’e yükseldi. Sektör temsilcilerinin talepleri doğrultusunda bankalar sıfır konutu teşvik etmek amacıyla yeni bir düzenlemeye gitti. İkinci el konutta faiz oranlarının 0,79’a yükselmesi ve vadenin 120 ay ile sınırlandırması ile sıfır konut satışları daha cazip hale getirildi. Kamu bankalarının faiz düzenlemesi ile birlikte sıfır konut ile ikinci el konut arasındaki faiz makası 0,15 puana yükseldi. Bu düzenleme ile birlikte sıfır konut satışlarının toplam satışlar içerisindeki payının daha da artacağını öngörüyoruz” ifadelerini kullandı. 

“300 bin TL kredi kullanımında sıfır konut 35 bin TL daha karlı”
     Gültekin, “120 ay vadeli 300 bin TL kredi kullanımında sıfır konutta taksitler 3.589 TL, toplam geri ödeme 430 bin TL olarak sabit kalırken, ikinci el konutta taksitler 3.878 TL, toplam geri ödeme 465 bin TL’ye çıktı. Sıfır konut alan bir vatandaş 35 bin TL daha az ödüyor” dedi.

“Faiz oranlarında büyük artış yok”
     Sektör temsilcilerinden İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu konuya ilişkin, “Konut kredilerindeki bu yeni düzenleme ile konut edinmek isteyenler acaba ‘ne yapabiliriz?’ diye şaşırdı. Çünkü 15 yıl çok iyi bir vadeydi. Fakat uzmanlar olarak 10 yıllık konut kredilerinin çok mantıklı ve faydalı olduğunu düşünüyoruz. Zaten piyasaya baktığımızda da bunu çok daha net görebiliyoruz. Konut kredisi vadesinin 120 aya düşürülmesinin yatırımcıya çok büyük bir dezavantaj yaratmadığını görüyoruz. 0,79 faiz oranı daha önce 0,94 ve 0,92 seviyelerindeydi. Açıklanan yeni rakamlarda çok büyük bir artış yok. Sadece vade bazında 5 yıl kadar bir gerileme var” değerlendirmesinde bulundu.

“İkinci el konutlar yüzde 10 ucuzlayacak”
     Birinci el konutlarda müteahhitlerin tapuda düşük beyan vermesinden kaynaklı bir sıkıntı olduğunu aktaran Güleroğlu, “Kredi kullanımının artmasından dolayı konutlar artık gerçek değerlerine yakın fiyatlardan satılmaya başlandı. Buna rağmen kullanılan kredilerde de gördüğümüz gibi müteahhitlerin konut fiyatının tamamını faturalandıramıyor. Bu şekilde piyasalardaki denge karışıyor. Sonuç itibariyle birinci el konuttan ziyade ikinci el konutların avantajı hala yüksek. Faiz artışından dolayı fiyatlarda yüzde 10’luk bir ucuzlama olacaktır. Çünkü faizlerdeki düşüşten sonra konut fiyatları yüzde 35 oranında artmıştı. İkinci el konutlarda da fiyatlar gerçek değerini bulacaktır” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» İzmir’den tüm dünyaya oyun oynatıyorlar
» “Pandemide yeni bağışıklık desteklerine ihtiyaç var”
» Matbaacılar ambalaj üreticisi oluyor
» Eczacının stoğuna ‘aşı takvimi’ yön verecek
» Düğün salonlarına yüzde 100’ün üzerinde talep
» İnşaat sektörü kaosa sürükleniyor
» “Temmuz, sinema salonlarının açılışı için erken”
» Yeme-içme sektöründe buruk açılış
» Toprak: Mutfakta yangın var
» Otobüsçüler tam kapasite çalışmak istiyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.06.2021
  Ticaret 22.06.2021
  Ticaret 21.06.2021
  Ticaret 19.06.2021
  Ticaret 18.06.2021
  Ticaret 17.06.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni