• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Siber saldırılarda 11 kat artış

13 Şubat 2018 Salı 12:00
12
14
16
18

Siber saldırılarda 11 kat artış

   ► Siber güvenlik çözümlerinin ulusal güvenliğin teminatı olduğunun vurgulandığı Zirvede; bu alanda ‘teknoloji üretir’ konumun altı çizildi.

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Türkiye Bilişim Derneği (TBD), ülkelerin ulusal güvenliği için hayati öneme sahip olan siber güvenlik için harekete geçti. 2018 Siber Güvenlik Ekosisteminin Geliştirilmesi Zirvesi’nde, “2016-2019 Siber Güvenlik Strateji ve Eylem Planı” çerçevesinde yapılan ve yapılması gereken eylemler masaya yatırıldı. 2018 Siber Güvenlik Ekosisteminin Geliştirilmesi Zirvesi, konunun tüm taraflarını, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nda(BTK) bir araya getirdi.
     Zirvenin açılışında konuşan BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, siber saldırıların kritik sektörlerde faaliyet gösteren kuruluşları hedef aldığını belirterek, bugüne kadar 99 bin 600 saldırıya uğradıklarını söyledi. Siber saldırıların 11 kat arttığını bildiren Sayan, bu alanda yerli ve milli çözümleri kullanmanın önemine vurgu yaptı.
     Sayan, “Her geçen gün daha yoğun ve karmaşık saldırılarla karşı karşıya kalıyoruz. Siber güvenlik milli güvenlikle eşdeğerdir. Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM) olarak siber güvenlikte ulusal koordinasyonu sağlamak için çalışıyoruz. Siber tehditler olmaya devam ediyor ve bizde mücadelemizi 7-24 devam edeceğiz. Ülkemize yönelik siber saldırılar kritik sektörlerde faaliyet gösteren kuruluşları hedef alıyor. 99 bin 600 saldırıya uğradık. Siber saldırılar 11 kat arttı. Yerli ve milli çözümleri kullanmalıyız ve kendi kendine yeten bir ülke olmalıyız. Milyon dolarlık yazılımları bizim maaşlı mühendislerimiz üretiyor. Siber güvenlikte ülkemizi güçlü hale getirmeliyiz. Bu milli bir mesele” diye konuştu.

 E-DEVLET’İ DE 31 ARALIK’TA TAMAMLAYACAĞIZ
     “Sivil toplum kuruluşları ile işbirliği yapmak istiyoruz” diyen UDHB Müsteşar Yardımcısı Galip Zerey de açılış konuşmasında şu değerlendirmelerde bulundu:
     “Yakın bir zamanda devlet kurumları arasında kağıdı ortadan kaldıracağız. E-Devlet’i de 31 Aralık’ta tamamlayacağız ve tüm kamu kurumlarını aktaracağız. Kamu kurumlarının 73 tanesini şu ana kadar bağladık. Kamuya ait bilişim altyapısı ait yazılımlarda bilgi sızmasını kontrol ve test ediyoruz. Bu testleri bizle koordineli olarak tüm kurumlar kendileri yapıyor. Başbakanlık ile görüşüyoruz siber güvenlik konusunda ve hukuki süreçler gerekiyorsa TBMM’den hızlıca çıkarıyoruz. Siber Güvenlik tatbikatlarında kurumların eksikleri varsa  kurumla paylaşıp çözümler üretiyoruz. Siber güvenlikte en büyük sıkıntı yazılımlarının yüzde 90’nının yabancı kökenli olması. Biz yerli yazılımları destekliyoruz ve yaygınlaştırılması için çabalıyoruz.”

“ASKERİ ALANLARDA YERLİ AKILLI SİSTEMLER OLUŞTURULMALI”
     TBD Genel Başkanı Rahmi Aktepe de “Siber güvenlik çözümleri ulusal güvenliğimizin teminatıdır” dedi.  Rahmi Aktepe,  bu konuda “Bildiğiniz üzere ülkemizin bekası amacıyla Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Afrin’de “Zeytin Dalı Harekâtı” gerçekleştiriliyor. Artık günümüzde askeri alanda kullanılan savunma sistemlerinin tamamı, bilişim teknolojileri tabanlı ve yazılım kontrollünde çalışan akıllı sistemlerden oluşmaktadır. Bu harekâtta da kullanılan komuta-kontrol sistemleri, silah ve sensörler ile askeri haberleşme sistemleri akıllı sistemler ve doğal olarak da siber saldırılar için risk oluşturmaktadır. Bu nedenle başta askeri sistemler olmak üzere siber güvenlik teknolojileri alanında yerli ve milli çözümler üretebilmenin ülkemizin bekası, ulusal güvenliğimizin teminatı ve dışa bağımlılığın asgari seviyeye indirilmesi açısından yaşamsal öneme sahip bir konu olduğunu değerlendiriyoruz. Dolayısıyla bu konuya devlet olarak sektör olarak odaklanmalıyız ve siber güvenlik alanında iyi bir kullanıcı konumundan bir an önce teknoloji üretir ve teknolojiye yön verir bir konuma geçmeliyiz” değerlendirmesinde bulundu.

SİBER GÜVENLİK EKOSİSTEMİNİN YENİDEN YAPILANDIRMALIYIZ
     Siber güvenlikte farkındalık seviyesini arttırmak gerektiğini belirten Aktepe, ayrıca yerli siber güvenlik ürünlerinin yaygınlaştırılmasının önemine vurgu yaptı. Aktepe, siber güvenlik ekosisteminin yeniden yapılandırılması gerektiğini ifade ederek, siber güvenlik kurulunun etkinleştirilmesini istedi.
     Siber güvenlikte yerli sektörlerin güçlendirilmesinin önemine vurgu yapan Aktepe, şunları söyledi: “Yerli siber güvenlik ürün, sistem, çözüm ve hizmetlerinin milli kabiliyetler ile özgün olarak geliştirilmesi, yerli ve özgün çözümlerin kritik altyapılarda kullanımının teşvik edilmesi ve yaygınlaştırılması ulusal seviyede siber güvenlik kapasitesinin geliştirilmesine önemli katkılar sağlayacaktır.  Siber Güvenlik alanında milli kabiliyetler ile hangi teknolojilerin geliştirilmesine ihtiyaç olduğu ve ihtiyaçların öncelikle dirildiği “Ulusal Siber Güvenlik Teknoloji Yol Harita” sının oluşturulması ve sektör ile paylaşılması kaynak israfının engellenmesine, hem sektörün hem de ulusal seviyede siber güvenliğin sürdürülebilirliğine önemli kazanımlar sağlayacaktır. Ulusal kapasitenin arttırılmasına,  yenilikçi ve özgün teknolojilerin geliştirilmesine yönelik kamusal ve Sektörel SOME’ler başta olmak üzere bilişim ve siber güvenlik sektörleri tarafından ihtiyaç duyulan “Nitelikli İnsan Kaynağının Yetiştirilmesi” için ulusal bir programın acilen oluşturulması gerektiğini değerlendiriyoruz.”

SİBER GÜVENLİK KONULARINDA FARKINDALIK SAĞLIYORUZ
     Bilgi Güvenliği Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Şeref Sağıroğlu da açılış konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Bilgi güvenliği ve siber güvenlik konularında farkındalık sağlamaya çalışıyoruz. Siber güvenlik ekosisteminin oluşturulması için mücadele ediyoruz.  Siber güvenlikte tehditlere baktığımızda milli ve yerli çözümler geliştirmeliyiz. Belirlediğimiz politikaları da hayata geçirmeliyiz.Türkiye’de ekosistemin geliştirilmesi için başarılı bir etkinlik olmasını diliyorum.”

“4 MİLYAR İNTERNET KULLANICISI OLACAK”
     Zirve’de Huwaei’nin Türkiye’de gerçekleştirdiği faaliyetlerden bahsederek başlayan Huwaei Halkla İlişkiler Direktörü Yusuf Temizel, şunları söyledi:
     “Gelecek için 4 milyar internet kullanıcısı olacağını tahmin ediyoruz. İnternet kullanımında koruyucu önlemler geriden takip ediyor. Biz de siber güvenlik ekosisteminin geliştirilmesine katkı sağlamak istiyoruz. Siber güvenlik yaklaşımı günümüzde ticari kaygı olmadan gerçekleştiriyoruz. Müşterilerimizden gelen ihtiyaçları karşılamak için siber güvenlik bizin ayrılmaz bir parçamız. Bizim DNA’mızdır. Huwaei içerisinde siber güvenlikle ilgili olarak kendi çalışanlarımızı sınava tabi tutuyoruz.  Paydaşlar ile ortak çalışmalar yapmaya hazırız.”

 

 


+ Benzer Haberler
» Albayrak İVME Finansman Paketi’ni açıkladı
» “Bankacılık sektörüne özel çözümler üretilmeli”
» Deri ihracatçıları Uzakdoğu pazarına odaklanacak
» Qatar Airways Doha’dan İzmir’e doğrudan ilk seferini yaptı
» “Kentin kaderini değiştiren 15 yıl”
» Panasonic Eco Solutions Türkiye, şirket ünvanında değişikliğe gitti
» Palandöken, “Fiyatları düşürmek için maliyetler azaltılmalı”
» Konak’ta vezneler hafta sonu da açık
» Yerli otomobilin 2019 sonunda ilk prototipi çıkacak
» “Türkiye dünyada kararı merak edilen bir ülke”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 24.05.2019
  Ticaret 23.05.2019
  Ticaret 22.05.2019
  Ticaret 21.05.2019
  Ticaret 20.05.2019
  Ticaret 18.05.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni