• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Siber Olaylara Müdahale Ekibi’den 2017’de 858 girişime el atma

08 Mart 2018 Perşembe 18:00
12
14
16
18

Siber Olaylara Müdahale Ekibi’den 2017’de 858 girişime el atma

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Siber güvenliğin artık milli güvenliğin önemli ve ayrılmaz bir parçası olduğunun altını çizen Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan, Siber Olaylara Müdahale Ekibinin (SOME) 2016’da 544, geçen yıl 858 girişime müdahalede bulunduğunu söyledi. Sayan, “Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM) tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında, merkez ile SOME’ler arasında siber tehdit, zafiyet ve saldırıların güvenli ve hızlı bir biçimde paylaşımını sağlayan SOME İletişim Platformu (SİP) Projesi 2017’de hayata geçirildi ve aktif olarak kullanılmaya başlandı. Bin 895 kayıtlı siber güvenlik uzmanı SİP sistemini kullanıyor” dedi.

     Ulusal siber güvenliğin sağlanmasındaki en önemli kaynaklardan birinin de yetişmiş insan kaynağı olduğunu hatırlatan Sayan, “Bu çerçevede, süratle gerekli adımları atmak ve nitelikli uzmanlar yetiştirerek, ülkemizde siber güvenlik uzmanı açığını kapatmak durumundayız” dedi. Bu alanda daha çok uluslararası oyuncu çıkarılması ve desteklenmesi gerektiğinin bilincinde olduklarını da belirten Sayan, bu amaçla sektörde sürdürülebilir büyümenin sağlanabilmesi için tüm problemlerle birebir ilgilendiklerini kaydetti.

     Teknolojinin Endüstri 4.0 ile zihin gücünün uzantısı haline geleceğini söyledi. Sayan, “Endüstri 4.0 çağının simgesi büyük veri ve bulut bilişim olacak” dedi. Microsoft Ankara Teknoloji Zirvesi 2018’in açılışında konuşan Sayan, son dönemde büyük veri kavramının önem kazandığını kaydetti. Sayan, bu konuda “ Yerli teknolojiye sahip katma değeri yüksek ürünler geliştirmek, birinci önceliğimiz. Çünkü Endüstri 4.0’ın madeni olan büyük verinin, yapay zeka uygulamaları ve teknolojileriyle işlenerek altının, elmasın, yakutun ya da zümrütün yerini alan bilgiye dönüşümüne tanıklık edeceğiz. Bu noktada en önemli zorunluluklardan biri, ülke olarak bu gelişmelere hazır ve sadece mevcut teknolojileri değil, gelecekteki potansiyel gelişmeleri de karşılayacak bir altyapı tesis etmemiz” diye konuştu.

     Bilgi ve iletişim teknolojilerinin yarattığı değişimin sadece ekonomik ve sosyal hayatla ile sınırlı olmadığına değinen Sayan, bireylerin, kurumlar ve devletler için de yeni fırsatlar ve olanaklar sunduğuna dikkat çekti. Sayan, “e-Devlet uygulamalarından finans ve bankacılığa, elektronik ticaretten dijital medyaya, giyilebilir teknolojilerden robotik sistemlere, sosyal medyadan sanal gerçekliğe kadar hemen her alana damgasını vuran bilgi ve iletişim teknolojileri katlanarak artan devasa boyutlardaki verileri işliyor, depoluyor ve kullanıyor” hatırlatmasında bulundu.

     BTK olarak 4,5G yetkilendirmesi kapsamında hizmet sunacak işletmecilere yerli ürün kullanımı konusunda belirli şartlar getirdiklerini hatırlatan Sayan, güçlü altyapı için 4,5G yetkilendirmesinin tek başına yeterli olmayacağını kaydetti. Sayan, sürecin 5G’ye doğru ilerlediğinin farkında olarak çalışmaların sürdürüldüğünü sözlerine ekledi.
     Dünya genelinde hayatın akışına, üretime, savunmaya, şehirlere dair sofistike yazılımların gelişmesinin beklendiğine değinen Sayan, bu konuda şunları söyledi:
     “Genç beyinlere sahip coğrafyalar için yazılım endüstrisi pek çok fırsat vadediyor. Ülkelerin ihtiyaçlarını gözeterek üretilecek yazılımlar katma değeriyle ihracat potansiyelini artırıyor. Artık ihtiyaca göre sürekli kendini yenileyen sistemler bunu donanım değişikliğiyle değil, yazılımlarla yapıyor.”

 


+ Benzer Haberler
» Her halinizi bu sergide bulacaksınız
» Baraner, “70 ülkeden gelecekler”
» Horeca Fuarı’nda Poyraz zeytinyağı yemeklere lezzet kattı
» Ege Serbest Bölgesi sıfır atık projesinde öncü
» Ege’de yerli üretim elektrikli araçlar deneme seferlerine başladı
» İzmirliler’e “müjdeli” haber; Büyükşehir, katı atık dönüşüm tesisi mücadelesini kazandı
» İtfaiye’den prefabrik çözüm
» Geleceğin en çok kazandıracak meslekleri hangileri olacak?
» Volt Elektrik Motorları, Turquality markası oldu
» “Bir ülkeye IMF girdi ise o ülkede sosyal barış tehdit altındadır”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.02.2019
  Ticaret 22.02.2019
  Ticaret 21.02.2019
  Ticaret 20.02.2019
  Ticaret 19.02.2019
  Ticaret 18.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni