• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Siber korsanların yeni hedefi 3 boyutlu yazıcılar

08 Eylül 2018 Cumartesi 08:00
12
14
16
18

Siber korsanların yeni hedefi 3 boyutlu yazıcılar

           HABER MERKEZİ     
     Kullanıcıların tüketim şekillerinde devrim yapma potansiyeli olan 3 boyutlu yazıcıların yakın gelecekte günlük hayatımıza daha çok dahil olması bekleniyor. Ancak hem faydalı hem eğlenceli olduğu için tehlikesiz gözüken bu cihazlar taşıdıkları güvenlik riskleri nedeniyle siber korsanların hedefi haline geliyor. Ağ güvenliği çözümlerinde lider olan WatchGuard’ın Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez, 3 boyutlu yazıcılarla ilgili riskleri ve çözümleri paylaşıyor.

     3 boyutlu yazıcıların yakın zamanda yaygın hale gelmesi, pek çok gelişmeyi de beraberinde getirecek. Gelişiminin ilk evrelerinde olduğu için henüz evlerde yaygın olarak kullanılmayan bu cihazların kullanımı oldukça yararlı ve eğlenceli olsa da taşıdıkları güvenlik riskleri, siber korsanların iştahını kabartmaya başlıyor. Bu nedenle ileride daha büyük tehlikelere yol açmaması için bir an önce 3 boyutlu yazıcıların güvenlik önlemlerinin sağlanması gerekiyor. Ağ güvenliği çözümlerinde lider olan WatchGuard’ın Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez, 3 boyutlu yazıcılarla alakalı öne çıkan dört ana endişeyi ve bu endişelerin nasıl ortadan kaldırılabileceğini paylaşıyor.

     3 boyutlu yazıcıların yazılımlarında da diğer bilgisayarlarda olduğu gibi güvenlik zafiyetleri kolayca oluşabiliyor. Bu nedenle, ilk akla gelen endişe yazılımdan kaynaklanan güvenlik açıkları olarak öne çıkıyor. İkinci tehlike ise, bir ağa bağlı olma durumunda cihazdaki güvenlik açığının kullanılmasıyla diğer cihazların etkilenmesi olarak görülüyor. Ayrıca çıktı dosyalarının son hali siber saldırganlar tarafından sabote edilebiliyor veya korsanlar onları istediklerini üretmek için kullanabiliyor.

3 Boyutlu yazıcılar yeni saldırı alanı
     3 boyutlu yazıcılarda öne çıkan güvenlik riskleri arasında cihaz yazılımının güvenlik zafiyeti içermesi, bu zafiyetten oluşan sorunun ağ aracılığıyla yayılması, çıktıların kötü niyetli kişilerce sabote edilmesi ve silah üretimi ya da sahte kredi kartı dolandırıcılığı bulunuyor. Yusuf Evmez’e göre 3 boyutlu yazıcıların taşıdığı temel riskler ve çözüm yolları şöyle:
     Güvenlik Açıkları: Bilgisayarlar gibi, üç boyutlu yazıcılarda da kötü niyetli kişilerin faydalanabileceği güvenlik zafiyetleri taşıyabiliyor. Bu sorunu hafifletmek için üreticilerin cihaz güvenliğini temel alması gerekiyor. WatchGuard Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez, kullanıcıların bilgisayarları kadar yazıcılarının da güvenliğine dikkat etmesini ve yazılım güncellemelerini takip etmesini öneriyor.

     Ağ Güvenliği: Sorunlu bir yazıcının veya yazıcı sunucusunun direkt ya da dolaylı fark etmeksizin bir ağa bağlanması saldırı yüzeyini genişletebiliyor. Yazıcı kendi güvenlik açıklarını çevreye bu şekilde yayabiliyor ve ağa bağlanan başka bir cihazı da riske atabiliyor. Her ne kadar bu sorunun ilk çözümü 3 boyutlu yazıcı üreticilerinin sorumluluğunda olsa da yazıcı sahiplerinin ağ güvenliği sağlayarak cihazlarını daha güvenli hale getirmede rol alması gerekiyor.
     3 boyutlu yazıcıların ve sunucularının korunması için bir güvenlik duvarının kullanılmasının önemli olduğunu belirten Evmez, yazıcıların ağ erişim izinlerini belirlerken kullanıcılara mümkün olan en az ayrıcalığı verme ilkesinin takip edilmesini ve sadece yetkilendirilmiş kullanıcıların cihaz yönetimine erişimi olduğundan emin olunmasını tavsiye ediyor.

     Çıktı Dosyalarının Güvenliği: Bir objeyi üç boyutlu olarak basmak için yazıcıların baskı aletlerini üç boyutlu alanda nasıl hareket ettireceklerine ve istenilen çıktının her bir tabakada nasıl gözükmesi gerektiğine dair kesin talimatlara ihtiyacı oluyor. Özellikle açık kaynaklı olan çoğu 3 boyutlu yazıcı, bu talimatları gerçekleştirmek için G-Code adı verilen dosyalar kullanıyor ancak bu dosyaların çoğunun bir şifreleme çözümü ya da bütüncül bir kontrol kapasitesi bulunmuyor. Dolayısıyla eğer bir siber saldırgan çıktısını almak istediğiniz dosyalar basılmadan onlara ulaşırsa, bilginiz dahilinde olmadan onları kolayca değiştirerek kötü tepkilere yol açacak bir hale getirebiliyor.

     3 boyutlu baskı için kullanılan çıktı ve mWodel dosyaları, standart hale getirilmiş bir şifreleme yöntemiyle korunabilir. Bu sayede yetkilendirilmemiş kullanıcılar önemli bir dosyayı değiştirirse durum kolayca fark ediliyor.
     Yasadışı Amaçlar İçin Kullanılması: Üç boyutlu yazıcılar ile silah veya silah parçalarının ya da banka kartlarının kopyalarının üretilme olasılığı oldukça yüksek. Özellikle derin internette paylaşılan bu gibi çıktı dosyaları satın alınarak farklı amaçlar için kullanılabiliyor. WatchGuard Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez, bu konuda yaptırım içeren kuralların üretilmesini ve uygulanmasını, suç teşkil ettiği için böyle bir eylemin yargıya taşınmasını öneriyor.

 


+ Benzer Haberler
» İkinci 100 günde 24 milyar TL’lik 454 eylem
» Merkez Bankası, politika faizini yüzde 24’te sabit tuttu
» Türkiye Uzay Ajansı kuruldu
» Bakan Selçuk: Sözleri tutmanın mutluluğunu yaşıyoruz
» Markalaşmanın yolu ‘dijitalleşme’
» Arçelik tasarım öyküleri ile ilham verdi
» 1 milyon kullanıcı lifebox’la rehberini yedekledi
» Capatect Isı Yalıtım Sistemi % 50’ye varan enerji tasarrufu sağlıyor
» Toprak ve Çocuk Programı’ndan öğrencilere zeytin hasadı etkinliği
» Gündem, dijital dönüşüm olmalı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 14.12.2018
  Ticaret 13.12.2018
  Ticaret 12.12.2018
  Ticaret 11.12.2018
  Ticaret 10.12.2018
  Ticaret 08.12.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni