• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Siber direnç kazanmanın 6 yolu

10 Ocak 2019 Perşembe 11:00
12
14
16
18

Siber direnç kazanmanın 6 yolu

   ► Amerika’da yapılan yeni bir araştırma, kamu kurumlarının yüksek siber güvenlik risk düzeyine sahip olduğunu gösteriyor.

           HABER MERKEZİ     
     Amerika’da yapılan yeni  bir araştırma, kamu kurumlarının yüksek siber güvenlik risk düzeyine sahip olduğunu gösteriyor. Bilişim güvenliği alanındaki dağıtım ve çözümleriyle pazarda lider konumda bulunan Komtera Teknoloji’nin güvenlik uzmanları, siber dirençlerini geliştirmeleri için kamu kurumlarının uygulaması gereken 6 adımı sıralıyor.

     Herhangi bir şirketin tamamen ayak uydurabileceğinden çok daha hızlı ve karmaşık bir şekilde değişen siber tehdit ortamı nedeniyle kurumlarda eksiksiz bir siber güvenlikten bahsetmek artık imkansız görülüyor. Siber tehdit dünyasının ve dijitalleşme sürecinin etkisi altında çalışma şekillerini değiştirmeye çalışan kamu kurumlarının devlete ait pek çok hassas bilgiyi koruyabilmesi için siber dirence sahip olması şart. Artık kurumların asıl sorması gereken sorunun bir siber saldırıya uğrayıp uğramayacakları yerine ne zaman bir saldırıyla karşılaşacakları olması gerektiğini dile getiren Komtera Teknoloji güvenlik uzmanları, devlet dairelerinin siber direnç kazanabilmeleri için uygulaması gereken 6 adımı paylaşıyor.
     Hem çeşitleri hem şiddetleri artan siber saldırılar karşısında siber direncin korunabilmesi için devlet altyapılarının ve ağlarının daha dayanıklı hale getirilmesi ve cevap odaklı, reaktif bir yöntemden proaktif bir bakış açısına geçiş yapılması gerekiyor.

Yasalar, siber direncin yanında
     Pozitif gelişmelerde yeni yasal süreçlerin de etkisi bulunuyor. Geçtiğimiz yıl Trump, kamu ağlarının ve kritik altyapının güçlendirilmesi için hükümete emir vermişti. Kongrenin Kamusal Teknolojiyi Modernleştirme isimli bir yasayı oluşturması ile kamu ağlarındaki esnekliğin ve IT altyapı modernlik seviyesinin yakında artması bekleniyor. Beyaz Saray, geçtiğimiz Eylül ayında da devlet dairelerindeki siber direnci geliştirecek yeni bir siber güvenlik stratejisini duyurmuştu. Bu gelişmelere karşın, geçtiğimiz Eylül’de Devlet Sorumluluk Ofisi’nin yayınladığı rapor, çoğu devlet kurumunun yeni kurallara uymadığını gösteriyor. Araştırmalara göre bu kurumlar en çok yüksek değerli varlıklarını belirleyebilme, esnekliğin artırılması gereken alanlarda korumayı tasarlama ve bu alanlardaki yatırımları paylaştırmada sorun yaşıyor.

Siber direnci artıracak 6 adım
     İş geliştirme süreçleri, modernizasyon ve siber direnç kombinasyonununWbaşarı getireceğini dile getiren Komtera Teknoloji güvenlik uzmanları, siber saldırı altında olmaya devam edecek kamu kurumlarının siber direncini artırmaları için sistemlerine adapte etmesi gereken 6 adımı paylaşıyor.
     1. Sürekli yapılması gereken, temel görevlerde eksiksiz olun. Yamalar, güncellemeler ve erişim izinleri denetimleri gibi rutin görevlerde çok iyi olun.
     2. Güvenliğinizi artırmak için bulut hizmetlerini destekleyin. Bulut teknolojilerinden faydalanarak elastik iş yükü ve çoklu işlem kapasitesi avantajlarını kullanarak siber saldırganların verilerinize ulaşıp kurumunuza zarar verme ihtimalini düşürün.
     3. Veri merkezli güvenliği adapte edin. Şifreleme, güçlü hesap ve erişim yönetimi gibi otomatik ya da elle yönetilen tüm konularda veri güvenliğinin günbegün tüm operasyonlarda gözetildiğinden emin olun.
     4. Uygulama güvenliğini atlatmayın. Otomatik taramalar ve testler uygulayarak uygulamalardaki potansiyel zafiyetleri devamlı ve düzenli olarak kontrol edin. Böylece saldırganların saldırı yüzeyi yaratmak için vermeleri gereken eforu artırarak onları vazgeçirin.
     5. Yazılım temelli ağ kullanımını artırın. Siber saldırganlar, bulamadıkları bir şeye saldıramazlar. Ağ olarak yazılım tabanlı bir sistem kullanmayı seçerek ağ güvenliğini artırın ve siber saldırganların boşa kürek çekmesini sağlayın.
     6. Proaktif bir savunma yaratın. Yapay zeka ve güvenlik otomasyonu araçlarını kullanarak sorunları kısa zamanda fark edip hızlıca savunma yolları üretin. IT çevrenize sürekli uygulayacağınız testlerle zayıflıklarınızı saldırganlar fark etmeden önce siz fark edin. Siber tehditleri takip edin ve en önemli tehditler başta olmak üzere önceliklerinizi belirleyin.

Komtera Teknoloji Hakkında:
     Komtera Teknoloji, 20 yılı aşkın tecrübesiyle, bilginin güvenliği ve gizliliği konusunda mevcut/potansiyel zafiyetleri ve risk/tehdit unsurlarını ortadan kaldırmak üzere alanında uzman bilgi güvenlik çözümleri üreticilerinin distribütörlüğünü yürütmektedir. Bu çözümler birbirleriyle entegre olabilen ve KOBİ’lerden büyük işletmelere kadar farklı ihtiyaçları karşılayabilecek çözümlerdir.
     Bu bağlamda Komtera Teknoloji çatısı altında; Firewall, uç nokta güvenliği, web uygulama güvenlik duvarı, mobil cihaz kontrolü, e-posta güvenliği, web güvenliği, saldırı önleme, kimlik yönetimi ve iki faktörlü doğrulama, veri tabanı güvenliği, veri şifreleme, zafiyet yönetimi, kullanıcı denetimi ve kontrolü, veri sızıntısı önleme, ağ erişim kontrolü, güvenlik olay yönetimi gibi farklı çözümler bulunmaktadır.

 


+ Benzer Haberler
» Mağazacılıkta dijital dönüşüm
» Check Poınt siber saldırılara karşı çözümleriyle ICSG İstanbul 2019’da
» Esnek, kullanımı kolay, uygun maliyetli dijital dönüşüm
» Türkiye’de her üç kullanıcıdan biri internette gizliliğini nasıl koruyacağını bilmiyor
» Narlıdereli kadınlar Şükran Kozalı ile buluştu
» Karşıyaka Çocuk Müzesi’ne ‘çevre dostu’ proje
» Türkiye için rekabetin anahtarı robotik otomasyon
» Teknosa yeni nesil İK yönetimini anlattı
» ING Bank ve TİM’den ihracatçıları destekleyecek iş birliği
» Başkan Soyer’in ilk büyük buluşması üretici kooperatifleriyle gerçekleşti


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 19.04.2019
  Ticaret 18.04.2019
  Ticaret 17.04.2019
  Ticaret 16.04.2019
  Ticaret 15.04.2019
  Ticaret 13.04.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni