• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

SGK’nın odağında ‘kayıt dışı’ istihdam var

18 Mayıs 2017 Perşembe 06:00
12
14
16
18

SGK’nın odağında ‘kayıt dışı’ istihdam var

   ► SGK Başkanı Mehmet Selim Bağlı,: Kayıt dışı istihdam oranını % 32,48’lere kadar düşürdük. Amacımız 2023’te % 15’e inmesini sağlamak

           SEDA GÖK / ANKARA     
     SGK Başkanı Mehmet Selim Bağlı, bu yıl kayıt dışı istihdam ile mücadeleye odaklandıklarını söyledi. Kayıtlı 2 milyar TL’lik istihdamın kayıt dışı verilerinde bir puan gerileme anlamına geldiğini belirten Bağlı, “Kayıt dışını ne kadar düşürürsek, emekli maaşını o kadar arttırma ve sağlıklı bir sağlık hizmeti sunma imkânımız olacak” dedi.  Kayıt dışı ile mücadele de kültür oluşturma çabasında olduklarını anlatan Bağlı, “Odak noktamız kayıt dışı ile mücadele olacak. Yoğun bir tanıtım yapacağız. Medyayı yoğun kullanacağız. Müfettiş ve denetleme uzmanı sayımızı arttıracağız. Gelir İdaresi ile daha fazla birlikte çalışacağız. Kamu bir bütün olarak bu hedefe kitlenmiş durumda” dedi.

     Sosyal Güvenlik Haftası kapsamında düzenlenen basın toplantısında konuşan ve gazetecilerin sorularını yanıtlandıran Bağlı, yaşa takılanların emeklilik haklarına ilişkin soruları değerlendirdi. Bağlı, “Türkiye’de ortalama olarak bir yetişkinin 33 yılı emekli olarak geçiyor. Ortalama emeklilik yaşı 52. Böyle bir parametre ile bütçe dengelerimizi biliyorsunuz.  Bugün bir yılda 206 milyar TL emekli maaşı ödeyeceğiz. Ayda 18 milyar TL emekli maaşı ödüyoruz. Eğer bir yerde 200 milyar TL kaynak varsa yaşa takılanlara o zaman sevindirici haber verilebilir. Sosyal Güvenlik Reformu’ndaki sonuçları 2030 yılında göreceğiz. Bu kadar bonkör bir emeklilik sistemi başka bir ülkede yok” diye konuştu.

     Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetlerinden memnuniyet arttı
     TÜİK’in 22 Şubat 2017’de açıkladığı verilere göre bireylerin kamu hizmetlerinden genel memnuniyet düzeylerine bakıldığında, 2016 yılı sonuçlarına göre en yüksek artış 9,2 puan ile Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetlerinde gerçekleştiğine vurgu yapan Bağlı, “En yüksek memnuniyet oranı 2016 yılında yüzde 78,4 ile ulaştırma hizmetlerinde gerçekleşti. Bunu sırasıyla; yüzde 75,7 ile asayiş, yüzde 75,4 ile sağlık, yüzde 67,9 ile Sosyal Güvenlik Kurumu, yüzde 65,1 ile eğitim ve yüzde 57,9 ile adli hizmetlerden memnuniyet takip etti” diye konuştu.

     538 Noktadan vatandaşa hizmet sunuluyor
     Sigortalıların ihtiyaçlarına yerinde hizmet veren, kolay erişilebilir bir sosyal güvenlik amacıyla Türkiye genelinde sosyal güvenlik merkezleri açıldığını anlatan Bağlı, “Bu amaçla 2016 yılında “Rehberlik Sosyal Güvenlik Merkezleri” kurulmasına yönelik düzenleme yapıldı. 2017 yılından itibaren Rehberlik Sosyal Güvenlik Merkezleri açılmaya başlandı. Türkiye çapında, 402 adet sosyal güvenlik merkezi, 17 adet rehberlik sosyal güvenlik merkezi, 37 adet sağlık sosyal güvenlik merkezi, 82 adet mali hizmetler sosyal güvenlik merkezi olmak üzere toplam 538 adet sosyal güvenlik merkezi faaliyet göstermektedir. Ayrıca 17 adet Mobil Sosyal Güvenlik Merkezimizle hizmetlerimizi sürdürüyoruz”  dedi.

     E-Devlet hizmetleri yaygınlaştırıldı
     Kurum olarak e-Devlet kapısı üzerinde genel sağlık sigortası, emeklilik, sigorta ve diğer hizmetler alanında toplam 59 uygulamalarının olduğunu belirten Bağlı, geçen yıl SGK uygulamalarının 351 milyon 545 bin 858 kez, bu yılın ilk dört ayında Nisan ayında 121 milyon 60 bin 454 kez tıklandığını kaydetti. Bağlı, “2016 yılında yüzde 99,8 kesintisizlik oranı ile SGK uygulamalardan yararlanılmıştır. Ayrıca Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi ALO 170 hattı 7 farklı şehirde ( Karaman, Şanlıurfa, Sivas, Kütahya, Ankara, Trabzon, Bayburt) 910 çalışan ile vatandaşlarımıza hizmet vermektedir. Bağımsız firma ( GENAR ) tarafından 3-14 Ekim 2016 tarihleri arasında yapılan memnuniyet anketinde, ALO 170 sektör ortalamasının üzerinde yüzde 82 ile yüksek vatandaş memnuniyeti sağlanmıştır” dedi.  

     Ebays projesini hayata geçiriyoruz
     E-imza Destekli Elektronik Belge ve Arşiv Yönetim Sisteminin Kurulması ve Yaygınlaştırılması Projesi kapsamında Kastamonu Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü pilot uygulama için seçildiğine değinen Bağlı, “Kurumumuzun öz kaynaklarıyla projede kullanılacak olan Arşiv Tarama Sistemi yazılımı geliştirilmiş ve tamamlanmış, yapılacak olan pilot çalışmanın başlaması için yüksek kapasiteli tarayıcı, kitap tipi tarayıcı gibi donanım ihtiyaçları temin edilmiştir. 2017 yılı Mayıs- Haziran aylarında pilot uygulamaya başlanılması planlanmakta” dedi.

     Kayıt dışı istihdam ile mücadelemiz kararlılıkla devam edecek
     Kayıt dışı ile mücadele kapsamında yapılan çalışmalar ile istihdamdaki oranını yüzde 32.48’e kadar düşürüldüğünü anlatan Bağlı, “Kurum olarak kayıt dışı istihdamla mücadele çalışmalarınız beş temel strateji altında yürütülmekte olup; hizmet kalitesinin artırılması, veri/bilgi paylaşımına dayalı çapraz denetimler, denetim sisteminin etkinliğinin artırılması, teşvik uygulamalarıyla istihdam üzerindeki mali yüklerin azaltılması ve bilgilendirme ve bilinçlendirme şeklindedir. Bu beş temel strateji çerçevesinde ve diğer kamu kurum ve kuruluşları ile yapılan işbirliği ile kayıt dışı istihdam oranını yüzde 32,48’lere kadar düşürmeyi başardık. Amacımız 2023 yılında bu oranı yüzde 15’e inmesini sağlamaktır” dedi.

     9.2 Milyon emekliye 3.5 Milyar tl promosyon ödemesi yapıldı
     Emeklilere yönelik en son verilere göre, anlaşmalı banka ve PTT tarafından 9 milyon 620 bin 928 kişiden taahhüt alındığını belirten Bağlı, “9 milyon 296 bin 886 kişiye yaklaşık 3,5 milyar TL promosyon ödemesi yapılmıştır. Böylelikle, 11 milyonu aşkın emekli ve hak sahibimizin yaklaşık yüzde 83’üne promosyon ödemesi yapılmıştır. Ayrıca Emekli olduktan sonra yeniden memuriyete dönenlerin, bu yeni çalışmaları ile birlikte 30 yılı aşan sürelerine emekli ikramiyesi verilmesi sağlandı. Bu kapsamda, 198.813 kişiye, 1 Milyar 22 Milyon TL ödeme yapılmıştır” dedi.

     HİTAP İLE KAMU GÖREVLİLERİ AYLIK BAĞLAMA İŞLEM SÜRESİ KISALTILDI
     Hizmet Takip Projesi(HİTAP) ile Kamu Görevlilerinin emekli aylıklarının bağlanma süresinin ortalama bir güne indirilmesi hedeflendiğini anlatan Bağlı, “Diyanet İşleri Başkanlığı ile yapılan pilot uygulama önümüzdeki süreçte tüm kamu idarelerine yaygınlaştırılacaktır. Emekli aylıklarının bağlanma süreleri "bir gün" hedefine ulaşma amacı çerçevesinde düşürülecektir”  dedi.

     ELEKTRONİK RİSK ODAKLI DENETİM SİSTEMİ(ERDS) HAYATA GEÇİRİLDİ
     Sağlık giderlerinin etkin yönetimi için izleme, değerlendirme, kontrol ve denetim sistemine büyük önem verdiklerini belirten Bağlı, “Denetim ve kontrol alanında görev yapan insan kaynağında tasarruf sağlamak, teknolojinin etkin kullanılması, sağlık hizmetinin kötüye kullanılmasını engelleyici çalışmalar yapılması ve sunulan sağlık hizmetlerinin kalitesini geliştirmeye yönelik önlemler alarak takibinin sağlanması gerekmektedir. Harcamaların gerçek zamanlı takibini yapmak etkili bir izleme, değerlendirme ve kontrol sistemi oluşturmak ancak sağlık yazılımları üzerindeki kontrol mekanizmalarının geliştirilmesi ile mümkündür. Geleneksel denetim biçimlerinden modern denetim yaklaşımlarına evrilme ise ancak denetimde risk odaklı yaklaşımların kullanılması ile sağlanabilecektir. Bu amaçla da Elektronik Risk Odaklı Denetim Sistemi (ERDS) geliştirilmiştir” dedi.

     EVDE ÇOCUK BAKIM HİZMETLERİ YOLUYLA KAYITLI KADIN İSTİHDAMI DESTEKLENDİ
     İlk etapta İzmir, Bursa ve Antalya illerinde uygulanmaya başlayan projeyle, 5 bin çalışan anne ve 5 bin çocuk bakıcısı olmak üzere 10 bin kadının kayıtlı istihdama kazandırılmasının hedeflendiğine değinen Bağlı, şunları söyledi: “Avrupa Birliği tarafından “İyi Uygulama Örneği” olarak değerlendirilen projeye ek destek sağlanmış ve bu kapsamda projenin kapsamı genişletilerek, 5 Aralık 2016 tarihinden itibaren Ankara ve İstanbul illeri de projeye dahil edilmiştir. Proje başlangıcından günümüze kadar, 9 bin 632 çalışan anne ve 14 bin çocuk bakıcısı kadın olmak üzere toplamda 23 bin 632 kadın projeden faydalanmış olup, toplamda 24.5 milyon Euro hibe dağıtılmıştır.”

     Bağcı’dan satır başları…

 • YAPILANDIRMADAN YARARLANAN SİGORTALILARA/HAK SAHİPLERİNE KREDİ İLE EMEKLİLİK İMKÂNI SAĞLANDI
 • BLOKELİ VEYA HAREKETSİZ NİTELİKTE SİGORTALI/EMEKLİ AYLIK VEYA ÖDEMELERİN İADESİNDE KOLAYLIK SAĞLANDI
 • EV HİZMETLERİNDE 10 GÜNDEN FAZLA ÇALIŞTIRILANLARIN SİGORTALILIK İŞLEMLERİKOLAY İŞVERENLİK UYGULAMASI GETİRİLDİ
 • GÜVENLİK KORUCULARIMIZIN SİGORTALI OLMASI SAĞLANDI, AYRICA DÜZENLEME ÖNCESİAYLIK BAĞLAMA HAKKINA SAHİP OLAN KORUCULARA AYLIK BAĞLANMAYA BAŞLANDI
 • KAMU KURUM VE KURULUŞLARI TARAFINDAN DESTEKLENEN PROJELERDE GÖREVLİBURSİYERLERİN SİGORTALI OLMASI SAĞLANDI
 • MESLEKİ VE TEKNİK ORTAÖĞRETİM SIRASINDA TAMAMLAYICI EĞİTİM YA DA ALAN EĞİTİMİGÖREN ÖĞRENCİLERE SİGORTALILIK İMKÂNI SAĞLANDI
 • KÖY VE MAHALLE MUHTARLARININ PRİMLERİDEVLET TARAFINDAN ÖDENMEYE BAŞLANDI
 • 4/B KAPSAMINDA ÇALIŞMAYA DEVAM EDENLERİN SOSYAL GÜVENLİK DESTEK PRİMİ (SGDP) KALDIRILDI
 • 4/B KAPSAMINDAKİ (BAĞ-KUR) BEŞ PUANLIK İNDİRİM TEŞVİKİ GETİRİLDİ
 • ESNAF AHİLİK SANDIĞII KURULMASINA YÖNELİK DÜZENLEME YAPILDI
 • YARI ZAMANLI ÇALIŞMA YAPANLARA BORÇLANMA İMKÂNI GETİRİLDİ
 • İŞYERİ BİLDİRGELERİNİN E-SİGORTA KANALIYLA VERİLMESİ SAĞLANDI
 • E-BİLDİRGE SÖZLEŞMESİNİN KURUMA GELMEDEN İMZALANMASI VE ŞİFRENİN E-DEVLET ÜZERİNDEN VERİLMESİ SAĞLANDI
 • SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNA VERİLEN AYLIK PRİM VE HİZMET BELGESİ İLE MALİYE BAKANLIĞINA VERİLEN MUHTASAR BEYANNAMENİN BİRLEŞTİRİLMESİNE YÖNELİK DÜZENLEME YAPILDI
 • Kapsamdan Çıkışı Yapılmış Olan İşyerlerinden Aylık Prim Ve Hizmet Belgesinin Verilme İmkânı VERİLDİ
 • PRİME ESAS KAZANÇ ÜST SINIRI YÜKSELTİLDİ
 • İŞVRENLERİMİZİN VE SİGORTALILARIMIZIN PRİM BORÇLARINA YÖNELİK ÖDEME KOLAYLIĞI (YAPILANDIRMA) GETİRİLDİ
 • BELGE VERİLMESİ VE PRİM ERTELEMESİNE YÖNELİK KAPSAM GENİŞLETİLDİ
 • TERÖR VE AFET NEDENLERİYLE İŞVERENLERİN YÜKÜMLÜLÜKLERİN ERTELENMESİ SAĞLANDI
 • İŞVERENLERİMİZE ASGARİ ÜCRET DESTEĞİSAĞLANDI
 • İŞVERENLERİMİZE İLAVE İSTİHDAM DESTEĞİSAĞLANDI
 • İŞVRENLERİMİZE PRİM ERTELEME İMKÂNISAĞLANDI
 • TEŞVİKLERDEN YARARLANMAYA YÖNELİK YENİDÜZENLEME YAPILDI
 • YERLİ OPTİK ÇERÇEVE ÜRETİCİLERİ LEHİNE DÜZENLEME YAPILDI
 • TIBBİ MALZEME YÖNERGESİ YAYIMLANARAK BAŞVURULAR SİSTEMLİ HALE GETİRİLDİ
 • ELEKTRONİK REÇETEDE ELEKTRONİK İMZAYA GEÇİLDİ
 • HEPATİT C İLAÇLARININ TEMİNİ SAĞLANDI
 • YURT DIŞI İLAÇLARDAN 19 ADEDİ DAHA GERİÖDEMEYE ALINDI
 • KIZILAYDAN TEMİN EDİLEN KAN ÜRÜNLERİNE FİYAT ARTIŞI YAPILDI
 • İLAÇTA YERELLEŞME ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİLDİ

 


+ Benzer Haberler
» Vatandaşların 75 bin 211 talebine anında cevap verildi
» “Erken tanı hayati önem taşıyor”
» Bornova tarihi ve kültürel değerleriyle de dikkat çekiyor
» Andımızı 10 binlerce Bornovalı birlikte haykırdı
» Bornovalı çocuklar “Barış” için söyledi
» Proje Tanıtım Ekibi, vatandaşlarla sürekli iletişimde
» Çamdibi’nde Cumhuriyet coşkusu Andımızla dile geldi
» Bornova’da herşey çocuklar için
» Bornova’da 23 Nisan coşkusu başladı
» Bornova Belediyesi çalışanları tek yürek


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 27.04.2018
  Ticaret 26.04.2018
  Ticaret 25.04.2018
  Ticaret 24.04.2018
  Ticaret 23.04.2018
  Ticaret 21.04.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni