• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Sevgililer Günü’nde online yerine esnaftan alın çağrısı

11 Şubat 2021 Perşembe 08:00
12
14
16
18

Sevgililer Günü’nde online yerine esnaftan alın çağrısı

           KÜBRA TOPAL      
     Pandemi nedeniyle, sosyal yaşam kısıtlanırken tüketiciler de online alışverişe daha fazla yöneldi. Pandemi önlemleri kapsamında Sevgililer Günü’nün sokağa çıkma kısıtlaması denk gelmesi, online alışverişte talebi arttırdı. Sevgililer Günü alışverişi için tüketicilerin taleplerine karşılık vermek isteyen şirketler, çok sayıda kampanya ve hizmeti devreye aldı. Bir online sitesinin araştırmasına göre geçen yıl olduğu gibi bu sene de Sevgililer Günü’nde kadın ve erkek giyim, cüzdan, saat, çanta, ayakkabı, çiçek ve parfüm en çok satılan ürünler arasında yer alırken, hayatı kolaylaştıran robot süpürge de en dikkat çekici hediye seçeneklerinin başında geliyor.
     Konu ile ilgili olarak Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken ve Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve 23 No’lu Aktarlar ve Çiçekçiler Meslek Komitesi Üyesi Halil İbrahim Yılmaz, tüketicilere online alışveriş yerine esnaftan alışveriş yapılması yönünde çağrıda bulundu.

“Pandemide hem sevdiklerimizi hem esnafımızı mutlu edelim”
     Sevgililer Günü alışverişlerinin esnaftan yapılmasının hem esnafı sevindireceğine hem de vatandaşın cebine uygun olacağına dikkat çeken TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “14 Şubat Sevgililer Günü alışverişlerinden esnafımız umutlu. Pandemi sürecinde kazancı düşen esnafımızda her cebe uygun hediye mevcut. Ayrıca bu Sevgililer Günü’nde çiçekçilerimiz belirli saatlerde dükkânı da açık olurken eve sipariş de yapabilecek” dedi.
     Pandemi sürecinin olumsuzluk etkilerini bir nebze de olsa silmek için esnaftan alışveriş yapılmasını bekleyen Palandöken, “Geçtiğimiz yıllarda artarak devam eden Sevgililer Günü alışveriş ciroları vardı ama bu yıl pandemi nedeniyle net bir sayı vermek doğru değil. Fakat esnafımız da şimdiden eşini, sevgilisini, nişanlısını mutlu etmek isteyenler için umutla bekliyor. Sevgililer Günü alışverişleri, dolandırıcıların kol gezdiği rastgele sosyal medya hesaplarından yapmak yerine esnafımızdan yapılmalı. Her bütçeye uygun, herkesi mutlu edebilecek yüzlerce çeşit hediye vatandaşlarımızı bekliyor. Alışverişler ayakkabıdan çiçeğe, hediyelik süslerden takılara kadar çok fazla ürün ve fiyat yelpazesi olan esnafımızdan yapılmalı. Hem sevdiklerimizi hem de esnafımızı mutlu etmek için vatandaşlarımızı cadde esnafından alışveriş yapmaya davet ediyorum” diye konuştu.

“Sevgililer gününde çiçekçiler açık ve eve servis de yapacak”
     Sokağa çıkma kısıtlamasında çiçekçi esnafının açık olacağını hatırlatan Palandöken, “Sevdiğini mutlu etmek isteyen vatandaşlarımız için çiçekçilerimiz hafta sonu açık olacak. Pandemi nedeniyle sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu hafta sonlarında, Sevgililer Günü’nün hafta sonuna gelmesi nedeniyle İçişleri Bakanlığı genelge yayınladı. Buna göre çiçekçi esnafımız 12 Şubat Cuma akşam 20.00’dan gece 12’ye kadar eve sipariş, Cumartesi ve Pazar günü sabah 10.00 ile akşam 17.00 arasında iş yerinde, akşam 22.00 ile gece 12’ye kadar eve servis şeklinde hizmet sunabilecek” ifadelerini kullandı.

“Vatandaşlar yürüme mesafesinde yer alan çiçekçilerden alışveriş yapabilecek”
     ATO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve 23 No’lu Aktarlar ve Çiçekçiler Meslek Komitesi Üyesi Halil İbrahim Yılmaz ise “Çiçekçilerimiz 12 Şubat Cuma akşamından başlayarak üç gün boyunca akşam saat 20.00 ile 24.00 arası evlere servis yapabilecek. 13 Şubat Cumartesi ve 14 Şubat Pazar günleri de saat 10.00’la 17.00 arası işyerinde satış gerçekleştirerek hem ekonomiye katkı sağlayacak hem de pandemiden bunalan vatandaşlarımıza moral olacak” dedi. Yılmaz, “Aktarlar ve Çiçekçiler Komitemizin çalışmaları ve ATO Başkanımız Gürsel Baran’ın desteğiyle Ankara Valiliği’ne talebimizi ilettik. Bu talebin olumlu karşılanması çiçekçilik, aktarlık ve baharatçılık sektörlerine moral oldu. Ayrıca vatandaşlar semtlerinde yürüme mesafesinde yer alan çiçekçilerden alışveriş yapabilecek. İyi niyetlerle başlattığımız bu girişime, sipariş vererek katkı sağlayalım, aylardır iş yapamayan esnafımızın yüzünü güldürelim” diye konuştu.

“Sevgililer Günü’ne çiçekçi esnafı tamamen hazır”
     Eğlence, kutlama, düğün, tören, toplantı gibi birçok özel gün kutlamalara hasret bırakan pandemi nedeniyle ciroları ciddi seviyede düşen çiçekçiler için hafta sonu kısıtlamadan muaf tutulma kararının müjde yerine geçtiğini kaydeden Yılmaz, “Aylardır işlerin durgunluğundan umutları solan çiçekçilerin en büyük beklentisi 14 Şubat Sevgililer Günü’ydü. Çiçekçi esnafı işlerde hareketlilik olması için 14 Şubat’ı bekliyordu. Sevgililer Günü’ne çiçekçi esnafı tamamen hazır ve stoklar mevcut. Geriye bir tek sevdiklerimizi sevindirmek için çiçek siparişi vermek kalıyor” ifadelerini kullandı.

“Hediye alışverişlerinizi son güne bırakmayın”
     GKN Kargo Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Akyürek, Covid-19 nedeniyle birçok ihtiyacını online alışveriş yaparak gideren kullanıcıların, 14 Şubat Sevgililer Günü’nde de daha çok e-ticaret sitelerinden sevdiklerine hediye almayı tercih ettiklerini dile getirdi. Akyürek, “14 Şubat yoğunluğunun başladığı bu dönemde, perakende sektöründe lojistik hizmetlerini yönettiğimiz markaların kargo girişlerine baktığımızda önümüze çıkan tablo, alışveriş olarak daha çok giyim ürünlerinin tercih edildiği yönünde” dedi.
     Her ne kadar sevginin karşılığı hediye ile ölçülemese de bu özel günde çiftlerin bir hediye beklentisine girdiğini dile getiren Akyürek, “Ancak buradan özellikle internet üzerinden sevdiklerine hediye alacak olanlara uyarıda bulunmak istiyorum. Hediye alışverişlerinizi son güne bırakmayın! Hali hazırda kargo sektörü geçtiğimiz yıllara oranla 2020 yılından beri, müthiş yoğun bir süreçten geçiyor. Ve yılbaşında da gördük ki, bu yoğunluk normal bir zamandan neredeyse yüzde 50 oranında ek bir yoğunluğun yaşanmasına neden olabiliyor. Kimsenin henüz kargom gelmedi diye gözünün yollarda kalmasını ve beklenen hediyenin, sevgililer günü geçtikten sonra teslim alınmasını istemeyiz” ifadelerini kullandı.

“14 Şubat’ta âşıkların yükü kargocuların sırtında”
     GKN Kargo olarak B2B alanında hizmet verdikleri markalara İstanbul’da güvenli ve aynı gün içerisinde teslimat avantajı sunduklarını belirten Akyürek, “Güven taşır mottomuzla, 120 araçla yurt genelinde 81 ile hizmet sağlayan markamızın 8 ilde de ana dağıtım merkezleri bulunuyor. Kargoculuk sektöründe hız ve güven çok önemli. Sevgililer Günü haftası için beklediğimiz yoğun kargo talebini karşılayacak teknolojik ve lojistik alt yapıya sahip bulunuyoruz. Aylık ortalama 250 bin koli taşıma kapasitesine sahip olmakla birlikte, çalıştığımız markalar özelinde bu rakamın Sevgililer Günü ön siparişleriyle birlikte 500 bin koli taşıma kapasitesine çıkacağını tahmin ediyoruz. Yani severek yaptığımız kargoculuk işimizde aşıkların yükünün 14 Şubat’ta bizim sırtımızda olacağını söyleyebilirim” diye konuştu.

MediaMarkt Sevgililer Günü için ‘Hediye Rehberi’ uygulamasını devreye aldı
     MediaMarkt, Sevgililer Günü’ne kısa bir süre kalmışken hangi hediyeyi alacağı konusunda hala karar veremeyenler için ‘Hediye Rehberi’ uygulamasını tekrar devreye aldı. Sevenlere farklı alternatifler sunan MediaMarkt, bu özel günde yine 7/24 ulaşılabilir uygulaması Hediye Rehberi’ni yeniden aktif hale getiriyor. mediamarkt.com.tr üzerinden kullanılabilen Hediye Rehberi uygulaması 12 farklı kategori üzerinden öneriler sunuyor. Özellikle pandemi nedeniyle birbirinden uzun süre ayrı kalan sevgililer, her zamankinden daha fazla telefonda görüşüyor, yüksek çözünürlüklü kameralar sayesinde karşı karşıyaymışçasına görüntülü konuşuyor. MediaMarkt Türkiye ise sevdiğine akıllı telefon almak isteyenler için bu kategoride farklı marka ve fiyatlardan öneriler sunuyor.

Kişisel bakım kategorisinde 3 bin 999 TL’ye kadar hediye olanakları
     Oyun oynamak, film izlemek veya farklı hobiler edinmek keyifli bir duygu. Fakat bundan daha iyisi insanın tüm bunları, bir sevdiğiyle birlikte yapabilmesi olacaktır. MediaMarkt bu aktiviteleri sevdikleriyle yapacaklara veya sevdiğinin zevkine özel olarak eğlenceli bir hediye almak isteyenlere oyun konsollarından drone’lara, elektrikli scooter’lardan hoverboard’lara kadar keyifli alternatifler sunuyor. Kişisel bakım kategorisinde yer alan ürünlerde de indirim gerçekleştiren MediaMarkt, 129 TL’den 3 bin 999 TL’ye kadar geniş bir fiyat aralığında; epilasyon ve saç şekillendirici cihazlarından sakal-bıyık kesme ve düzeltme makinelerine ve elektrikli diş fırçalarına kadar farklı ihtiyaçlara yönelik hediye alternatifleri sunuyor.
     Modern dünyanın klasik hediyeleri akıllı saatler, her dönem için kaliteli bir hediye alternatifi oldu. Buna ek teknolojiyle içe içe yaşayanlar için de önemli bir ürün olan akıllı saatler, MediaMarkt’ta Sevgililer Günü’ne özel indirime giren ürünler arasında yer alıyor. Bu kapsamda farklı markalardan seçenekler, Sevgililer Günü indirimleriyle 429 ile 3 bin 799 TL arasında fiyat alternatifleriyle satılıyor. Sevdiğine hediye alırken onun ihtiyaçlarını gözeten ama aynı zamanda onun ev ihtiyaçlarını da düşünenler için elektrikli süpürgeler MediaMarkt’ta indirime giriyor. MediaMarkt hem kablolu hem de kablosuz süpürgelerde indirim gerçekleştirirken “sen yorulma, bırak o süpürsün” diyecekler için de robot süpürgelerde indirim sunuyor. Bu ürünlerin yanı sıra “Bize Vakit Kalsın” başlığı altında da beyaz eşyalarda indirim uygulanıyor.

Sevgililer Günü için şipşak fotoğraf makineleri indirimde
     MediaMarkt, sevdiklerine hediye almak isteyen ama onlara gerek tezini yazarken gerekse iş hayatında en iyi şekilde yardımcı olacak ürün kategorilerinde özel indirimler uyguluyor. Örneğin farklı özelliklere sahip dizüstü bilgisayarlar ve tabletler bu kategoride indirime girerken aynı zamanda bilgisayar bileşenlerinde, taşınabilir belleklerde, webcamlerde ve hatta “aman internetin kesilmesin, kopmayalım” diyecekler için modemlerde dahi indirim sunuyor. Sevdikleriyle geçirdiği her anın tadını çıkarırken aynı zamanda onları geleceğe taşımak isteyenler için fotoğraf makinelerinde, kameralarda ve hayatı daha hızlı yaşayanlar için aksiyon kameralarında indirim uygulanıyor. Buna ek “anımız kalıcı olsun, o da hemen olsun” diyenler için “Şipşak” fotoğraf makineleri de hediye seti olarak indirime giriyor.
     MediaMarkt Türkiye’nin Hediye Rehberi uygulamasına mediamarkt.com.tr’den veya https://www.mediamarkt.com.tr/tr/shop/14-subat-hediye-bulucu.html üzerinden ulaşılabiliyor.


+ Benzer Haberler
» Yasaklar esnetildi ama durum pek iyi gözükmüyor
» GSYH 2020 yılında yüzde 1,8 arttı
» Sürdürülebilir bir gıda sistemi Ar-Ge ve inovasyon ile mümkün
» “Şubat ayında üretici ve market fiyat farkı 4 katı aştı”
» İSO Türkiye İmalat PMI Şubat’ta 51,7 oldu
» Büyümenin en büyük destekçisi ve itici gücü ihracat oldu
» Zincir marketlere atık toplama şartı
» İzmir’de kentsel dönüşüm için dev adım
» Gürer: Patates depoda çürüme aşamasında
» Asansörcüler, değişen dünya tedarik zincirinde yerini almaya hazır


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 02.03.2021
  Ticaret 01.03.2021
  Ticaret 27.02.2021
  Ticaret 26.02.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni