• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE
YAZARLAR Selçuk Karaata ►YARINI TASARLAMAK
12
14
16
18
17/07/2021 06:29
Sanayi Stratejisi ve Dani Rodrik’ten Öğrenilecekler -II

     Makalede Tayvan’ın çiçek endüstrisi, Hindistan’ın bilişim endüstrisi, Bangladeş’teki futbol topu üretimi ve Kore’deki mikrodalga fırın üretimine dair gözlemleri söz konusu ürünlerdeki rekabetçi üstünlüklere dair izlenimleri paylaşarak devam etmekte. Yorumların ardından makale, ekonomide dışsallık olarak tanımlanan konularla devam etmektedir.
     Dışsallıklar hakkında Rodrik’in yorumlarının özetleri aşağıdadır.

1. Bilgi Dışsallıkları:
     Üretim portföyünde bir farklılaşmaya gitmenin ekonominin maliyet yapısını keşfetmekle ilgili olduğu öne sürülmekte. Keşif ile tanımlanan sürecin ise hangi yeni faaliyetlerin karlılık yaratabilecek kadar düşük maliyetlerle sağlanabileceğinin ortaya konması, bir bakıma keşfedilmesi ifade edilmektedir. Keşifle, Hausmann ve Rodrik’in yeni bir terminoloji kullandıkları, bu terminolojik yaklaşımı da kendi kendine keşfetmek-self discovery olarak andıkları ifade edilmektedir. Girişimciler için bu tip bir keşif yönteminin inovasyon ve Ar-Ge’nin anıldığı biçimden farklı olduğu; keşif sonucu ortaya çıkanın yeni bir ürün veya hizmetten öte dünya piyasalarında var olan bir ürünün düşük maliyetle yurtiçinde üretiminin keşfi olarak ifade edilmektedir. Girişimcinin kendi kendine keşfetmesinin önündeki en büyük engelleyici unsurun karşısında ortaya konabilecek politika aracının-müdahale-yönlendirme aracının yeni ve geleneksel olmayan sanayi dallarındaki yatırımların teşvik edilmesidir-sübvanse edilmesidir. Uygulama açısından bakıldığında bu tip destek yapısını sürdürmenin zorlukları olduğu ifade edilmektedir. Hausmann’ın ve Rodrik’in sopa ve havuç stratejisinin bu tip konularda çözüm olduğunu savundukları görülmektedir.

2. Koordinasyon Dışsallıkları:
     Genel olarak koordinasyona ilişkin başarısızlıkların yeni sanayilerin ölçek ekonomisine ilişkin durumlarından kaynaklandığı savunulmaktadır. Düşük gelir düzeyine sahip ekonomilerde büyük itme modellerinin (big push models) genellikle egemen durumda olduğuna ilişkin fikirler geçerlidir. Kalkınmaya dair kümelenme yaklaşımı aynı düşüncenin daha dar kapsamlı bir biçimi olup; turizm, ecza-ilaç ve biyoteknoloji gibi belirgin sektörlerin gelişimine odaklandıklarının görüldüğü vurgulanmaktadır. Gerek itme modellerinde, gerekse de kümelenme konularında koordinasyon hataları modeli farklı girişimcilerin üretim ve yatırım kararlarının koordine edebilme becerisi üzerine bir yaklaşım geliştirmektedir. Rodrik’e göre; eğer bir sanayi dalının yüksek düzeyde bir organizasyon becerisine sahip olması ve bununla birlikte ihtiyaç duyulan yatırımın getirilerinin yerel ihtiyaçlara yardımcı olabilmesi durumunda kamudan daha çok özel sektörün koordinasyon gereksinimini başarabildiği öne çıkar. Ancak daha sık rastlanan durum ise henüz olgunlaşmamış bir sektörün-sanayi dalının ve örgütlenmesi gereken bir özel sektör kolunun varlığı halinde, kamunu rolünün gerekli olduğunun altı çizilmektedir.

     Rodrik, Andres Rodriguez-Clare’in 2004 tarihli çalışmasındaki bir konuyu vurgulayarak makalesine devam etmektedir. Bu vurgu, her türlü sanayi dalının veya sektörün prensip olarak bir küme oluşturabilecek karakteristik özellikler barındırdığını ifade etmektedir. Aynı zamanda çok sayıda sanayi dalının yine prensip olarak kümelenmenin olmadığı yapılar içinde operasyonlarının devam ettirdiği de belirtilmektedir. Bu durumun bizleri ulaştırdığı önerme Rodrik tarafından şu şekilde açıklanmaktadır. Destek ihtiyacında olunan olgu belirli bir sektörün bizatihi kendisinin teşvik edilmesi değil, onun yerine ölçek veya kümelenmenin getirdiği avantajlardan yoksun olan ve bu koşullarda da desteğin var olmaması halinde başarısız olacak olan tipteki teknolojilerin desteklenmesidir.

     Koordinasyon bağlamında yaşanabilecek hataların/başarısızlıkların önlenebilmesi için bir sektörün ticaret koruması (trade protection) çerçevesine alınması, bu sektörün modern bir teknolojiyi adapte etmesinin önünde koordinasyon hatasını önlemeye yarayacak bir yaklaşım olmasını mümkün kılmayabilir. Böylesine koşullar altında sanayi politikası aracının bir sanayi dalına, endüstriye veya sektöre odaklanmasından daha çok, koordinasyon hatalarının karakteristiklerini ortaya koyan unsurların ortaya çıkmasını sağlayan belirli bir faaliyetin veya teknolojinin desteklenmesine dönük uygun politika müdahale araçlarının geliştirilmesi gereğini ortaya koymaktadır. Rodrik, gerek bilgi dışsallıklarının, gerekse de koordinasyon hatalarının çözümü için ortak bir yaklaşım üretmektedir. Bu çözüm, geliştirilecek olan politika müdahale araçlarında belirlenmiş olan sektörlerin hedeflenmesini değil, yeni bir teknolojinin, belirgin bir eğitim çalışmasının, yeni bir ürün veya hizmetin barındırıldığı faaliyet konularının müdahale-destek gerektirdiği yönünde ortaya konmaktadır.  

     Makalenin son bölümünde değinilen konuları özetleyerek metne son vereceğiz. Rodrik’e göre piyasaların başarısız olmasında kamu yönetiminin aşırı müdahalesinin-yönlendirici olmasının, bazı vakalarda da yetersiz düzeyde müdahil-yönlendirici olmasının etkileri olabilmektedir. Bu yorum, kamu yönetimlerinin piyasaların düzenlenmesindeki yönlendirici rehberlik misyonlarının ne denli hassas dengeler üzerine oturduğunu hatırlatmaktadır. Son 20 yıllık dönemde kalkınma politikalarının kamu yönetimlerinin aşırı yönlendirici politika yaklaşımları içinde olduklarına dair bir saplantının var olduğu belirtilmektedir. Kamu yönetiminin aşırıya kaçtığı belirtilen yönlendirici tutumuna bir denge kazandırabilmek adına mevzuat düzenlemelerini azaltmak, bazılarını ortadan kaldırmak; ticari engelleri ve kısıtlamaları azaltmak veya ortadan kaldırmak; mali baskı düzeyini azaltmak veya mali baskıyı ortadan kaldırmak; son olarak da kamunun sahip olduğu kurumların sayısını azaltmak veya kamu sahipliğini tamamen kaldırmak yöntemleriyle çalışmaların son 20 yılda genel izlenen tercihler olduğu dile getirilmektedir.

     Yakın geçmişte ise dünyadaki kamu yönetimlerinin daha dengeli bir strateji izlemeye başladıklarını, bu tutumun benimsenmesinde ise özelleştirmelerin beklenen etkiyi yaratmamasının temel etkenler arasında olduğu yazar tarafından vurgulanmaktadır. Rodrik bu makalesiyle sanayi politikasının gerekliliğini, bu politika belgesinin gelişmekte olan ülkeler için önemli olduğunu, yine gelişmekte olan ülkelerin kalkınma politikaları ile sanayi politikası arasındaki bağlantıyı ortaya koymakta, teşvik sistemi hakkındaki yorumlarını ortaya koymaktadır.

Önceki Yazılar :
Haberler
  Çekirdeksiz Sultani Üzüm ihracat yolcusu

  Yılın ilk 7 ayında doğal taş ihracatı 1,2 milyar $

  Vaillant 9 ilde yetkili satıcı ziyaretleri gerçekleştirdi

  Karşıyaka Belediyesi dayanışma için yangın bölgesinde

  DYO oto tamir boyaları araçların ilk günkü renk kalitesine ulaşmasını sağlıyor

  Başkan Sandal: Kimse mağdur olmayacak

  Condor, filo modernizasyonu için Airbus A330neo’yu seçti

  İzmir’in kaza kara noktaları

  Soyer’den, Kemalpaşa’ya metro müjdesi

  Borsalarda Alım-Satım

  Pandemide lojistik sektörünün yıldızı parladı

  11. Kalkınma Planı ile uyumlu, sera gazı emisyonlarını azaltacak proje

  Sivas İl Sağlık Müdürlüğü kıyafet satın alacak

  3 milyar euro’luk dev birleşme

  “Bu zorlu günleri dayanışmayla atlatacağız”

  Başkan Oran’dan Ilıca’ya bir yatırım daha

  Elektronik atıklar bu kumbaralarda hayat bulacak

  Su Ürünleri Hal Fiyatları

  Sebze-Meyve Hal Fiyatları

  Tillo İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü öğrenci taşıma hizmeti alacak

  UİB’den temmuz ayında 2,1 milyar dolarlık ihracat

  Bahçıvan: Firmalara yurt dışında depo desteği, e-ticarette hız ve maliyet avantajı sağlar

  İZSİAD’da gündem Avrupa Yeşil Mutabakatı

  Tiyatro ve Teknoloji, tiyatronun kalbi Efes Selçuk’ta konuşuldu

  İki yılda 120 milyon liralık yatırım yaptık

  Karabağlar Belediyesi’nden yardım eli

  Bornova yeni havuzuna kavuşuyor

  Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü katı yakıt (meşe odunu) satın alacak

  İhale Özetleri

  04 Ağustos 2021 Tarihli ve 31558 Sayılı Resmî Gazete

  Karayollarında Durum

  Günlük vak’a sayısı 25 bine yaklaştı

  CUMMİNS MOTORLU OTOBÜSLER İÇİN MOTOR YENİLEŞTİRME MALZEMELERİ ALIMI

  GENEL YEPIM, ONARIM ve TADİLAT İŞLERİ YAPTIRILACAK

  T.C. DİKİLİ (SULH HUKUK MAH.) SATIŞ MEMURLUĞUNDAN AÇIK ARTIRMA İLE TAŞINMAZ SATIŞI

  Yıllık enflasyonda % 18,95’lik artış

  EİB’ten Temmuz ayında 1 milyar 238 milyon dolarlık ihracat

  İkinci el araç piyasasında daralma devam ediyor

  Borcunu peşin ödeyenlere yüzde 90 avantaj

  Çelik üretiminde dünya daralırken Türkiye büyüdü

  Metro için ilk ihale 9 Ağustos’ta

  Urla Birgi’de çıkan yangın kısa sürede söndürüldü

  Döviz / Altın

  Borsalarda Alım-Satım

  “Sizi kendi kaderinizle baş başa bırakmayacağız”

  Yudum Egemden Lezzetine dünyanın saygın yarışmalarından 3 ödül

  12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı yatakhane bakım ve onarımı yaptıracak

  Küresel reklam pazarı 1 trilyon doları aştı

  Hedefte avrupa birliği projeleri var

  Oyun sektörüne kitle fonlaması dopingi

ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 04.08.2021
  Ticaret 03.08.2021
  Ticaret 02.08.2021
  Ticaret 31.07.2021
  Ticaret 30.07.2021
  Ticaret 28.07.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni