• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE
YAZARLAR Selçuk Karaata ►YARINI TASARLAMAK
12
14
16
18
22/04/2021 06:27
Katmanlı Üretim

     Üretim sistemleri hızla gelişiyor. Yenilikçi, insan hayatını kolaylaştıran, üretimi daha erişilebilir maliyetlere yaklaştıran çözüm teknikleri daha sıklıkla gündemde yer ediyor. Bu gerçekten yola çıkarak üretim sistemleri içinde önemli derecede sözsahibi olacağına inandığımız bir teknolojiye değinmek istedik. Üç boyutlu yazıcılar ve genel olarak İngilizce’de ‘additive manufacturing’ olarak anılan süreç odak konumuz. İngilizce’den çevirdiğimizde; üç boyutlu model verilerinden cisimler üretebilmek amacıyla malzemeleri biraraya getiren üretim tekniği anlaşılmaktadır. Bu yeni teknolojiyi son dönemlerde katmanlı üretim olarak anmak, doğru bir tercih olarak karşımıza çıkmakta.

     Yazımızda, üç boyutlu yazıcı (3D printer) teknolojisini üçüncü sanayi devrimi olarak tanımlayan Paul Markillie’nin The Economist dergisinde yayımlanan makalesinin özetine yer vereceğiz. Yazar, Almanya’da katıldığı EuroMold adlı fuarda 3 boyutlu yazıcıların çalışma tekniğine yer veriyor. Geleneksel olarak metale şekil veren sertçe vurma veya katlama gibi işlemler yerine, 3 boyutlu yazıcılar sayesinde malzemenin sistem içine tabaka tabaka verilerek bir ürün elde edilebildiği aktarılmakta.

     Yazar katıldığı EuroMold fuarında, ABD’de yerleşik olan 3D Systems adlı firmanın, bir çekicin tahtadan ve metalden oluşan bölümlerinin 3 boyutlu yazıcı ile nasıl üretildiğine ilişkin gözlemini paylaşıyor. Ve geleceğin üretim sistemlerinin mevcut paradigmalardan çok daha farklı bir şekilde gerçekleşeceği savını ortaya atıyor. Özellikle maliyet açısından avantajlı bir yapının oluşacağı, ölçek ekonomisinin toplu üretimle ürün başına maliyet bağlamında ne denli ekonomi sağladığı örnekleniyor. Üç boyutlu yazıcı teknolojisinde ise ölçek ekonomisinin göreli daha az önemli olduğu gerekçeleriyle açıklanıyor. Gerekçeler arasında yazıcı için kullanılan yazılımın bir kez satın alındığı, makina kurulumunun da üretim adedinden bağımsız olarak maliyet oluşturduğu ileri sürülüyor.

     ‘Katmanlı üretim’ olarak anılan tekniğin henüz bir otomobil veya bir İPhone üretimine olanak verecek kadar ilerlemediği, ancak bu tip ürünlerin bazı özel parçalarının üretilebildiği belirtilmektedir. Genç bir teknoloji olmasına rağmen bazı insanların 3 boyutlu yazıcı ile çeşitli ürünler elde ettiği savunulmakta. Katmanlı üretim tekniği geleceğin fabrikası kavramının oluşumunda karşı karşıya kalınan bütünün sadece bir parçasını oluşturmaktadır. Bu yapı hakkında uygulamada Volkswagen’ın benimsediği yeni bir üretim yöntemi örnek olarak paylaşılmakta. Volkswagen tarafından benimsenen yeni üretim stratejisi Almanca Modularer Querbauksten (MQB) olarak anılmakta, yöntemin amacı olarak da tüm modellerin tek bir üretim hattı üzerinde yapımını mümkün kılmak olarak aktarılmakta. Projenin 2012 yılında başladığı, böylece Amerika’daki, Avrupa’daki ve Çin’deki üretim tesislerinde her bir pazarın ihtiyaç duyduğu aracı yerel olarak üretme olanağını vereceği aktarılmaktadır.

     Dünyada genellikle üretim sistemlerinin etkinlik düzeylerini artırdıkları, bu artışta örneğin otomatize hale gelmiş olan; kendi kullandığı araçları-parçaları değiştirebilen, çok yönlü kesme yapabilen, hatta yanlış giden bir şeyler olduğunu robotların ve sensörlerin yardımlarıyla hissebilme yeteneğine sahip olan freze makinaları gibi makinaların rolü olduğu öne sürülmekte. Üretim sistemlerindeki dönüşüm işgücünde de haliyle bir dönüşümü taşımakta, istihdam edilen işgücü sayısında düşüş olurken, toplam üretim maliyeti içindeki işgücü maliyetinde de bir düşüş olduğu öne sürülmekte.

     İşgücü maliyetlerindeki düşüşün, üretim çalışmalarını işgücünün ucuz olduğu ülkelere taşıyan ülkelerin, imalat sektörünü tekrardan kendi sistemleri içine taşıma eğilimini hızlandırdığı belirtilmekte. Bu yorumda haklılık payını kabul etmekle birlikte, imalat, hizmetler ve tarımdan oluşan ekonomik sistem içinde imalat sektörünü dışarı çıkarmanın ülkelerin rekabet gücü üzerinde yarattığı olumsuz etkinin de bir etken olduğunun altı çizilebilir. ABD’de Obama yönetimi dönemimde başlatılan ve ABD üretim sektörünün rekabet gücünü artırmayı hedefleyen girişim de bu alanda dikkate alınabilecek akımlar arasındadır.  

     Üretim için kullanılan malzemelerde de gelişmeler izlendiği belirtilmekte. Örneğin karbon-fiber kompozitler çelikten ve alüminyumdan yapılan dağ bisikletlerinden uçaklara kadar kullanılan malzemelere alternatif olmakta. Bazen yapım aşamasında sadece makinaların rol almadığı, örneğin ilgili bir görev için genetik mühendisliği ile geliştirilmiş mikro-organizmaların kullanıldığı savunulmakta. Geleceğin fabrikalarında daha akıllı yazılımların kullanılacağı, imalatta dijitalleşmenin-sayısallaşmanın, sayısallaşmayı derinlemesine yaşamış olan ofis ekipmanları, telekom endüstrisi, fotografi, müzik, yayın ve film endüstrisinde yaşananlara benzer çok derin bir etki yaratacağı beklenmekte.

     Ve yaratılacak olan etkinin sadece endüstrinin büyük ölçekli oyuncularında değil, aynı zamanda KOBİ ölçeğindeki firmalar için de fırsatları taşıyacağı dillendirilmekte. İlginç tespitlerden birisi şu: yeni ürünleri geliştirmek ve sunmak eskisine göre daha kolay ve daha ucuz olabilecek. Sosyal üretim denen bir olgunun da gelişeceği, 3 boyutlu yazıcı ve diğer üretim hizmetlerini sunan topluluklar gelişeceği beklenmekte. Bu gelişemeye bir örnek olarak Fabrication Laboratory-FABLAB örnek olarak verilebilir. Laser kesme makinalarının, 3 boyutlu yazıcılar gibi teknolojilerin 7 gün, 24 saat sunulduğu 130’un üzerinde FABLAB uygulaması dünyada yaygınlaşmakta.

     Yaşanan değişimin bir sanayi devrimine dünyayı daha da yakınlaştırdığı savunulmakta. Birinci sanayi devrimi 18. Yüzyılda tekstil sanayinin makinalaşması ile, ikinci devrimin ise ABD’de 20 yüzyılda montaj hatlarındaki gelişmelerle gerçekleştiği belirtilmekte. Üretim sistemleri daha çok sayısallaştıkça, üçüncü büyük değişim de yaklaşmakta. Bu değişim ürünlerin daha az sayıda ve daha ekonomik olarak üretimini olanaklı kılacak, daha esnek, daha yeni malzemelerin kullanıldığı, tamamen yeni üretim süreçlerinin yapılanabildiği, kolay kullanımlı robotların varolduğu, eşanlı-online olarak yeni ortak üretim hizmetlerinin sunulduğu yapılara evrileceği ortaya atılmakta. Tekerleğin dönügüyü neredeyse tamamladığı, toplu üretimden bireysel üretime doğru bir akımın varlığının geldiği öne sürülmekte. Gerçekten bir sanayi devrimi yolda mı, izleyeceğiz.

Kaynaklar:
     1. Markillie, P., Third Industrial Revolution, The Economist, April 2012
     2. http://www.mmsonline.com/cdn/cms/uploadedFiles/WhatisAdditiveManufacturing(1).pdf
     3. http://www.compete.org/about-us/initiatives/manufacturing
     4. http://www.fablabinternational.org

Önceki Yazılar :
Haberler
  15 Mayıs 2021 Cumartesi

  Karayollarında Durum

  Günlük vak’a sayısı 11.394, iyileşen sayısı 37.261

  T.C. İZMİR 2. ASLİYE TİCARET MAHKEMESİ BAŞKANLIĞINDAN İLANEN TEBLİĞ

  14 Mayıs 2021 Cuma

  Bir günde 55.472 kişi iyileşti, Aktif vak’a ssayısı 200 binin altına indi

  Karabağlar’da sahada bayramlaşma

  13 Mayıs 2021 Perşembe

  Rakamlarda gerileme devam ediyor

  Döviz / Altın

  Borsalarda Alım-Satım

  İzmir engelsiz kent haline geliyor

  “İkinci el otomobil bayram sonrasını bekliyor”

  Turgutlu Belediyesi kırmataş mıcır satın alacak

  Hem iş hem oyun ihtiyacını karşılıyor

  Yerin 30 metre altında bayramlaşma

  Migros’tan dünyada bir ilk: Robot TARO

  Fersan, Orka Sirke’yi satın aldı

  “Güçlü sanayi altyapısı ile gençlerimizi iş ve aş sahibi yapmalıyız”

  EÜ Mühendislik Fakültesinden uluslararası bir proje daha

  2020, İnci Vakfı için dönüşümün yılı oldu

  Başkan Tugay’dan Boğa Ferdinand’ın çiftliğine destek

  Başkan Batur, belediye çalışanları ile bayramlaştı

  Can dostlar Narlıdere Belediyesi’ne emanet

  Eskişehir Osmangazi Üniversitesi kartuş toner ve drum satın alacak

  “Az zamanda çok şey başardık”

  Efes Selçuk’ta yeşil atıklar doğal gübreye dönüşüyor

  Karabağlar Belediyesi’nden bayram dayanışması

  Anneler Günü harcamaları yaklaşık 3 kat arttı

  Gaziemir’in balkonlarında bayram coşkusu

  Menderes’te Bayram temizliği

  Su Ürünleri Hal Fiyatları

  Sebze-Meyve Hal Fiyatları

  Bornova’da veresiye defterleri siliniyor

  Başkan Sandal’dan çocuklara bayram sürprizi

  Besni Belediyesi yarı olimpik yüzme havuzu tamamlama yapım işi yaptıracak

  İş yerinde huzur maaştan daha önemli

  Buca’nın istihdam platformu: Buca Kariyer

  Bayraklı’da camiler bayrama hazır

  Uzaktan çalışma siber suça yaradı

  Hedef olmamak için dijital ayak izlerinizi silin

  Mobil uygulamaların kullanımı kolay riski çok

  CEO’lar büyüme için veri ve teknoloji yatırımlarına odaklandı

  “Dijitalleşme ve yetkin istihdam üretim maliyetlerini düşürüyor”

  Diyarbakır Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü gıda ürünleri satın alacak

  İhale Özetleri

  12 Mayıs 2021 Tarihli ve 31482 Sayılı Resmi Gazete

  Günlük vak’a sayısı arttı ama aktif vak’a sayısı azalmaya devam ediyor

  Döviz / Altın

  Borsalarda Alım-Satım

ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 12.05.2021
  Ticaret 11.05.2021
  Ticaret 10.05.2021
  Ticaret 07.05.2021
  Ticaret 06.05.2021
  Ticaret 05.05.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni