• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE
YAZARLAR Selçuk Karaata ►YARINI TASARLAMAK
12
14
16
18
08/01/2021 06:18
Hizmetler Sektörü ve İnovasyon

     Hizmetler sektörü uzun dönemler boyunca, ‘yenilikçi değildir’ şeklinde yorumlara muhatap olmuştur. Ancak gerçeğe baktığımızda, hizmetler sektörünün de yenilik yaptığı, bu yeniliğin türlerinin ise sanayiden farklı olduğu görülür. Son dönemde yapılan araştırma sonuçlarına göre sektörün Ar-Ge harcamaları artmakta, bilişim teknolojileri gibi modern teknolojiler, hizmetler sektöründe inovasyona yön vermektedir.

     Hizmetleri oluşturan alt sektörlerin Ar-Ge yoğunluklarında farklılıklar söz konusudur. Aynı zamanda bir diğer farklılık da sektörün alt bileşenlerinin gerçekleştirdikleri inovasyon profilinde gözlemlenebilir. Özellikle bilgisayar hizmetleri, Ar-Ge hizmetleri gibi bilgi yoğun işletme hizmetleri (knowledge intense business services) olarak anılan sektörlerin yüksek düzeyde Ar-Ge gerçekleştiren, lider, yenilikçi alanlar arasında oldukları fark edilirken, yenilikçilik kalıpları aynı zamanda imalat sanayine daha çok yakınlık göstermektedir. Bilgi yoğun işletme hizmetleri dışındaki diğer hizmetler sektörü alanına giren sektörlerin daha az yenilikçi oldukları, yenilik yaptıklarında daha çok artımsal (radikal olmayan) yenilikleri gerçekleştirdikleri gözlenmektedir. Hizmetler sektörünün bu şekilde tanımlanabilen heterojen yapısının, sektörün yenilikçilik yapısına ilişkin sonuçlara ulaşırken ve aynı zamanda eylemleri belirlerken mutlaka dikkate alınması gereklidir.

     Hizmetler sektörünün farklı yüzlerinin olması ve üretim sektörü ile birbirine bağlantılı olan özellikler barındırması nedeniyle, yenilikçi kapasitesinin artırılması çok da güçlükler barındırmayan bir özellik olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu özellikten yola çıkarak, genel bir yaklaşıma ihtiyaç duyulacağı; bu genel yaklaşımın ise hizmetler sektörünün içinde bulunduğu koşulları geliştirmeye dönük genel bir iyileştirilmiş çerçeveye, yanı sıra özellikle belirgin politika alanları için belirgin eylemlere ihtiyaç duyulduğu anlaşılmaktadır. Böylesine genel bir stratejinin hazırlanabilmesi için adım adım yaklaşımlardan oluşan 4 element üzerine yapılanmış bir kurgunun var olması gerekir.

Bu 4 elemente dair özet bilgi aşağıda sunulmaktadır:
     1. Hizmetler sektöründe inovasyonun daha iyi anlaşılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Etkin bir politika oluşturma süreci için doğru bir istatistik analiz gerekir. Hizmetler sektöründe inovasyonu daha iyi ölçebilmek; aynı zamanda bu ölçüm sonuçlarıyla birlikte hizmetler ve üretim arasında anlam taşıyan karşılaştırma olanaklarına da ulaşmak söz konusu olacaktır.

     2. Teknolojik inovasyon dışında inovasyonun tüm biçimlerinin-türlerinin desteklenmesi gerekir. Hizmetler sektöründe yapılan yenilikler çok farklı şekiller alabilir. Bu gerçek ise sistemi destekleyebilmek için ihtiyaç duyulan destek araçlarını ve destek mekanizmalarını tasarlamakta güçlükleri barındırabilir. Bununla birlikte, yapılan ilk analiz sonuçlarına göre çok sayıda politikanın daha çok teknolojik inovasyonu desteklemek hedefiyle yapılandırıldığı ortaya çıkmaktadır. Destek politikalarının hizmetler sektöründe inovasyonu barındıracak biçimde uyarlanmasına, bu uyarlamanın kısa vadede iyileşmeleri sağlayacak hızlı bir yol üzerinde yapılmasına gereksinim duyulmaktadır.

     3. Yüksek düzeyde büyüme potansiyeline sahip olan yenilikçi hizmetlerin geliştirilebilmesi için teşvik-özendirim mekanizmalarının oluşturulması gerekir. Çerçeve politikaların her zaman hizmetler sektöründe inovasyonu desteklemekte yeterli olamadığı izlenir. Çok sayıda kanıt, bugünün dünyasında desteklerin daha çok hizmetler alanında çalışan KOBİ’lerden daha çok sanayi KOBİ’lerine dönük tasarlandığını göstermektedir. Bu nedenle, hizmetler için daha uygun araçların oluşturulmasına, test edilmesine ve geniş bir biçimde uygulanmasına, yenilikçi hizmet firmalarının büyümesi için ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca en iyi uygulama örneklerinin yaygınlaştırılmasının da sürece destek olabilecek unsurlar arasında dikkate alınması gerekir.

     4. Hizmetler sektörünün yenilikçiliğinin artırılabilmesi için uluslararası işbirliklerinin desteklenebilmesine, bunun için de daha iyi politikalara gerek vardır. Hizmetlerde İnovasyon Politikası Projesi’nin ilk sonuçlarına göre hizmetler sektörünün ihtiyaç duyacağı bir inovasyon gündeminin; uzun vadeli bir strateji için yeni fikirlerin geliştirilmesinin; son olarak da yeni enstrümanların oluşturulabilmesi için uluslararası işbirliklerine gereksinimin olduğu ortaya çıkmaktadır.

     Avrupa Birliği’nin hizmetler sektöründe inovasyonu desteklemek için hazırladığı politika dokümanına özet bir ışık tuttuktan sonra, yine politika düzeyinde kalmak kaydıyla, Türkiye için önemli olduğunu düşündüğümüz bazı konulara değinmekte yarar olacaktır. Türk ekonomisi içinde de hizmetler sektörünün ağırlığı, tarım ve imalata göre artmaktadır. İnancımız ve doğru bulduğumuz yöntem, toplam milli gelir büyüklüğü içinde sadece bir sektörün payını artırmak, diğer bileşenlerin payını düşürmekten çok, topyekûn bir büyüme sağlayabilmektir. Bir başka ifadeyle, tarımı küçülterek hizmetleri büyütmek değil, tarımda farklılıkları hizmetler sektörünün yenilikçi öğeleriyle zenginleştirecek yaklaşımları benimsemek yararlı olabilir.

     Türkiye’de diğerlerinin yanında özellikle finans, turizm, taahhüt hizmetleri ve bilişim gibi hizmetler sektörünün parçalarının başarılı çalışmaları olduğu görülmektedir. Finans ve bilişim sektörünün yeni ürün ve hizmetlerde Türkiye’nin coğrafi sınırları dışında komşu ülkelerde ve bölgesinde örnek uygulamaları hayata geçirdiği görülmekte; müteahhitlik hizmetlerinin yurtdışında toplam iş hacmi büyüklüğünde kayda değer başarılara imza attıkları izlenmektedir. Bu örnekleri artırmak mümkündür. Ancak, hizmetler sektörünün tekil örneklerden çok tümüyle yenilikçi bir yapıya kavuşabilmesi için bu sektöre özel bir inovasyon stratejisinin geliştirilmesi için çalışmaların yoğunlaştırılması faydalı olacaktır.

Önceki Yazılar :
Haberler
  Toplam vefat 25 bini geçti

  24 Ocak 2021 Tarihli ve 31374 Sayılı Resmi Gazete

  Ağır hasta sayısı 2 binin altına indi

  Gıdacı ihtiyaca uygun yerli üretim istiyor

  Soyer çifti pazar alışverişini Bayındır üreticisinden yaptı

  İZTO ve Alman Seyahat Acenteleri Birliği arasında işbirliği

  Palandöken, “Esnafın sorunlarını ayrıntılı bir şekilde aktırdım”

  S&P Türkiye’nin notunu değiştirmedi: ‘B+’

  GSS ve Bağkur prim borcu olanlara yıl sonuna kadar sağlık hizmeti

  Rus turizm şirketleri batıyor

  TMO: Stoklar piyasa dengesi için yeterli seviyede

  Koç CEO’su Çakıroğlu’na B20’de önemli görev

  Milas OSB’de tapular 25 Ocak Pazartesi günü dağıtılacak

  Pekcan: Türkiye ve OECD arasında yeni bir dönem başlatıyoruz

  Gürer: Bakan hayvan varlığımızla övünse de ithalat durmuyor

  Başkan Batur; ‘Belediyelerin elini kolunu bağlıyorlar’

  Yerli doğal taş yerine ithal taş istendi

  Türk Telekom ‘LIGHT’ ile kalp hastalıkları azalıyor

  Anadolu Efes’e ‘İş’te Eşit Kadın’ sertifikası

  Prof. Dr. Abdullah Sayıner’e "Rotary hizmet ödülü"

  Özel Piri Reis’de çevrim içi şenliğe ünlü yağdı

  Deri sektörü sanal fuarlarla pandeminin olumsuz etkilerini azaltmayı başardı

  Sipay, Avrupa, ABD ve BAE hedefiyle büyümeye devam ediyor

  ESHOT Genel Müdürlüğü 6 kalem akü satın alacak

  VakıfBank’tan 40 milyar TL’lik yeni kredi paketi

  Unilever Türkiye, sürdürülebilir kalkınmanın itici gücü olmak için vites yükseltiyor

  Pandemiden etkilenen yeme-içme sektörüne Visa’dan kapsamlı destek

  Sındır: Ortada 3600 ek gösterge sözü var ama muhatap yok

  Aydın Adnan Menderes Üniversitesi ile Kent A.Ş arasında iş birliği protokolü imzalandı

  İBB Satınalma Dairesi Başkanlığı kahvaltılık malzeme satın alacak

  EMD İzmir Şubesi vefat eden üyelerini andı

  "Ruhsatsız av tüfeği kullananlara hapis cezası verilmeli"

  Bayraklı’da yatırım dönemi

  Türk Ytong, 2021’de kesintisiz üretim için birlikte başarıya odaklandı

  Konak’ta apartman görevlilerine temizlik seti

  Şirketlerin yüzde 43’ü kurum kültürlerini koruyamadı

  YAĞ VE ANTİFİRİZ ALIMI

  TÜP BEBEK MALZEMELERİ ALIMI

  İBB Satınalma Dairesi Başkanlığı bakım ve onarım hizmeti alacak

  Petlas, iş makinesi lastiklerinde zirveye oynuyor

  Duyarlı minikler Başkan Tugay’ı ziyaret etti

  Borsalarda Alım-Satım

  Su Ürünleri Hal Fiyatları

  Sebze-Meyve Hal Fiyatları

  Pazarcılardan İduğ’a teşekkür

  Bina inşaatı için beton satın alınacak

  Bayındır Belediyesi 150. yılını kutluyor

  Uğur Mumcu ölümünün 28. yılında Gaziemir’de özlemle anıldı

  Kemalpaşa Belediyesi can dostları unutmuyor

  Nar Çiçekleri’nde karne sevinci

ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 25.01.2021
  Ticaret 23.01.2021
  Ticaret 22.01.2021
  Ticaret 21.01.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni