• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Sektörlerin hedefinde sürdürülebilir ekonomi var

06 Eylül 2021 Pazartesi 10:00
12
14
16
18

Sektörlerin hedefinde
sürdürülebilir ekonomi var


   ► Panelde konuşmacılar iklim değişikliğinin önemine ve bu konuda alınması gereken önlemlere dikkat çekti

           GÜLCİHAN ALTINKAYA      
     İzmir Enternasyonel Fuarı (İEF) kapsamında gerçekleştirilen İzmir İş Günleri’nin 5’inci oturumu, İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Ticaret Odası (İTO) ve İzmir Vakfı organizasyonu ile düzenlendi. “İklim Krizinde Ekonomi, İletişim, Kentler Arası İlişkiler ve Üretimde Yenilikçi Yaklaşımlar” konulu panelin moderatörlüğünü İTO Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa Tanyeri gerçekleştirdi. İklim krizine çözüm üretmek için tüm sektörlerde köklü yapısal bir değişim gerektiğini belirten Tanyeri, tarımsal verimlilik, su kaynaklarının etkin kullanımı, karbon ayak izi ölçümlemesi çalışmalarının da bu bütünün bir parçası olduğunu söyledi.

Sürdürülebilir bir ekonomi için atık yönetimi
     Yaptığı konuşmada iklim değişikliğinin etkilerinden söz eden İktisadi Kalkınma Vakfı Genel Sekreteri Doç. Dr. Çiğdem Nas, bu etkileri her gün daha fazla hissettiğimizin altını çizdi. Nas, “ İklim değişikliği eskiden sadece çevre konusu olarak ele alınıyordu. Ancak günümüzde ekonomik boyutta daha fazla öne çıkmaya başladı. Eğer gerekli önlemleri almazsak ekonomik kayıplar yaşanacak. Altyapı ve inşaat, enerji, tarım ve ormancılık, sağlık, sigortacılık ve turizm iklim krizinden en çok etkilenen sektörler arasında yer alıyor” dedi.

     İzmir Büyükşehir Belediyesi Atık Yönetimi Planlama ve Denetimi Şube Müdürü Sinem Savtekin yaptığı konuşmada İzmir Belediyesi tarafından atık yönetimi çerçevesinde uygulanan saha çalışmalarını paylaştı. Savtekin, “İzmir Entegre Atık Yönetimi Planı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunduk. İzmir’de beş bölgede, bölgesel tesisler kurmayı hedefliyoruz. Atık dönüşümü projelerimizden birisi olan Harmandalı Düzenli Depolama ve Elektrik Üretim Tesisi’nde günlük 4-5 ton atık yönlendirmesi yapılıyor. Bahçe atıklarına yönelik pilot ölçekte bir tesisi kurulumu yaptık. Park bahçe atıklarının organik gübreye dönüştürülmesini sağlayan bir tesis kurmayı planlıyoruz. Ödemiş’te bir katı atık yönetimi tesisinin açılışını gerçekleştirdik. Bergama dikili Aliağa ve kınız ilçelerinin katı atık yönetimim tesisinin de kurulumu tamamlandı. Yarım adada bir tesis planımız mevcut” diye ifade etti.

“İklim krizi ciddi seviyelere ulaştı”
     Sun Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş. Sürdürülebilirlik Yöneticisi Utku Varol ise konuşmasında iklim krizinin ciddi seviyelere ulaştığını belirtti. Varol, “Sektörlerin iklim krizine olan etkilerinin çok iyi analiz etmemiz gerekiyor. Biz de firma olarak 2050 yılında ilk karbon nötr eylem planlarını ve stratejilerini yakından takip ediyoruz. Paris Antlaşması ve Yeşil Mutabakat’a uyumlu döngüsel ekonomi modellerini,  bütünsel sürdürülebilirlik anlayışını benimsedik” dedi.
     İzmir Ekonomi Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi ve aynı zamanda İzmir Vakfı İletişim Danışmanı Gözde Çeviker Çınar da panelde konuşma gerçekleştirdi. Çınar,  konuşmasında kurumların kendileri için doğru iletişim stratejilerinin oluşturulmasının önemine ve bu stratejilerin etkin olarak kullanılması gerektiğine dikkat çekti. Sektörel ve Çevresel Sürdürülebilirlik Uzmanı Ferdi Akarsu yaptığı konuşmada sanayinin de kent yönetiminden ayrılamayacağını belirten Akarsu, ancak bu iletişimin sürdürülebilirliği sağlayabileceğini vurguladı.


+ Benzer Haberler
» Vak’a sayısı 27.688’e vefat 231’e yüksekdi
» “Kanatlı sektörünün yıllık cirosu 5.5 milyar TL”
» Mobilya ihracatında değer artışı miktar artışının önünde
» Net UYP Temmuz sonunda eksi 290 milyar $ oldu
» Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi Temmuz’da %2 arttı
» Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi, Ağustos’ta % 0,92 azaldı
» Ağustos ayı toplam kurulu güç 229 megavat arttı
» TEİS: Grip aşısı eczanelerde 85,12 TL’ye verilecek
» BNP Paribas Finansal Kiralama, pozitif leasing yaklaşımıyla yenilenebilir enerji yatırımlarını finanse ediyor
» Yüz yüze eğitim dizüstü bilgisayar satışlarını yüzde 40 artırdı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.09.2021
  Ticaret 20.09.2021
  Ticaret 18.09.2021
  Ticaret 17.09.2021
  Ticaret 16.09.2021
  Ticaret 15.09.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni