• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Sektördeki durgunluk rekabeti artırdı

19 Aralık 2017 Salı 11:00
12
14
16
18

   ► Hotelya Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Zümrüt Doyran, Mobilya sektörünün son iki yıldır zor bir dönem yaşadığını ve bunda turizm sektöründe yaşanan dalgalanmanın da etkili olduğunu belirtti.

           FATİH ÖZKILINÇ     
     Mobilya sektörünün son iki yıldır zor bir dönem yaşadığını ve bunda turizm sektöründe yaşanan dalgalanmanın da etkili olduğunu belirten Doyran, “Yoğunlukla hizmet verdiğimiz turizm sektöründe meydana gelen yatırımları durdurma, yavaşlatma gibi durumlar doğal olarak her firma gibi bizleri de etkiledi. Bu da tüm sektörler gibi bizim sektörümüzün de nakit sıkıntısı içine girmesine neden oldu. Genel anlamda sektördeki durgunluk nedeniyle üreticiler arasında azalan projeler içinde daha fazla rekabet ortaya çıktı” dedi.
     Hotelya Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Zümrüt Doyran, yurt içinde ve yurt dışında otel, AVM ve benzeri projelere mobilya üretimi yapan Hotelya’yı, sektörde dünya geneline göre Türkiye’nin konumunu ve ülkenin içinden geçtiği durumun sektöre olan etkilerini TİCARET’e anlattı.

Dünden bugüne Hotelya’nın serüveninden bahseder misiniz?
     Hotelya hareketli ve sabit mobilya ürünlerinde, yurt içinde ve yurt dışında OTEL, AVM, hastane, restoran, ofis, cafe, mağaza ve rezidans gibi her türlü projede üretici kimliğiyle yer almış, sektörün öncü firmalarından biri. KOLSAN 40 yıllık deneyimiyle en üst noktaya getirdiği üretim kalitesini, 2010 yılında grup şirketi olarak kurulan yeni markası HOTELYA ile satış- pazarlama, projelendirme, üretim takip alanlarında daha da ileriye götürdü. 2010 yılına kadar tüm projelerin hareketli mobilyalarına imza atan firmamız, HOTELYA ile birlikte 7 senedir sabit ahşap üretimini de yapıyor.
     Müşteri portföyümüzün yüzde 90’ını turizm sektörü oluşturuyor. Mimari ekiplerin tasarımlarını gerçekleştirdikleri her proje, ekibimiz tarafından hayata geçiriliyor. Bu çok modern bir poliüretan sandalye olabileceği gibi, altın varaklı klasik bir koltuk da olabiliyor. Sektörde bizi farklı kılan en büyük özelliğimiz bu.

Hotelya olarak ne kadar istihdam sağlıyorsunuz, Türkiye ekonomisine katkılarınız neler?
     İstanbul’da bulunan fabrikamız 11.000 m2 olup, 6.000 m2’lik alanında hareketli mobilya, 4.000 m2’lik alanında da sabit mobilya üretiyoruz. İstanbul Asya yakasında bulunan mağazamız da yaklaşık 2.000 m2. 100 kişilik üretim kadromuz ve konularında uzman 30 kişilik mimari ekibimizle yurt içinde ve yurt dışında her yapı tipi için mobilya üretimi yapıyoruz. Özellikle yurt dışı için yapmış olduğumuz çalışmalarımız sürekli artarak devam ediyor. Çok önemli yurt dışı yatırımlarında, projelerinde çözüm ortağı olarak ülkemize döviz girdisi sağlayarak ekonomimize katkılarımız olması bizim için çok önemli…
     Kendi ekibimizin dışında çözüm ortağı olarak çalıştığımız diğer firmalarla birlikte yapılan işleri de düşününce yüzlerce kişiye iş olanağı sağlamak ve aileleri ile beraber çok daha fazla kişiye kazanç sağlamak, hayatlarına dokunuyor olmak gurur verici…

Otel mobilyaları üretimi yapıyorsunuz ürünlerinizden bahsedermisiniz?
     Hotelya olarak hareketli mobilya ismiyle bilinen koltuk grupları, sandalye, masa, sehpa, dresuar ve sabit ahşap olarak tanımlanan duvar kaplamaları, tavan kaplamaları, kapılar, dolap, yatak başı gibi ürünlerin üretimini yapıyoruz. Standart bir ürünü bulunmayan bir firma olarak her proje için yeni butik üretim yapıyoruz. Her projede yeni ürünler yapıldığı için Ar Ge grubumuza çok fazla iş düşüyor. Bu da her projede gerek model gerek kalite gerekse yeni teknikler anlamında ürünü ve detayları çözerek ürünleri hayata geçirmemiz anlamına geliyor. Her projede ortalama 20 yeni ürün olduğu düşünülürse Ar Ge grubumuzun binlerce yeni ürünü hayata geçirmek için çalıştığını söyleyebiliriz.

“Siz hayal edin, biz yapalım, hayata geçirelim” sloganınızı örnekleyerek açabilirmisiniz?
     Her projenin kendine özgü farklı bir konsepti oluyor. Yapının bulunduğu konum, projeden beklenenler, yatırımcının tercihleri konsepti oluşturmakta etkili. Bu konsepte uygun olarak projenin ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayacak olan ürünler de mimarlar tarafından belirleniyor. Her proje bizim için aslında yeniliklerle dolu. Standart bir koleksiyonu olmayan bir firma olarak her projeye yönelik yeni butik üretimler yapıyoruz. Aslında hayallerin ötesine geçiyoruz. Hayal edileni seneler içinde sahip olduğumuz tecrübelerle daha doğru ergonomiyle gerekli revizelerini yapıp en mükemmelin ortaya çıkmasını sağlıyoruz. “Siz hayal edin, biz yapalım, hayata geçirelim” sözünün açılımı bu diyebiliriz.

Sektörde Dünya geneline baktığımız da Türkiye ne konumda?
     Mobilya sektörü ülkemizi yurt dışında tanıtan en önemli sektörlerden birisi… Tüm yurt dışı projelerinde mobilya konusunda ülkemiz yoğun olarak tercih ediliyor. Ülkemizin Asya ve Avrupa’ya yakınlığı konum olarak tercih edilmemizi sağlarken, kalitemize göre fiyat ve hizmetimizdeki olumlu farkımız da ülkemizi tercih edilir konuma getiriyor. Türkiye’nin yurt dışında bu sektörde kapladığı geniş alan içinde olmak firmamız açısından yurt içi satışlarımıza yansıyan artı bir değer. Yerli hammaddeyi kullanıp ihracat yapan bu sektörün yurdumuza faydası birçok sektörün önünde.

Üretiminizin yüzde 60’nı ihraç ediyorsunuz son dönemde Türkiye’nin içinden geçtiği durum sektörü ve sizin ihracat rakamlarınızı nasıl etkiledi?
     Ülkemizin içinden geçtiği bu dönemde yaşanan ekonomik kriz dönemini ihracat yapan firmalar daha kolay atlattı. Ayakta kalan firmalar kriz atlatıldıktan sonra yurt içinde de çok daha fazla işler yapacaktır. Firmamız da yurt dışı projelerine hız kesmeden devam ediyor. Türkiye’deki Hilton, Sheraton, Rixos, Holiday Inn ve Hyatt Recency gibi zincir otellerin yurt dışındaki zincirlerine de hizmet veriyoruz. Rostov Hyatt Regency, Filipinler Grand Hyatt Hotel, Dubai Rixos, Saadiyat Adası Rixos, Erbil Divan, Srilanka Sheraton gibi bu örnekleri çoğaltmak mümkün.
     Projelerde çözüm ortağı olarak birlikte devam ettiğimiz yerel firmalarla işbirliği halindeyiz. Bakü’de, Londra’da, Astana’da, Marakeş’te, Filipinler’de, Kuala Lumpur’da, Erbil ve daha birçok ülkede devam eden ya da takipte olduğumuz projelerimiz de var.
     Otel projeleri dışında rezidans, AVM, hastane, ofis, konut ve restoran gibi mobilya ihtiyacı olan tüm projelerde bulunuyoruz. Nobu, Frankie, Fenix, Angelique gibi restoran zincirleri buna örnek çalışmalarımız arasında yer alıyor.

Müşterilerinizin yüzde 90’nı turizm sektörü oluşturuyor. Turizm sektöründe son dönemde yaşanan dalgalanma firmanızı ve sektörü nasıl etkiledi?
     Mobilya sektörü son 2 yıldır zor bir dönem yaşıyor. Yoğunlukla hizmet verdiğimiz turizm sektöründe meydana gelen yatırımları durdurma, yavaşlatma gibi durumlar doğal olarak her firma gibi bizleri de etkiledi. Bu da tüm sektörler gibi bizim sektörümüzün de nakit sıkıntısı içine girmesine neden oldu. Genel anlamda sektördeki durgunluk nedeniyle üreticiler arasında azalan projeler içinde daha fazla rekabet ortaya çıktı. Bu da aslında o dönemi güçlü atlatabilen yatırımcının, daha fazla sayıda firma arasından seçim yapabilme gücünü artırdı yani aslında güçlü yatırımcılar bu krizden karlı çıktı diyebiliriz. Geçtiğimiz günlerde Türkiye ekonomisinin 3. çeyrek rakamları açıklandı. Çift haneli büyüme umut verici. Yaptığımız ihracatla biz de ülke ekonomimize önemli katkılar sağlayan bir sektördeyiz. Önümüzde çok daha iyi bir dönem olduğuna inanıyorum. Çalışmaya, üretmeye devam edeceğiz.

 


+ Benzer Haberler
» Kuyumcular düğün sezonunu bekliyor
» Kayıt sistemi çalışmıyor, hayvanlar terk ediliyor
» Gayrimenkul satışları Mayıs’ta durgun seyrediyor
» Şekercilerin bayramı salgına yenik düştü
» ‘Yeşil altın’a koronavirüs engeli
» HAÖ’yü başka hastalıklarla karıştırmayın!
» “Topraksız ve dikey tarımı yapay zekâ ile birleştirdik”
» “Haziran ayında konut satışları artmaya başlar”
» Normalleşme hal fiyatlarına da yansıdı
» Toplu ulaşımı kullanan sayısında düşüş


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.05.2020
  Ticaret 21.05.2020
  Ticaret 20.05.2020
  Ticaret 19.05.2020
  Ticaret 18.05.2020
  Ticaret 15.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni