• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Şehrin en parlak yıldızı: Folkart Vega

04 Ekim 2018 Perşembe 15:00
12
14
16
18

   ► İzmirdeki yatırımları 4,5 milyar TL’yi bulan Folkart İnşaat, yeni yatırımı ile hedef büyütüyor

     İnşaat sektöründeki yatırımlarıyla birbirinden farklı projeleri hayata geçirerek adından söz ettiren Folkart, İzmir’de farklı bölgelerde yer alan projeleriyle bölge ve ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam ediyor. 
     Yenilikçi yapı projeleri ile tüm yatırımcılar için İzmir’de iyi bir örnek oluşturan Folkart, Ekim ayında lansmanını gerçekleştireceği Folkart Vega projesi ile yatırımlarını hız kesmeden sürdürüyor.
     850 milyon TL değerinde yatırım yapılan Folkart Vega projesini, ‘bugüne dek hayata geçirdiğimiz, en özel projelerden biri’ olarak niteleyen Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, “Bugüne kadar inşaatı tamamladığımız projelerimizin toplam yatırım değeri 4.5 milyar TL civarındadır. İnşaatına devam ettiğimiz ve proje safhasında bulunan projelerimizle birlikte bu rakam daha da yükselecektir” dedi. 
     Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, büyük ölçüde istihdam yaratan Folkart yatırımlarını ve inşaat sektöründeki gelişmeleri Ticaret Gazetesi’ne değerlendirdi.

Folkart olarak bugüne kadar bitirdiğiniz projeleriniz nelerdir?
     Folkart, 2006 yılında kuruldu. Kurulduğu günden bu yana çok farklı projelere imza attık. Folkart Narlıdere, Folkart Mavişehir, Folkart Paşalimanı, Folkart Towers, Folkart Life Bornova, Folkart Blu Çeşme, Folkart Time, LivaHOME, Folkart Hills Çeşme, Folkart Ardıç Çeşme ve Folkart Ilıca Çeşme olmak üzere İzmir’de toplam 11 projeyi tamamladık. 3 bin 827 adet konutu sahiplerine teslim ettik.

Bu projelerin yatırım değerini öğrenebilir miyiz?
     Bugüne kadar inşaatı tamamladığımız projelerimizin toplam yatırım değeri 4.5 milyar lira civarındadır. İnşaatına devam ettiğimiz ve proje safhasında bulunan projelerimizle birlikte bu rakam daha da yükselecektir. 

Folkart olarak bugün itibariyle İzmir’de ulaştığınız büyüklük hakkında bilgi verir misiniz?
     İzmir, sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en güzel şehirlerinden birisi. “Güzel İzmir”, “Akdeniz’in İncisi” gibi ifadelerle nitelendirilen bir şehirle özdeşleşmek bize gurur ve onur veriyor. 2006 yılında Folkart’ı ilk kurduğumuzda, 10 kişi yoktuk. Sonrasında Folkart Narlıdere projemiz ile bir ivme kazandık. Sırasıyla diğer projelerimizi gerçekleştirdik. İkiz kulelerimiz Folkart Towers projemiz sonrasında büyümemiz hızlandı. Günümüzde bizzat Folkart’ta 285 kişilik bir kadroya sahibiz. Aynı anda çok sayıda projeyi yönetebilme kabiliyetine ulaştık. Şantiyelerimizle birlikte bu rakam 1500’ü bulmaktadır.

Kamuoyunda “Basmane Çukuru” olarak bilinen alanda bir proje gerçekleştireceksiniz. Alanla ilgili imar planı açılan dava sonucunda iptal edildi. Bu konudaki görüşlerinizi öğrenebilir miyiz?
     Söz konusu alanla ilgili biz her türlü hazırlığımızı yaptık. Projelerimizi hazırladık. Ancak sizin de belirttiğiniz gibi yasal bir süreç var. Yasal süreci yakından takip ediyoruz.

Folkart açısından 2017 ve 2018 yılları nasıl geçti? 
     İstikrarlı bir çizgiyle, büyümemizi güçlenerek sürdürdük. Yatırımları İzmir’de yoğunlaşmış, sektöründe liderlik ve öncülük yapan bir yapı şirketi olarak kentimizin geleceğinin çok parlak olduğuna inanıyoruz. Saya Grup’un aktif bir parçası olan Folkart, İzmir’de doğan, şehre çok değer veren, geleceğini burada planlayan bir şirkettir. Yenilikçi yapı projelerimizle, aslında tüm yatırımcılar için İzmir’de çok iyi bir örnek oluşturuyoruz.
     2017 yılında Folkart Life Bornova ve Folkart Blu Çeşme’yi teslim ettik. 2017 yılında 11 projeyi bir arada başarıyla sürdürdük. Folkart, 2016 yılına göre; 2017 yılında yüzde 35 oranında bir büyüme gösterdi. Sektörle karşılaştırma yaptığımızda, çok olumlu bir rakam. Hedeflerimizi gerçekleştirdik. 2018 yılı için daha büyük hedefler koyduk. Hedeflerimize emin adımlarla ilerliyoruz.

Geçen yıl cironuz, büyüme, konut üretimi ve konut satışı rakamlarınız nasıl gerçekleşti?
     2016 yılına göre yüzde 35 oranında bir büyüme gösterdi. 2017’de önceki senelerde başlayıp tamamladığımız ve inşaatına devam ettiğimiz konut sayısı 2 bin 729’dur. Sadece 2017 yılında sattığımız konut sayısı 970’dir. 2018 yılı verilerimiz de iyi durumda. Yeni lansmanımızda Ekim ayında gerçekleşecek.

Bu yıl, gayrimenkul açısından zor bir sene. Sizin bu yılsonu için hedefiniz nedir?
     Piyasadaki arz ve talep dengesi tabi ki önemli. Ancak tüm mikro ve makro ekonomik verilerin yanı sıra ürettiğiniz ürünün niteliği size olan ilginin belirleyici faktörlerinden biri. Folkart olarak bize ciddi bir talep var. Çünkü konutlarımız, ofislerimiz, rezidanslarımız, villalarımız kısaca ortaya koyduğumuz yeni yaşam merkezleri müşterilerimizin ihtiyacını karşılıyor, beğenisini kazanıyor. Ayrıca Folkart yatırımcısına da kazandırıyor.
     Folkart’a olan güven her projemizden sonra daha da artıyor. Son olarak Color Araştırma Şirketi tarafından yaklaşık 1000 kişi ile yapılan görüşmeler ışığında hazırlanan Marka Bilinirliği ve Algısı Araştırması’na göre, Folkart’ın marka bilinirliği yüzde 95,5’ten yüzde 97,3’e ulaştı. Aynı araştırma verilerine göre Folkart’ın güvenilirliği yüzde 92.2 olarak ölçümlendi.  Folkart’ın “Tavsiye Edilme” oranı ise yüzde 90 olarak belirlendi.
     Projelerimiz Folkart’a duyulan güven sayesinde hayata geçiyor. Bize duyulan güvenin eserleri olarak projelerimizi tamamladık. Folkart’a olan güvenin her geçen yıl artması bizlere gurur veriyor. Folkart’ın en çok tavsiye edilen ve en çok tanınan marka olması da ayrı bir önem taşıyor. Bize duyulan güvene layık olmak için en mükemmelini, en iyisini, en güzelini ortaya çıkarmak için çalışacağız. Bize duyulan güven için herkese teşekkür ederim.

2018’de odağınızda hangi konular bulunuyor? Şu anda vaktinizi en çok hangi proje ve çalışmalar alıyor?
     2018 yılında kentsel dönüşüm projelerine yoğunlaştık. Önümüzdeki süreçte yeni adımlarımızı göreceksiniz. Ancak şuanda Folkart Vega projemize odaklandık. Çok güzel bir proje ortaya çıkacak.

Şu anda kaç proje devam ediyor? Bunların yatırım büyüklükleri nedir? Kaç konutluk projeler, hangi bölgelerde hayata geçiriliyor?
     1- Folkart Vega 843 konut ile 53 ticari birim Alsancak-Halkapınar arasında
     2- Folkart Incity 700 daire ve 42 ticari alan-Bornova Yeni Kent Merkezi
     3- Folkart Line Kentsel Dönüşüm Projesi 422 konut ve 40 iş yeri-Karabağlar
     4- Folkart Yaka Evleri – Kentsel Dönüşüm Projesi 130 konut ve 13 ticari alan – Karşıyaka
     5- Folkart Reisdere-Alaçatı Çeşme (2018) Villalar ve ticari alanlar bulunacak. Söz konusu alanda projelendirme çalışmaları devam ediyor. 2018-2019 sezonunda inşaatına başlanacak.
     6- Folkart Boyalık Çeşme Projesi İnşaat çalışmaları devam ediyor.

Önümüzdeki dönemde yeni proje lansmanları neler olacak? Bunlar hangi bölgelerde olacak?
     Ekim ayı başında yeni projemiz Folkart Vega’nın lansmanını yapıyoruz. Adını Lir takım yıldızındaki en parlak yıldızdan alan Folkart Vega, İzmir’in merkezinde, Alsancak ile Halkapınar arasında, İzmir Körfezi’nin tam karşısında, 843 konut ve rezidans ile 57 ticari alandan oluşuyor.
     Güzel İzmir, Türkiye’nin en çok değerlenen, en hızlı gelişen şehirlerinin başında geliyor. Folkart Vega da,  bugüne dek hayata geçirdiğimiz, en özel projelerden biri.
     850 Milyon TL’lik yatırım değeriyle, adını en parlak yıldız Vega’dan alan yeni projesini, İzmir’in en merkezi noktasında, Alsancak ile Halkapınar arasında, İzmir Körfezi’nin tam karşısında, her noktasından panoramik körfez manzarasına sahip bir konumlanma ile hayata geçiriyor.

Gayrimenkul sektörü ile ilgili bir değerlendirmede bulunur musunuz?
     Gayrimenkul sektörü kalıcıdır. Faizler yükselir, düşer. Döviz kurları aynı şekilde… Akşamdan sabaha değişebilir. Gayrimenkul ise belirttiğim gibi bir değer üzerinde kalıcıdır. Güvenilir firmalarla yaptığınız yatırımlarınız geleceğinizi rahatlatır. Bence gayrimenkul yatırımı yapmak bir fırsattır.

 


+ Benzer Haberler
» Sıfır konut fiyatları alıcıyı ikinci ele yöneltti
» “Marketler bayramı fırsat biliyor”
» Müze ziyaretlerinde yüzde 18,88’lik artış
» Sünnet kıyafetleri artık alınmıyor
» “Tohumlar çeyiz sandıklarından çıkıyor”
» Organik sabun cilde ilaç oluyor
» “Anneannemin el emeğini nesilden nesile aktarmak istiyorum”
» Yemlik mısır talebi karşılanamıyor
» Konteyner taşımacılığında ihracat ağır bastı
» Üreticiyi sıfır gümrük vuracak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.05.2019
  Ticaret 18.05.2019
  Ticaret 17.05.2019
  Ticaret 16.05.2019
  Ticaret 15.05.2019
  Ticaret 14.05.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni