• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE
YAZARLAR Seda Gök ►GÜNDEME DAİR...
12
14
16
18
04/11/2017 09:29
Gelişmişliğin yolu; daha çok süt ve kırmızı et tüketiminden geçiyor

     Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR) Yönetim Kurulu geçtiğimiz günlerde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’yı ziyaret ederek, sektörü bütün yönleriyle irdeleyen bir rapor sundu. SETBİR raporunda süt ve et sektörlerinin gelişimi için 11 ayrı konuda öneri sıralanıyor. Benim dikkatimi çeken en önemli başlıklardan birisi;  hedef ve politikaların tespiti için “Et ve Süt İhtisas Komisyonu” kurulması önerisi idi.

     Kamu, özel sektör, üniversite temsilcilerinin yer alacağı bu komisyonun, tarımda ortak aklı yakalamak adına çok önemli görev yapabileceği ifade ediliyor.
     SETBİR raporunda ayrıca süt hayvancılığı, süt üretimi ve kırmızı et üretiminin sağlıklı bir şekilde sürdürülebilmesi için fiyat istikrarına ve en azından orta dönem için fiyat ve maliyet parametrelerinin öngörülebilir olmasına ihtiyaç bulunduğuna dikkat çekiyor. Ancak, bu sonucun alınabilmesi için gerek duyulan tüketim miktarlarının yeterli olmadığı da görülüyor.

     Rapora göre; bugün itibariyle süt ve et sektörlerimizde üretim kapasitemiz, bugünkünün çok üzerinde bir tüketimi karşılayabilecek seviyede. Bunun için yeterli kaynak, teknoloji ve bilgi birikimimiz de var. Katar'ın komşularıyla yaşadığı kriz ve abluka sırasında gıda maddesi ihtiyacını karşılamak için derhal Türkiye'ye yönelmesi ve istediği miktarda yiyecek ve içeceğin derhal temin edilebilmesi bile bunun bir kanıtı olarak gösteriliyor.

     Türkiye'nin yıllık 19 milyon tonluk çiğ süt üretimi ile dünyanın sekizinci, AB'nin üçüncü büyük süt üreticisi olduğuna, dünyadaki -domuz hariç- toplam kırmız et üretiminin % 1,5'unun Türkiye'de gerçekleştiğine dikkat çekilen raporda, "Veriler de gösteriyor ki Türkiye'nin çiğ süt ve kırmızı et üretimi, dünya ve AB ölçeğinde ciddi bir seviyede. Buna karşılık, gelişmiş ülkelerde kişi başına yıllık süt ve eşdeğeri süt ürünü tüketimi 300 litre iken bu miktar Türkiye'de 230 litre. Kişi başı yıllık -domuz eti hariç- kırmızı et tüketimi ABD'de 36 kilo, AB'de 18 kilo iken Türkiye'de 15 kilo" deniliyor.

     Uzmanlara göre, yetişkin bir bireyin günde 70 gram kırmızı et tüketmeli. Bu hesapla 80 milyonluk nüfusumuza göre yılda ortalama kişi başı 25 kilo kırmızı et tüketmemiz gerekiyor. Açıkça görülüyor ki gelişmiş ülkeler seviyesine ulaşabilmek için daha çok süt ve süt ürünü ile daha çok kırmızı et tüketmemiz gerekiyor. Türkiye olarak hedefimiz sütte, gelişmiş ülkelerin kişi başı yıllık süt ve eşdeğeri süt ürünü tüketim miktarı olan 300 litreye, ette de en az yine gelişmiş ülkelerin kişi başı yıllık kırmızı et tüketim miktarı olan 25 kiloya ulaşmak.

     Bütün bunlara karşılık bugün Türkiye'de, bu hedeflere ulaşmak için yeterli hayvan bulunmadığı vurgulanan SETBİR raporunda, şu tespit yapılıyor: "Her yıl ortalama 50 bin baş süt sığırı, 50 bin ila 500 bin baş arasında değişen miktarlarda da besi sığırı ithal ediyoruz. Eğer kendi hayvan kaynağımızı geliştiremezsek bu ithalat yarın da devam edecek. Dolayısıyla her halükarda, bugün 80 milyon olan, 2023'te 84 milyon, 2050'de 93 milyon olması öngörülen nüfusumuzun süt ve kırmızı et kaynaklı hayvansal protein ihtiyacını karşılayabilmek için hayvan sayımızı artırmak, bunun için de hayvancılığa yatırım yapmak şart.

     Eğer gerekli ve yeterli yatırım yapılabilirse Türkiye hayvancılıkta net ihracatçı, piyasa yapıcısı, yılda 50 milyar dolar gelir elde eden, 1 milyar dolar ihracat yapan, istikrarlı, verimli, rekabetçi bir ülke olabilir. Bu potansiyel ülkemizde mevcuttur."
     SETBİR kayıt dışı ile mücadele edebilmek için öncelikle tüm hayvansal protein ürünlerinin KDV'sini sıfırlayarak sosyal bir beslenme anlayışına geçilmesini öneriyor. Ana besin gruplarımızdaki ürünlerin tamamında verginin sıfırlanması gerekiyor.

     SETBİR’in raporunda şu değerlendirmeler dikkat çekiyor:
     "Süt sektöründeki kayıt dışılığın yarattığı haksız rekabeti azaltmak ve süt arzı artışını tetikleyecek talebi artırabilmek için 3 ila 5 yıllık bir süre için temel gıda maddesi olan süt ve süt ürünlerinde KDV oranının % 8’den % 1’e (ya da tam istisna olmak kaydıyla % 0’a) düşürülmesinin uygun olacağı değerlendirilmektedir. Et sektöründe de ekonomik değer zincirinin perakendeye kadar gelen tüm halkalarında KDV oranı % 1 iken, perakende satış noktalarında KDV % 8’dir.

     Et fiyatlarının düşürülmeye çalışıldığı, halkımızın kırmızı et kaynaklı proteinle daha çok buluşması için uğraşıldığı bu dönemde tüketicimiz bu vergi yükünden kurtarılmalıdır."
     Öte yandan süt ve et sektöründeki en büyük sıkıntılarda birisi de bilgi kirliliği… Uzman olmayan kişilerin ürünler hakkında bilgi kirliliği yarattığı, tüketicileri yanlış yönlendirilmesi sektörün yaşadığı en büyük sorunların başında geliyor.

Önceki Yazılar :
Haberler
  15 Temmuz 2018 Tarihli ve 30479 Sayılı Resmî Gazete

  bidolubaski.com’dan çok şubeli firmalara çözüm ortaklığı

  Esnaf kâr etti, tüketici sevindi

  Fitch Türkiye’nin notunu düşürdü

  Mobilya sektörü kendi ustasını kendi yetiştirecek

  “Cumhuriyetimiz ve demokrasimiz ihracat ile yükselecek”

  Bornova Belediyesi’nden önemli uyarı

  “Kadınlara destek olma yolunda örnek olmaya devam ediyoruz”

  Hürjet İngiltere’de sergilenecek

  Serter: İş hayatındaki kadın rol model oluyor

  Mutlu: İzmir için ortak hareket edilmeli

  KalDer İzmir Şubesi Manisa’lı sanayicilerle buluştu

  Dünya halı sektörünün yüzde 70’ini Türkiye karşılıyor

  Acu: Modern sulama göçü önlüyor

  İİB’nin ihracatı 3,440 milyar $

  Faaliyetlerdeki düşüş inşaatçıları olumsuz etkiledi

  İnşaat sektöründe düşük kur ve düşük faiz beklentisi

  Rektör Budak’tan İzmir’in ilk yerleşim alanına ziyaret

  “Türkiye su kaynakları açısından zengin bir ülke değil”

  Sakin şehir’de Ata ekmeği ve Armola şenliği yapılacak

  Zeytin fideleri eğitim için toprakla buluştu

  Bayraklılı çocuklar Doğal Yaşam Parkını gezdi

  KETA’da öğrenciler satranç eğitimlerini tamamladı

  Şirketlerin değerli varlıklarını siber saldırılara karşı koruma yolları

  Mobil uygulamalarda lider Arvento

  Mobil uygulamalar kullanıcıları izliyor

  Siber suçluların hedefi bu kez Şili Bankası oldu

  Macera arayanlar bu parkta buluşacak

  Organik besleniyorlar

  Açık Hava Sinema Günlerine yoğun ilgi

  Karşıyakalı gençlere Fransızca eğitim

  Konak’ta sinema keyfi başlıyor

  İhale Özetleri

  Su Ürünleri Hal Fiyatları

  Sebze-Meyve Hal Fiyatları

  Borsalarda Alım-Satım

  14 Temmuz 2018 Tarihli ve 30478 Sayılı Resmî Gazete

  Karayollarında Durum

  Yeni kabinenin önceliği ekonomi

  GÜZELBAHÇE BELEDİYE BAŞKANLIĞINDAN İLANDIR

  T.C. BORNOVA BELEDİYESİ EMLAK VE İSTİMLAK MÜDÜRLÜĞÜ TAŞINMAZ MAL SATIŞ İLANI

  UİB’den ihracata ‘yeşil’ doping

  İhale Özetleri

  Bomontiada İzmirlilerle buluşacak

  Konaklama sektörünün kalbi İzmir’de atacak

  Renault’dan 2. el hizmetinde Türkiye’de bir ilk

  JTI Türkiye üst yönetiminde bayrak değişimi

  Bornova yeni projelerle daha da güzelleşiyor

  Elektrik piyasası lisans yönetmeliğinde değişiklik

  “Türkiye ve İran bölgenin istikrar direği”

ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 16.07.2018
  Ticaret 14.07.2018
  Ticaret 13.07.2018
  Ticaret 12.07.2018
  Ticaret 11.07.2018
  Ticaret 10.07.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni