• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

“Sebze ve meyvede % 50’ye yakını telef oluyor”

10 Mayıs 2017 Çarşamba 07:00
12
14
16
18

“Sebze ve meyvede % 50’ye yakını telef oluyor”

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Cenap Aşcı, Türk Hava Kurumu Üniversitesi İşletme Fakültesi öğrenci toplulukları tarafından düzenlenen ‘Küresel Lojistik ve Ticaret’ başlıklı zirveye katıldı.
     Zirvede konuşan ve enflasyonda yaş-sebze meyvenin ağırlığının hala çok yüksek olduğuna işaret eden Müsteşar Aşcı, bunun en önemli sebeplerinden birinin üretilen yaş sebze ve meyvenin bazı ürünlerinin yüzde 50’ye yakın kısmının üreticiye ulaşmadan telef olduğunu ifade etti.

     Müsteşar Aşcı, sebze ve meyvedeki kaybın nedenlerinden bahsederek “Biz düzgün bir şekilde toplayamıyoruz, taşıyamıyoruz ve pazara arz edemiyoruz. Bu nedenlerle yarıya yakın bir kayıptan bahsediyoruz. Bunun için sizin çalıştığınız alan çok önemli, sizlerin fikir ve çalışmalarıyla inşallah bu sorunları gidermiş olacağız” diye konuştu.

     1997 yılında Türkiye’nin dış ticaret hacminin 90 milyar dolar civarında olduğunu son yıllarda bu rakamın 400 milyar dolara kadar ulaştığını söyleyen Müsteşar Aşcı, bu rakamlara ulaşmada lojistik sektörünün önemli olduğunu belirtti.
     Lojistik alanının genişliğine değinen Aşcı, “7 milyona yakın TIR’ın giriş çıkış yaptığını, binlerce gemi ve uçağın ve sadece uluslararası alanda 120 milyon yolcunun gidip geldiğini düşünürseniz lojistik alanının ne kadar geniş olduğunu görürsünüz. Herkes bir şey üretir ama bazıları kalıcı eserler üretir. İnşallah buradaki arkadaşlar ülkemiz için çok güzel şeyler üretecekler” dedi.

     2023 ticaret hacmi hedefi yüzde 1,5 pay almak
     Müsteşar Aşcı, dünya ekonomilerinin 2008’den bu yana daralma yaşadığına dikkati çekerek, “Dünya ticaret hacminden Türkiye yaklaşık olarak yüzde 1 civarında pay alıyor. 2023 hedeflerimizde bu oranı yüzde 1 buçuklara çıkarmayı hedefliyoruz. Türkiye’nin 2016 yılı büyüme oranı yüzde 2.9 oldu.  Neden böyle oldu? Yüz yılın hatta bin yılı gördüğü hain bir terör örgütünün darbe girişimi ile karşılaştık. Buna rağmen biz yine de büyümemizi sürdürdük.” değerlendirmesinde bulundu.  

     Arz zinciri güvenliği
     Müsteşar Aşcı, uluslararası ticarette ABD’nin uyguladığı arz zinciri güvenliği modelinden de bahsederek, “Dünyada çeşitli modeller var. ABD, özellikle 2001’deki terör saldırından sonra konsept değiştirerek sadece ticaretteki hıza değil, güvenlik konusuna da önem vermeye başladı. Arz zinciri güvenliği, malın üretildiği yerden teslim edildiği yere kadarki zincirde kimler varsa bütün bunların güvenilir olmasını gerektiriyor. Emniyet ve güvenlik tedbirlerinin uygulandığı alanlar gümrük idaresinin konusuna giren alanlar. Biz de ülkemiz için ABD modelini seçtik. Yani üreticiden tüketiciye gidene kadar her aşamada ayrı ayrı kategorize ederek güvenilir mi değil mi diye bakıyoruz” diye konuştu.

     Türkiye lojistikte avantajlı
     Türkiye’nin lojistik alanında yaptığı çalışmalarla başka ülkelere de örnek olduğunu vurgulayan Müsteşar Aşcı, Türkiye’nin konumu itibariyle, birçok uluslararası yol ve hattın üzerinde olduğunu ve bunun da lojistik anlamda Türkiye’ye önemli bir avantaj sağladığını belirtti.

 


+ Benzer Haberler
» İstanbullular hayatlarının ortalama 3,5 yılını trafikte geçiriyor
» Ödeal’dan ödeme sistemlerinde yeni bir hamle daha: “Ödeal Yazarkasa POS”
» Şirketlerde büyümenin yolu dijital yaşa, esnek çalış, çalışanı ödüllendir
» Bergama Belediyesi “Güneş Enerjisi Santrali” kuruyor
» Günlerce süren işlemler e-imza ile bir saatte bitiyor
» Karşıyaka Belediyesi’nden ‘Edebiyat Ödülleri’
» Huawei, daha fazla akıllı şehir inşa edecek
» Kilisede Shakespeare anması
» Barış fidanları
» Dünya Kupası Regal 4K HDR TV’de izlenir


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 25.04.2018
  Ticaret 24.04.2018
  Ticaret 23.04.2018
  Ticaret 21.04.2018
  Ticaret 20.04.2018
  Ticaret 19.04.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni