• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Savunmada 2023 yerlilik hedefi yüzde 75

21 Ocak 2021 Perşembe 16:00
12
14
16
18

Savunmada 2023 yerlilik hedefi yüzde 75

   ► Savunma sanayi 2023’te 27 milyar dolar ciro ve 10 milyar dolar ihracat bekliyor

           HABER MERKEZİ      
     Savunma sanayinde yerlilik oranları günden güne artıyor. Savunma sanayi, 2023’te yüzde 75 yerlilik, 27 milyar dolara yakın ciro, 10 milyar dolara yakın ihracat ve 80 bini aşkın istihdam yaratmayı hedefliyor. SAHA İstanbul ve İstanbul Sanayi Odası iş birliğiyle çevrim içi düzenlenen ‘Savunma Sanayiinde Yerli ve Milli Üretim’ temalı “3. Savunma Sanayii Buluşmaları” adlı toplantıda konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “2005 yılında 340 milyon dolar olan ihracatımız bugün 3 milyar doları buldu. Yerlilik oranlarımız günden güne artıyor. 2023’de yeni yerlilik hedefimiz yüzde 75” dedi.

“Savunma sanayisinde devler ligine çıkacağız”
     Türkiye’de savunma ve havacılık sanayi cirosunun 12 milyar dolar seviyesine yükseldiğini söyleyen Varank, “Son yaşadığımız S-400 ve F-35 krizleriyle tekrar gördük ki, savunma sanayimiz maksimum seviyede yerli ve milli olmak zorunda. Çünkü bu bir beka meselesi. Son beş yıldaki yatırımlarımız ülkemizi savunma sanayinde devler ligine çıkaracak. Bunun sinyallerini büyük çaplı yurt dışı satışlarla almaya başladık. Ukrayna’ya, Katar’a, Azerbaycan’a ve Tunus’a yaptığımız SİHA satışları. Çok yakın zamanda Avrupa semalarında da Türkiye’den satın alınan Bayraktar’ların ve Anka’ların uçtuğunu göreceğiz. Birleşik Krallık Savunma Bakanı Ben Wallace’ın SİHA’larımız için kullandığı ifade kısa ve net: ‘Game Changer’. Yani oyunun kurallarını değiştiren teknoloji. Bu, açık bir şekilde bu alanda Türkiye’nin üstünlüğünün kabul edilmesi demek. Siz savunma sanayi paydaşları sayesinde önümüzdeki dönemde gündemi takip eden değil gündem belirleyen ülke olacağız” ifadelerini kullandı.

“Teknolojik gelişim için çalışmalara tüm hızıyla devam ediyoruz”
     Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ise “Savunma sanayimizde 2023 yılında 27 milyar dolara yakın ciro, 10 milyar dolara yakın ihracat ve 80 bini aşkın istihdam yaratmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda sektörümüzün rekabet gücünün ve teknolojik gelişiminin artmasına yönelik çalışmalara tüm hızıyla devam ediyoruz” dedi.

“En önemli husus, yerli ve milli üretim”
     İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, son yıllarda dünya genelinde jeopolitik gerilimlerin, terörün ve bunlardan kaynaklanan güvenlik kaygılarının artmakta olduğu bir dönemden geçildiğini, jeostratejik konumu nedeniyle Türkiye için de güvenlik ve savunma konularının çok daha önemli olduğunu söyledi. Bahçıvan “Ateş çemberini andıran bir coğrafyada yaşıyoruz. İstikrarsızlıkların süreklilik kazandığı bu coğrafyanın ortasında bulunan Türkiye’nin güvenliğinin her şeyden önce gelmeli. Bu konuda ne kadar çaba harcansa azdır. İçinde bulunduğumuz coğrafyanın özel şartları göz önüne alındığında; etkin ve güçlü bir silahlı kuvvetler ülkemiz için elzem. Bu kapsamda savunma sanayimizin son yıllarda ortaya koyduğu yüksek performanslı birçok gelişmeyi ulus olarak takdirle karşılıyoruz. Türkiye’de modern savunma sanayinin geliştirilmesi ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin modernizasyonu için çıkılan yolda, ülkemiz için en önemli husus; savunma sanayimizde ‘Yerli ve milli üretim’ hedefidir. İSO olarak başta Savunma Sanayii Başkanlığı olmak üzere tüm paydaşlar ile bu konuda etkin ve sonuç odaklı işbirliği yapmanın çok önemli olduğunu düşünüyoruz. İSO, 70 yıla yaklaşan birikim, tecrübe ve ciddi, nitelikli iş yapma kültürüyle övünerek ifade etmek isterim ki, yürekli ve özverili sanayicileri ile bu konuda doğru bir adrestir” diye konuştu.

“Savunmada en büyük 100 şirketten yedisi Türk”
     Bahçıvan sözlerini şöyle sürdürdü: “Bundan 15 yıl önce yüzde 80 oranında dışa bağımlı olan savunma sanayi sektörü bugün; KOBİ’lerin, araştırma kuruluşlarının, üniversitelerin ortak akıl ve vizyonu ile adeta “Ortak üretim seferberliği” hissiyatı ile çalışıyor. Savunma sanayi ve havacılık sektörünün cirosu 2019 yılı sonunda 10,9 milyar dolara, ihracatı 3 milyar dolara ve Ar-Ge harcamaları 1,7 milyar dolara yükseldi. Savunma sanayi sektörümüzün bugün 70 binin üzerinde çalışana istihdam sağlama noktasına gelmiş olması da son yıllarda en çok ihtiyaç duyduğumuz istihdama katkı açısından moral verici bir başka gelişme. İSO 500 listemizde, 2000 yılında savunma sanayi sektöründen 6 firma yer alırken, 2019 yılı çalışmamızda sektörden 20’ye yakın firmamızın yer alması sektörün gelişimini ortaya koyuyor. Dünyanın en büyük 100 savunma sanayi şirketi arasında 2020 yılında 7 firmamızın bulunması, biz İstanbul sanayisini daha da heyecanlandırıyor ve işbirliği için heveslendiriyor. Bu başarı hikayesi ile birlikte gelen bir başka güzel rakam var ki, o da yerlilik oranının yüzde 70’i geçmiş olmasıdır. Kendi motorunu, milli tankını, savaş gemisini, taarruz helikopterini, insansız hava araçlarını, füzesini ve piyade tüfeğini üretmeyi başaran Türkiye hepimizin gururudur.”


+ Benzer Haberler
» Günlük vak’a yüzdesi 8,5’in üzerinde
» Yıllık enflasyon %15,6’ya çıktı
» EİB’ten Şubat’ta 1 milyar 172 milyon dolarlık ihracat
» “Pancar ve şeker üretiminde rekor kırıldı”
» EPDK’dan akaryakıt fiyatlarındaki haksız kâr artışına müdahele
» İzmir’in Gevreği tescillenecek
» Petkim, portföyündeki ürünlerde yaşanan genel fiyat düşüşüne rağmen kârlılığını artırdı
» Nadir Hastalıklar Ağı’ndan “Nadir Çağrı”
» Fındık ihracatında 60 bin tonluk azalış
» Batur’dan esnafa işgaliye desteği


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 04.03.2021
  Ticaret 03.03.2021
  Ticaret 02.03.2021
  Ticaret 01.03.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni