• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Savunma sanayinin stratejik hedefleri…

06 Ağustos 2016 Cumartesi 08:00
12
14
16
18

Savunma sanayinin planladığı çalışmalara baktığımızda öncelikle platform ürünlerinin artık yetkin şekilde piyasada olması amaçlanıyor

     SSM Faaliyet Raporu’nda, performans göstergelerinde de kısmi değişiklikler yapıldı. Sektörün büyük kısmını kavraması ve veri kalitesi nedeniyle oluşturulan ve en büyük 25 savunma sanayi kuruluşunun kavrandığı SS25 endeksinin büyümesini gösteren SS25 Karma Etkinlik Göstergesinde, sürdürülebilirlik endeksi ve ciro büyüme payı kaldırılarak, gösterge “SS25 İşgücü ve Büyüme Göstergesi” olarak adlandırıldı ve göstergenin ağırlığı yüzde 50 işgücü verimliliği artış oranı; yüzde 50 büyüme oranına bölündü.

     SS25 işgücü ve büyüme göstergesi 2015’te 5,5 arttı. SS25’in SSM ile yürüttüğü projelerde yerli katkı oranı yüzde 40 olarak ölçüldü. Göstergelerde en önemli sıçrama ise SS25’in “net ihracat” performansında oldu. 2014’te 10 milyon 148 bin Dolar seviyesinden, 2015’te 267 milyon Dolara yükseldi. Sektörün toplam ihracatı 1 milyar 647 milyon dolardan, 2015’te 1 milyar 656 milyon Dolara yükseldi. Toplam savunma ve havacılık cirosu içinde ihracatın payı 2014’teki yüzde 28 seviyesinden,’te yüzde 39’a çıktı.

     Savunma sanayinin stratejik hedefleri…
     Savunma sanayinin planladığı çalışmalar baktığımızda öncelikle platform ürünlerinin artık yetkin şekilde piyasada olması amaçlanıyor.
     Bu projelerin bir an önce kalifikasyon süreçlerinin tamamlanması ve envantere girmesi öngörülüyor. Hatta ihracat ürünü olarak da piyasada olmaları hedefleniyor.
     Teknolojide birçok kalemi tetikleyecek, sanayiyi harekete geçirecek, geleceğe yönelik bir anlamda itici güç olacak savaş uçağı, uzun menzilli, yüksek irtifa füze projeleri gibi uzun yıllara sari projeler planlanıyor. Türkiye’ye bir anlamda çağ atlatacak sistemler üzerinde duruluyor.

     Küresel pazardaki gücümüz…
     Savunma sektörü, küresel pazarda bir anlamda ülkenize yönelik bir algı oluşturabiliyor.  Savunma sektörü, büyük devletlerin suyun başını tuttuğu, pazara hakim olduğu, bir anlamda ürünü ile kendisini ispatladığı, bizim de ürünümüzün sahaya sürülmesini ısrarla beklediğimiz bir alan.
     Savunma alanında geliştirilen milli çözümlerin artması, sektörün ihracat performansını da olumlu etkiliyor. Şirketlerimiz, yurtdışına zırhlı araçlardan hava savunma sistemlerine, simülatörlerden harp gemilerine pek çok sistem ve yazılım ihraç ediyor. İhracat yapılan pek çok ülke, kendi sanayilerine yatırım talep ediyor. Yüzlerce KOBİ, savunma sektörümüz için üretim yapabilir standartlara ulaşmış durumda.
     Savunma Müsteşarlığı tarafından yürütülen projelerin tamamında yan sanayii katılımını en az yüzde 30 gerçekleştirmeyi temel hedef olarak benimsendi. Yerli sanayimizin imkân ve kabiliyetlerinden maliyet-etkin bir iş payı dağılımıyla azami oranda faydalanılmasını öngören modeller ile yan sanayii ve KOBİ’lerimizin projelere aktif katılımını sağlamaya çalışılıyor.

     SSDF’nin 2015 geliri 9 milyar 41 milyon TL oldu
     Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nda yürütülen projelerin temel finansman kaynağını Savunma Sanayii Destekleme Fonu (SSDF) oluşturuyor. Fonun kurulduğu 1985’ten günümüze yerli üretim payının artması ve tedarik modelinin yurtiçi geliştirmeye dönmesiyle Fon’dan finanse edilen proje sayısı arttı.
     TSK İhtiyaçlarının önemli bir bölümünün, milli tank, milli uçak, milli gemi, milli helikopter gibi büyük tedarikler dâhil, önemli projelerin hepsinin Fon’dan finanse edildi.
     2011 ve 2014’te yapılan değişiklik ile Emniyet Genel Müdürlüğü ile MİT Müsteşarlığı’nın istihbarat ve güvenliğe ilişkin acil ihtiyaçları Fon kapsamına alındı. SSDF’nin en önemli gelir kalemi, gelir ve kurumlar vergisi üzerinden aktarılan yüzde 3,5 oranındaki pay. Son 10 yıllık dönem incelendiğinde tahakkuk eden gelir ve kurumlar vergisi payı ile fonun toplam gelirinin, yıllık ortalama 1,5 milyar dolar seviyesinde...
     Savunma Sanayii Müsteşarlığı 2015 Faaliyet Raporu’na göre; savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın projelerdeki ana finansman kaynağı olan Savunma Sanayii Destekleme Fonu’ndan 4 milyar 34 milyon TL harcama yapıldı. Fonun 2015 geliri ise 9 milyar 41 milyon TL oldu. Geçmiş yıllarda olduğu gibi Fon’un gelirlerinin büyük bir kısmının Hazine’de tutulması devam etti. 2015 sonu itibariyle SSDF’nin tahakkuk etmiş ve Hazine’de tutulan toplam geliri 13 milyar 240 milyon TL tutarına erişti. Fon gelir ve gideri içinde MSB bütçesinden ve diğer kurum bütçelerinden aktarılan tutarlar ve bu kapsamda yapılan ödemeler gösterilmiyor.

     En büyük oyuncular; TUSAŞ, ASELSAN, HAVELSAN…
     Yıllık 5 milyar doların üzerinde üretim gücüne, 1,7 milyar dolar düzeyinde ihracata ulaşan Türk savunma sanayinin öncü şirketleri sıralamasında ilk üç arasında TUSAŞ, ASELSAN ve HAVELSAN geliyor.
     TUSAŞ bu anlamda ATAK, HÜRKUŞ, ANKA gibi misyon projelerinde önemli aşamalar kaydetti.  Ayrıca; GÖKTÜRK-1’in uzaya gönderilmesi için devam eden test çalışmalarının yanı sıra tamamen Türkiye’de geliştirilecek ve ilk haberleşme uydusu olacak TURKSAT-6A ile ilgili çalışmalara yoğunlaştı.  2023 vizyonunda yer alan ilk milli muharip savaş uçağı ve özgün genel maksat helikopterinin çalışmalarını sürdürüyor.
     Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ‘Teknoloji Evi’ olarak da nitelendirilen ASELSAN, her yıl cirosunun yüzde 6’sını öz kaynaktan Ar-Ge çalışmalarına ayırıyor. ASELSAN, bu yıl öncelikli olarak askeri ve profesyonel haberleşme, uydu sistemleri, bilgi güvenliği, hava ve füze savunma sistemleri, gelişmiş silah sistemleri, radar, elektronik harp, aviyonik, güvenlik, ulaşım, sağlık ve enerji başlıklarında çalışmalarına odaklandı.

     ASELSAN'dan savunma sanayisinde önemli hamle
     ASELSAN ile Suudi Arabistan kamu şirketi TAQNIA Defense and Security Technologies (DST), Suudi Arabistan Savunma Elektroniği Şirketi kurulmasına yönelik ortak şirket anlaşması imzaladı. Ortak şirket, inşa edeceği en gelişmiş teknolojik altyapı ve donanımlara sahip tesis, radar, elektronik harp ve elektro-optik teknolojilerinin tasarımı, geliştirilmesi, üretilmesi ve satışına imkân sağlayarak Suudi Arabistan ve bölgenin ihtiyaçlarını karşılayacak.
     Alınan bilgiye göre, TAQNIA Holding ana sponsorluğunda Riyad'da düzenlenen Suudi Arabistan Silahlı Kuvvetler Fuarı'nda savunma sanayisi alanında önemli bir ortaklığa imza atıldı.
     Bu kapsamda, Türkiye’nin savunma sanayii alanında önde gelen şirketi ve Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfının bir kuruluşu olan ASELSAN ile Suudi Arabistan kamu şirketi TAQNIA DST güçlerini Suudi Arabistan Savunma Elektroniği Şirketi çatısı altında birleştirdi.
     Tarafların yüzde 50-50 ortaklığıyla Suudi Arabistan’da bir limited şirketi olarak kurulan Suudi Arabistan Savunma Elektroniği Şirketi, inşa edeceği en gelişmiş teknolojik altyapı ve donanımlara sahip tesisle, radar, elektronik harp ve elektro-optik teknolojilerinin tasarımı, geliştirilmesi, üretilmesi ve satışına imkan sağlayarak Suudi Arabistan ve bölgenin ihtiyaçlarını karşılayacak.

     HAVELSAN’IN 2016 hedefleri
     HAVELSAN,  eğitim ve simülatör teknolojileri alanında dünyadaki ilk birkaç firma arasında yer alıyor. HAVELSAN’da sivil simülatör geliştirilmesi ve THY başta olmak üzere sivil havacılık alanında hizmet verebilmek için çalışmalara devam ediliyor. Bu yıl ilk kez bir sivil uçak için gerekli tüm sertifikalara sahip bir simülatörü tamamlayıp THY kullanımına sunmayı hedefleyen HAVELSAN, ayrıca komuta kontrol alanında önemli projelere imza atıyor.
     Bilişim ve e-dönüşüm alanındaki çalışmalarını geliştirmeye odaklanan HAVELSAN, siber güvenlik alanında hızlı büyüme planlıyor.

(Bitti)


+ Benzer Haberler
» "Türkiye’de 15 bin siber güvenlik uzmanına ihtiyaç var"
» Savunma sanayi 2016’da hızlı yol alıyor
» Savunma Sanayii’nin gücü; inovasyon ve yerli teknolojide


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 12.05.2021
  Ticaret 11.05.2021
  Ticaret 10.05.2021
  Ticaret 07.05.2021
  Ticaret 06.05.2021
  Ticaret 05.05.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni