• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Sarıeroğlu, “1 milyon 20 bin kişi faydalanacak”

03 Ocak 2018 Çarşamba 18:00
12
14
16
18

Sarıeroğlu, “1 milyon 20 bin kişi faydalanacak”

           HABER MERKEZİ     
     Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, özel bir televizyon kanalında taşeron düzenlemesine ilişkin açıklamalarda bulunduğu açıklamalarda, “Taşeron düzenlemesi kamudaki statü karmaşasını ortadan kaldıracak ve herkes kıdemiyle geçiş yapacak. Bu düzenleme kamudaki statü karmaşasını ortadan kaldıracaktır” dedi.

“İlk aşamada 450 bin kişi”
     Yapılan düzenlemenin tüm taşeronları kapsadığını kaydeden Bakan Sarıeroğlu, “Süre kısıtlaması koymadan tüm personel alımı kapsamımızın içinde ben bunun ne kadar büyük olduğunu ifade etmek için 450 bin kişiyi sürekli işçi kadrosuna alıyoruz. Bu yaptığımız birinci aşamanın ne kadar büyük olduğunu gösteriyor. Buradaki bütün taşerondaki hizmet ihalesi ile çalışan artı çöp toplama, temizlik gibi işlerdeki arkadaşlarımızı belediyelerimizin iştiraklerinde istihdam edeceğiz. Buradaki sayı da 450 bin. Yaptığımız işin maalesef bu işi gölgelemek adına bilgi kirliliklerinin ve çalışanların aleyhine olacakmış gibi algı çalışmalarını izliyorum. 1 milyon 20 bin kişi bundan faydalanacak. Statü karmaşası ortadan kaldırılacak. Geçici işçilerin çalışma süresi 4 ay daha uzuyor. 4C tamamen ortadan kalkıyor” diye konuştu.

     Basında kefil istendiğine dair çıkan haberlerin doğru olmadığını belirten Bakan Sarıeroğlu, “Geçmişteki taşeronlarla ilgili en önemli sorun davalar. Sadece kamuda açılan davalarla ilgili sadece o durumu kapsayan sözleşmeler imzalıyoruz. Haklarda geriye gidiş söz konusu değil, kıdem tazminatı devlet hiçe sayıyor gibi ifadeler doğruyu yansıtmıyor. Bizim kıdem tazminatında bir değişiklik söz konusu olmadığı için buna KHK’da yer vermedik. Kıdemleriyle geçiş yapacaklar. Bunlarla ilgili bilgi kirliliği yapmak son derece art niyetlidir. Çalışanlarımızın içi rahat olsun” ifadelerini kullandı.

“Yaş sınırı yok”
     Taşeronların kadroya geçişte gireceği sınavla ilgili açıklamalarda bulunan ve kadroya geçişte yaş sınırı koymadıklarını belirten Sarıeroğlu, “Yazılı, sözlü, mülakat yapılacakmış gibi bir algı çalışması var. Ya sözlü olacak, ya yazılı olacak, ya da mülakat şeklinde. Yazılı olursa 50 puan belirlendi geçmek için. Test odaklı çok sorulu bir sınav sistemi planlamıyoruz. Hem meslek, hem de eğitim durumlarına göre de sorulacak. Okur yazar değilse belki sözlü yapılacak. Artık kamuda da belediyelerde de personel alımına dayalı hizmet ihalesi yok” diye konuştu.

‘Asgari ücret, beklentilerin çok üzerinde’
     İşverenlerin asgari ücret ile ilgili talebi ve beklentisinin yüzde 7 oranında olduğunu söyleyen Sarıeroğlu, “Yüzde 14,2 oranında zam yaptık. Tabii ki isteğimiz daha yüksek ücret seviyelerine ulaşılması. Biz mevcut enfasyon oranımızın da üzerinde asgari ücret seviyesi belirledik. Beklentinin ne olduğuyla ilgili saha çalışması yaptırdık. Beklentinin çok üzerinde bir rakam belirledik. Gönlümüzden geçen tabii ki daha yüksek olması.”

 


+ Benzer Haberler
» "Yüksekte Güvenli Çalış" kampanyası başlıyor
» Leasıngler uygun faizle sunulursa üretimin önü açılır
» TROY, 2018’de 8 kat büyüdü
» Son 1 yılda 105milyon metrekare mağaza kapandı
» Tahtalı’da 21 yılın rekoru kırıldı; Bir günde 2,5 aylık su geldi
» Karşıyakalı çocuklardan coşkulu final
» İstanbul Sabiha Gökçen’in yolcu sayısı 34 milyonu geçti
» VakıfBank’tan 3 büyük müjde: “Yanındaki Güç Paketi”
» Tekstilcilerin hedefi dünyada ilk beş
» “Poşet düzenlemesi kullanılarak yapılan algı oyunlarını görüyoruz”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.01.2019
  Ticaret 16.01.2019
  Ticaret 15.01.2019
  Ticaret 14.01.2019
  Ticaret 12.01.2019
  Ticaret 11.01.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni