• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Sanayide işçi çıkarmadan mevcudu koruyoruz”

14 Ekim 2021 Perşembe 18:00
12
14
16
18

“Sanayide işçi çıkarmadan mevcudu koruyoruz”


           KÜBRA TOPAL      
     Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) 3’üncü Bölge Temsilciliği’ne Hayrettin Çakmak atandı. Göreve gelmesinin ardından basınla bir araya gelen Çakmak, sendika faaliyetleri ve örgütlenme çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Pandemiden dolayı sanayi bölgelerinde işçi çıkartmaların ya da işçi çıkararak yerine Suriyeli ve Afgan işçi alma konusuna değinen Çakmak, “İşçi çıkartma şu ana kadar yok, mevcudu koruyoruz. Pandemi nedeniyle örgütlü olduğumuz yerlerde sıkı tedbirler alınmış ve fabrikalarda büyüme var. Ege Bölgesi’nde örgütlü olduğumuz alanlarda sıkıntı görmedim” dedi.
     Çakmak, “Sıkıntı yaşamadan umarım bu kışı atlatabiliriz. Örgütlü olduğumuz yerlerde işçi çıkartıp Suriyeli ve Afgan çalışan çalıştırılması mümkün değil. Oturma ruhsatı çalışma ruhsatı almışsa bunu itirazımız yok. Ahengini bozacak bir şeye izin vermeyiz. Üretmeye ihtiyacımız var” ifadelerinde bulundu.

“ASGARİ ÜCRETLİLERİN SENDİKAL HAKLARI İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ”
     Göreve gelir gelmez ilk iş olarak bölge ziyaretleri yapmaya başladıklarını belirten Çakmak, “İzmir sanayi alanlarını gezdim. 150 bin üyemiz var ve 6 ilden sorumluyuz. Şube ziyaretlerimizi yaptık. Soma’dan başlayarak İzmir şubeleri ve illere çıktık şimdi. Muğla Yatağan bölgesini, Denizli ve Aydın Bölgesini ziyaret ederek bölge faaliyetleri hakkında bilgi topladık. Önümüzdeki hafta Uşak ve Manisa bölgelerini ziyaret edeceğiz. Aynı zamanda bürokrasiyi ziyaret edeceğiz. Bizim için en önemli sanayi bölgelerini dolaşacağız. Tek sloganım var örgütlenmek bölgemizde örgütlenmemiz gerekiyor. Asgari ücretle çalışan arkadaşlarımızı sendikal haklarını teslim etmek için mücadele edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“SENDİKALI FABRİKALARDA HEM KALİTE HEM ÜRETİM ARTIYOR”
     Sendikalı fabrikalarda sendikasız fabrikalara göre hem üretimin hem de kalitenin arttığını vurgulayan Çakmak, “Bunun sebebi ise işçinin hem cebinin hem de kafasının rahat olması. Sendikasız fabrika yüzde 65-70 potansiyelle başlar ama sendikalı bir iş yerinde bu oran yüzde 90’lar seviyesine çıkar. İşçinin kafası rahat olduğu sürece işin kalitesi artar. Bir sendika bir iş yerine girdiği an kalite ve verimlilik yüzde 90’lara çıkar. İşçi cebini rahatlatırsa işin kalitesi ve verimini artırır” diye konuştu.
     Sanayi bölgelerini ziyaret ettiğini ve büyük gelişmelerin olduğunu söyleyen Çakmak, “İzmir’deki 6 sanayi bölgesinde özellikle Aliağa’da yeni yatırımlar yapılıyor ve bu yatırımlar yeni istihdam yaratacak. Aliağa’ya seramik fabrikası yapılıyor ve bin 200 istihdam yaratacak. Tütün fabrikası yapılıyor 600 istihdam oluşturacak. Enerji alanında 2-3 firmanın inşaatları yapılıyor. İstihdam yaratan bütün şirketlere teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“İŞ VE İŞÇİ SAĞLIĞI İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ”
     İzmir’de 2021 yılında 11 işçinin iş kazası nedeniyle hayatını kaybetmesi hatırlatılarak iş kazalarının önlenmesi adına hangi çalışmaları yapacakları sorulması üzerine Çakmak “İş kazaları bizim acımız, kaybettiğimiz bizim insanımız. Onca iş güvenliği tedbiri alındığı halde başımıza geliyor. İş güvenliği uzmanları ile çok sıkı takip ettik. Bunun için çalışmalarımız olacak bürokrasi ziyaretlerimizin de sebebi bu. İş ve işçi sağlığı için mücadele edeceğiz” dedi.


+ Benzer Haberler
» Vak’a sayısı azaldı ama aktif vak’a sayısı artıyor
» OSB’ler ‘4562’ye çözüm bekliyor
» Dünya Gıda Günü: Tek yol gıdamıza sahip çıkmak
» İZTO’dan üyelerine fuar teşviği
» TSKB’den İzmir Demir Çelik’e 75 milyon dolar kredi
» SGK’ya kayıtlı çiftçi sayısı 12 yılda yüzde 46 geriledi
» Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliği değişti
» İzmir Körfez Festivali açılış kokteyli yapıldı
» Nohut, sülfürik asit ve saf amonyak ihracatında kayıt uygulaması
» Denizciler pandemide rotasını simülatörle çizdi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 16.10.2021
  Ticaret 15.10.2021
  Ticaret 14.10.2021
  Ticaret 13.10.2021
  Ticaret 12.10.2021
  Ticaret 11.10.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni