• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Sanayici enerji fiyatlarında düzenleme bekliyor

21 Şubat 2020 Cuma 17:00
12
14
16
18

   ► Sanayicinin beklentisinin enerji fiyatlarında indirim yapılması yönünde olduğuna dikkat çeken Porsuk, “Enerji fiyatlarına indirim yapılamıyorsa bile bu fiyatlara zam gelmemesi yönündebeklentimizvar” dedi.

     2019 yılının ocak ayından itibaren doğalgaza yaklaşık olarak yüzde 20 zam yapılması sanayicinin üretim maliyetlerini de artırdı. İzmir Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Porsuk, sanayicinin en büyük maliyetlerinden biri olan doğalgaz tüketimi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

     Sanayicinin beklentisinin enerji fiyatlarında indirim yapılması yönünde olduğuna dikkat çeken Porsuk, “Enerji fiyatlarına indirim yapılamıyorsa bile bu fiyatlara zam gelmemesi yönünde beklentimiz var. Sanayi tarafında kullanılan doğalgaz evsel kullanıcıya göre daha pahalı olduğundan sanayicilere bu konuda ayrıcalık gösterilmesi gibi düşünceler var. Bu anlamda doğalgazda sanayiciyi teşvik edecek yeni düzenlemeler yapılırsa ülkemizin üretimine olumlu katkı sunulacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

“2019’da doğalgaz kullanımı %12,5 azaldı”
     Doğalgaza gelen zamlarla birlikte üretim maliyetlerinde de yüzde 20 civarında bir artış olduğunu kaydeden Porsuk, 2020 yılının bir önceki yıla göre daha iyi geçeceğini öngördüklerini belirtti. Daha yüksek tüketim beklediğini dile getiren Porsuk, “İhracat yapan sanayici kurdan olumsuz etkilenmediği ve doğalgaza yeni bir zam gelmediği sürece bu yıl biraz daha iyi geçecektir” dedi.

     Geçtiğimiz yıl doğalgaz kullanım miktarlarında ciddi azalma yaşandığını ifade eden Porsuk, “Doğalgaz kullanımı 2018 yılına oranla yüzde 12,5 azaldı. Yapılan zamlar nedeniyle üretimde kısıntıya giren sanayici, doğalgaz miktarlarında da tasarrufa gitmek zorunda kaldı. 2020 yılı için beklentimize gelirsek, 2019 yılına göre biraz daha yüksek tüketim olacağını düşünüyorum. İhracat yapan sanayici kurdan olumsuz etkilenmediği ve doğalgaza yeni yılda zam gelmediği sürece biraz daha iyi geçeceği düşüncesindeyiz” diye konuştu.

“Yazın yapılan zamlar kışın kendini gösteriyor”
     Türkiye genelinde bazı sektörlerin krize girmesinin 2018 ve 2019 yıllarında yan sektörlerini de olumsuz etkilediğini dile getiren Porsuk, “İç ve dış piyasada bunun etkileri ciddi derecede görüldü. Firmalar kapandı, ödeme güçlüğü baş gösterdi. Sanayici bu koşullar altında ayakta kalmaya çalışıyor. Bir taraftan üretim yapmaya devam etmek isterken diğer taraftan yatırımlarını erteliyor.

     Bir takım ekonomik önlemlerle yönetmeye çalışıyor. Ana üretim maliyet kalemleri olan elektrik ve doğalgazda tasarruf edeceği çözümler bulmaya çalışıyor. Bunların alternatiflerini kullanmaya çalışıyor. Daha temkinli adımlar atarak maliyetlerini düşürmeye çalışıyor. Özellikle yaz dönemi üretimin bir miktar düşük gerçekleştiği aylarda zam yapılması kış şartlarında ciddi olarak kendini göstermektedir” açıklamalarında bulundu.


+ Benzer Haberler
» Paket servisi lokantalara ilaç olmadı
» Ekim sezonunu kaçırırsak, bir yıllık mahsulü kaybedeceğiz
» Türkiye mısırda ithalatçı konuma geldi
» “Türk kestanesini katma değerli hale getireceğiz”
» “Fırınların altyapısı ambalajlamaya uygun değil”
» “Elektrik faturaları pandemi sürecinde ertelenmeli”
» 3D yazıcılar ile sağlıkçılara ücretsiz destek
» Ayçiçeği ekiliş alanları 2019’da %21 arttı
» ESBAŞ uygulamaları birçok ülkeye model oluyor
» Limonda korona fırsatçılığı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 28.03.2020
  Ticaret 27.03.2020
  Ticaret 26.03.2020
  Ticaret 25.03.2020
  Ticaret 24.03.2020
  Ticaret 23.03.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni