• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Sanayici ‘1. Meclis’ ruhuyla: Bu ülke için üretmeye devam

31 Ekim 2019 Perşembe 16:00
12
14
16
18

Sanayici ‘1. Meclis’ ruhuyla: Bu ülke için üretmeye devam

   ► Özdebir: Yorulmadan üretmeye ve katma değer yaratmaya devam edeceğiz.

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, vatana sahip çıkmak için her bireyin sorumluluk duygusu içinde davranması ve tercihlerini buna göre yapması gerektiğini belirterek, “Bizler üretmeliyiz, vatandaşlarımız da ithal malı yerine yerli malını tercih etmelidir. Aynı sorumluluğu kamu adına satın alma görevi yapanlar da taşımalı” dedi.
     Ankara Sanayi Odası, Türkiye tarihinde bir ilke imza atarak aylık olağan meclis toplantısı 1. Mecliste gerçekleştirdi. Aylık olağan meclis toplantısında konuşan Özdebir, “ Bu ülke için üretmeye ve bu ülke için fedakârlık etmeye devam diyoruz” dedi.

     Yerli ve milli üretimin öneminin altını çizen Özdebir,  bu konuda “Barış Pınarı Harekâtı ile gördüğümüz, savunma sanayisindeki büyük hamleler ve kendi üretmiş olduğumuz savunma silahları ve gelen başarı. Hep söyledik, söylemeye de devam edeceğiz, yerlilik ve millilik. Bugün Avrupa Birliği ülkeleri harekâttan dolayı silah ambargosuyla tehdit ediyorlar ama artık önemli ölçüde kendi kendine yeten bir savunma sanayisi olan ülkemizde bu ambargolar bizleri etkilemiyor. Çünkü biz artık kendimiz üretiyoruz. Aslında ekonomi için de aynı durum söz konusu. Kendi kendine yeten ve üreten ekonomiyle sağlanacak tam bağımsız ekonomi dış güçlerin baskılarını, yaptırımlarını bertaraf edecek, bu tehditler sadece lafügüzaf olacaktır” dedi.

     Ekonomisi kendine yeten ülkelerde olduğu gibi sanayide ileri seviyede bir dönüşüm politikası ortaya konulması gerektiğine değinen Özdebir, bu konuda şu değerlendirmelerde bulundu: “Savunma ve havacılık sanayisinde yakaladığımız yüksek teknoloji üretimiyle dünyada söz sahibi bir ülke haline geldik. 1990’ların başında 1 milyar dolar olan savunma sanayisi cirosu bugün 7 milyar dolar seviyelerine yükselmiştir. Bir ülkenin ekonomik açıdan güçlü olması demek, temel anlamda sanayisinin güçlü olması demektir. Son dönemde uygulamaya konulan, Sanayi Strateji Belgesi, İVME Paketi ve Yeni Ekonomi Programı’nın uygulamaya konulmasıyla büyüme performansı ve sanayici açısından oldukça önemli kazanımlar sağlayacağını umuyoruz.”

     Ekonomide tam bağımsızlık yerli ve milli üretimle gerçekleşeceğini belirten Özdebir, “Açık ekonomilerde ortaya çıkan krizlerde ekonomik aktörler fırsat sağlamak amacıyla her dair hareket ederler. Son dönemde yaşadığımız yaptırımlar bunun bir sonucudur. Eğer ki bizler bu dış etkenlerden kendimizi korumak ve kollamak istiyorsak, daha fazla katma değerli ürün üretmek, tarımda kendi kendine yeter ülke haline yeniden gelmek, ileri teknoloji ve katma değerli üretmede ulaşmada kalifiye insan gücünü oluşturmaktan başka bir çaremiz yoktur” dedi.

YERLİ MALI TERCİH EDİLMELİ VURGUSU
     Kaliteli ve sürdürebilir büyümenin imalat sanayisiyle sağlanacağını, bunun farkında olarak üretmeye devam edeceklerini vurgulayan Özdebir, “Vatana sahip çıkmak için her bireyin sorumluluk duygusu içinde davranması ve tercihlerini buna göre yapması gerekir. Bizler üretmeliyiz, vatandaşlarımız da ithal malı yerine yerli malını tercih etmelidir. Aynı sorumluluğu kamu adına satın alma görevi yapanlar da taşımalıdır” değerlendirmesinde bulundu.

     Türk Silahlı Kuvvetleri’in Suriye’nin kuzeyinde barış koridoru oluşturmak için bulunduğuna da değinen Özdebir, “Emin olun ki hiçbir kuvvet, hiçbir devletin ordusu, 82 milyonu asker olan bir ülkeyi yenemez. Ağır bir ekonomik sıkıntıdan geçtik, geçiyoruz. Hepimizin yeniden kendimize gelip yeni bir şevkle ve heyecanla bu vatan için çalışmamız lazım. Sizlerden bir kez daha oturduğunuz sıralarda oturanların neler yaşadıklarını, nasıl mücadele verdiklerini hatırlamanızı istiyorum”  dedi.
     ASO 2. ve 3. Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Seyit Ardıç da konuşması sırasında 1’inci Meclis’te toplanma fırsatı verilmesinden dolayı teşekkür ederek, asker selamı verdi. Meclis üyeleri de ayağa kalkarak Ardıç’a eşlik ederek aylık olağan meclis toplantısını tamamlandılar.


+ Benzer Haberler
» İş dünyasının yeni rotası Libya
» Müştemilat Kumpanya’nın yaz konserleri başlıyor
» Karşıyaka Belediye Meclisi’nde seçim mesaisi
» “Yılın ikinci yarısında yatırımlarımız devam edecek”
» Madımak’ın acısı dinmedi
» Corendon Airlines Europe uçuşlara başladı
» “Beni koltuktan indirmek isteyenler hayal görüyor”
» Pınar Süt TSE “Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi”ni aldı
» İzmir’de öncelik yayaların güvenliği
» Biz Varız dayanışmasında 200 bin gıda paketi hedefi aşıldı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 02.07.2020
  Ticaret 01.07.2020
  Ticaret 30.06.2020
  Ticaret 29.06.2020
  Ticaret 27.06.2020
  Ticaret 26.06.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni