• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Sanayi devrimin kilit noktası dijitalleşme”

05 Eylül 2020 Cumartesi 11:00
12
14
16
18

“Sanayi devrimin kilit noktası dijitalleşme”

   ► İş Günleri kapsamında biraya gelen sanayiciler, yeni dijital sanayide daha fazla kadına iş fırsatı tanınması gerektiğine dikkat çekti

           KÜBRA TOPAL     
     İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF) kapsamında düzenlenen 6. Uluslararası İzmir İş Günleri içerisinde, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) partnerliğinde “Bugünün Türk Sanayisinden Geleceğe Bakış: Sanayinin Gelecek Vizyonu” temalı webinar gerçekleşti. Moderatörlüğünü Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar’ın gerçekleştirdiği etkinliğe, Dokuz Eylül Üniversitesi İİBF İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Uysal, Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Hüseyin Gelis ve Bosch Türkiye ve Ortadoğu Başkanı Steven Young konuşmacı olarak katıldı.
     Türk sanayisinin kuvvetli bir temele sahip olduğunu vurgulayan Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Hüseyin Gelis, Sanayi 4.0’a geçilirken bu temelin çok önemli olduğunu ve bu sanayi devriminin kilit noktasının dijitalleşme olduğunu belirtti. Komşu pazarlarda sanayi alt yapısının ya mevcut olmadığını ya da Türkiye’den daha düşük seviyede olduğunu anlatan Gelis, “Türk sanayisinin 4’üncü sanayi devriminde rekabetçi olabilmesi için ilk olarak kuvvetli bir ayak izine sahip olması gerekiyor. Bir sanayinin güven veren bir sanayi haline gelmesi için marka geliştirmesi gerekiyor. Çünkü iyi bir marka ve güven varsa finansman bulmak önemli bir unsur haline gelir” diye konuştu.

“Yeni dijital sanayide daha fazla kadına iş fırsatı tanımalıyız”
Geleneksel üretimden dijital üretime geçmek için bir yol haritası gerektiğine değinen Gelis, “Burada her seviyeden çalışanın veriyi, data analitiği kabiliyetini geliştirmek çok önemli. Bilhassa kadınların bu konuda yüksek kabiliyetlerini bir fırsat olarak görmeliyiz. Gelişmeleri için onları bu yönde teşvik etmeliyiz. Yeni dijital sanayide daha fazla kadına iş fırsatı tanımalıyız” dedi. Türkiye’de çok iyi mühendislerin olduğunu söyleyen Gelis, “Dijital dönem çok çabuk ilerliyor. Sanal ortama geçmemiz çok önemli. Önem verilmesi gereken bir diğer konu ise güvenlik. Çünkü inanıyorum ki önümüzdeki dijital dönemde en büyük ekonomik saldırı siber saldırı olacaktır” ifadelerini kullandı.

“Teorik eğitim, pratik eğitimle birleştiği takdirde başarılı oluruz”
     Türkiye’nin dünyada 19’uncu büyük ekonomi olduğunu söyleyen EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar,  “Pandemi sürecinin tamamen dışında öyle bir yüzyılda yaşıyoruz ki daha dinamik olan, günün değişikliklerini daha iyi kavrayabilen, müşteri taleplerine anında cevap verebilen, kaliteden ödün veremeyen gibi birçok başlık ile rekabet etme imkanı güçleşti. Zira Rekabet Endeksi’nde 141 ülke içerisinde 61’inci sıradayız. Önümüzde Birleşmiş Arap Emirlikleri, Sudi Arabistan ve Endonezya gibi ülkeler var. 2020 Global İnovasyon Endeksi’nde 131 ülke arasında 2 basamak gerileyerek 51’inci sıradayız” diye konuştu.
     Son yıllarda 11. Kalkınma Planı’nda, Sanayi Strateji Belgesi’nde ve Ticaret Bakanlığı’nın İhracat Ana Planı’nda rekabet gücünü yükseltecek yüksek katma değer avantajı sağlayacak sektörlere özel teşviklerin verildiğini söyleyen Yorgancılar, “Özel sektörümüzün dinamik ve girişimci yapısı çok güçlü olmasına rağmen birçok etkenden dolayı ihtiyaç duyduğumuz çıkışı maalesef gerçekleştiremiyoruz. Bunun birinci sebebi eğitimden geliyor. Teorik eğitim, pratik eğitimle birleşmediği sürece bizim yol almamız gecikecek” ifadelerini kullandı. Üretme isteği ve arzusunun özel sektörler içerisinde çok güçlü olduğunu belirten Yorgancılar, bu avantajın çok iyi kullanılması gerektiğini söyledi.

“Teknoloji konusunda yol almış şirketlerle iş birliği yapmalıyız”
     Bosch Türkiye ve Ortadoğu Başkanı Steven Young, Türkiye’de Ar-Ge’nin çok iyi yol aldığını belirtti. Salgın sonrası yeni gelişmelerin olduğunu dile getiren Young, “Tedarik zinciri bölgesel veyahut ülke bazında olacak. Böylece içinde bulunduğumuz bölgenin ihtiyaçlarını çok rahat karşılayabiliriz. Ayrıca mesleki eğitim ve üniversite eğitimi, bir şirket bir ülkeye yatırım yaparken bu konular çok aranıyor” dedi.
     Gelecek yıllarda ne yapılması gerektiğine değinen Young, “Zamana karşı bu yarışta, bizim teknoloji konusunda yol almış şirketlerle iş birliği yapmamız lazım. Bu iş birliği lokal anlamda olabilir veyahut bölgesel de olabilir. Amerika’yı tekrar keşfetmek için zaman harcamaya ve onun maliyetine katlanmamıza hiç ihtiyacımız yok” diye konuştu.

“Covid-19 dijitalleşme sürecini hızlandırdı”
     Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Uysal ise dünya ihracatının yüzde 68’inin sanayi üretimiyle olduğunu vurguladı. Yaşanan salgın sürecinin avantajlarından bahseden Uysal, “Covid-19 bütün ülkelerde kullanılamayan kaynakların devreye alınmasana neden oldu. Dijitalleşme sürecini hızlandırdı ve küreselleşme yerine bölgeselleşmeyi ön plana çıkardı” dedi.


+ Benzer Haberler
» İyileşen hasta sayısı yeni vak’a sayısını geçti
» İDDMİB’den Hindistan ve Pakistan pazarına ‘sanal çıkarma’
» BDDK’dan aktif rasyo adımı
» Online işyeri alışverişi 2,5 kat arttı
» Deneme Sahnesi’nden iki yeni oyun
» TÜRİB maliyet verimliliği ödülü aldı
» MB’nin resmi rezerv varlıkları yüzde 7,2 azaldı
» Tüketici kredilerinde 146 milyar TL’lik artış
» Doğalgaz yerine ısı pompası kullanmak ısıtma masrafını azaltır mı?
» “Kahramanlık yapıyorsunuz hepinize minnettarız”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 29.09.2020
  Ticaret 28.09.2020
  Ticaret 26.09.2020
  Ticaret 25.09.2020
  Ticaret 24.09.2020
  Ticaret 23.09.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni