• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Sanayi 4.0 masaya yatırıldı

09 Mayıs 2018 Çarşamba 16:00
12
14
16
18

Sanayi 4.0 masaya yatırıldı

   ► John Bruton: “Türkiye büyük bir ülke ve kapasiteniz var. Derin eğitim sistemi ve sanayi geleneğine sahip bir ülke olarak teknoloji üretmeniz mümkün”

           SELDA AK     
     Sanayi 4.0 konusunun tüm yönleriyle ele alındığı İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (İAOSB) tarafından düzenlenen “Sanayi 4.0 İnsan, Toplum, Teknoloji Sempozyumu” Swissotel Büyük Efes’te gerçekleştirildi. Sanayi 4.0 kavramını finansal ve teknolojik boyutunun yanı sıra sosyal, kültürel, ve insani boyutlarınında ele alınığı sempozyuma baş konuşmacı olarak katılan geçmiş dönem İrlanda başbakanlarından John Bruton katılımcılara Sanayi 4.0’ı anlatarak gelen soruları yanıtladı. Bruton, “Üniversite eğitimi, bilginin peşinden gitmektir. Teknoloji eğitimi ise sanayi ihtiyaçlarına odaklı bir eğitimdir. Bu ikisinin arasındaki farkı iyi görmek lazım. Teknoloji eğitimini kaybetmemek lazım. Biz bu sayede çok fazla yabancı yatırımı ülkemize çektik. Teknoloji İrlanda’dan çıkmadı. Orası küçük bir ülke. Teknoloji başka ülkelerce bize tanıtıldı. Türkiye, çok daha büyük bir ülke ve kapasiteniz var. Büyük bir iç piyasası olan, derin eğitim sistemi olan ve sanayi geleneğine sahip bir ülke olarak sizin teknoloji üretmeniz mümkün.” ifadelerini kullandı.

“Biz bu platformda bir taraf değiliz”
     Sanayi 4.0 İnsan, Toplum, Teknoloji Sempozyumu’nun açılış konuşmasını yapan İAOSB Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Uğurtaş Sanayi 4.0’ın ortaya çıkma sürecine değindi. Uğurtaş, “Sanayi 4.0 ile ilgili birçok toplantıda konuşmacıların ‘sanayi 4.0’ın olmazsa olmaz olduğu, eğer biz treni kaçırırsak sanayi 2.0 ve 3.0’ı ıskaladığımız gibi bunu da ıskalama ihtimali yüksek olduğu’ şeklinde söylemleri var. Sanayiciler olarak tek taraftan bilgilendiriliyoruz. İAOSB olarak, toplumu ve sanayicilerimiz bilgilendirmek ve olayı çeşitli açılardan konuşabilmek adını bu organizasyonu yaptık. Konunun iki tarafı da bu platformda olsun ve konuşulsun, sanayicilerimiz bu bilgiyi alsın istedik. Biz burada bir taraf değiliz. Süreç içerisinde cevaplandırılması gereken sorular var. Dünya bu işe ne kadar hazırlanıyor? Bizim gibi az gelişmiş ülkelerde işgücü kayıpları nasıl halledilecek? Toplumsal sıkıntılar, hukusal sıkıntılar yaratacak problemler için çalışmalarımız var mı? Sanayi 4.0’ı ıskalarsak yok oluruz söylemi ne kadar doğru? Sanayicilerimizi özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeleri ne kadar ürkütüyoruz? Eğitim sistemimiz buna uygun mu? Bugün nitelikli mühendisler ve ara eleman bulamazken birkaç sene içerisinde sanayi 4.0’a geçmemiz gerekirken hangi alt yapı ile bu sistemin içerisine gireceğiz?” diye konuştu.

“Türkiye’de teknoloji üretmeniz mümkün”
     Geçmiş dönem İrlanda başbakanlarından John Bruton ise sempozyumda yaptığı konuşmada, “En hızlı büyümenin olduğu dönemde İrlanda’da başbakan olarak çalıştım. Ülkemizde büyümeyi ihracatla vurguladık. Biz bunu çok düşük seviyede şirket vergileri ile başarmayı hedefledik. 1960’larda yine yatırımımızı orta öğretime yaptık ki böylece eğitimli gençlerin sanayiye katılmasını sağladık. Daha sonra teknolojik eğitimlere yatırım yaptık. Üniversite eğitimi, bilginin peşinde gitmektir. Teknoloji eğitimi ise sanayi ihtiyaçlarına odaklı bir eğitim. Bu ikisinin arasındaki farkı iyi görmek lazım. Teknoloji eğitimini kaybetmemek lazım. Biz bu sayede çok fazla yabancı yatırımı ülkemize çektik. Teknoloji İrlanda’dan çıkmadı. Orası küçük bir ülke. Teknoloji başka ülkelerce bize tanıtıldı. Türkiye, çok daha büyük bir ülke ve kapasiteniz var. Büyük bir iç piyasası olan, derin eğitim sistemi olan ve sanayi geleneğine sahip bir ülke olarak sizin teknoloji üretmeniz mümkün.” şeklinde konuştu.

Sanayi 4.0’da siber güvenlik riski
     Sanayi 4.0’ı tanımlayarak ‘Bir kombinasyon, yeni teknolojilerin birleşimi’ diye konuşan Bruton, “Sanayi 4.0’da insan zekası yerine daha güvenilir makine zekasını kullanılacak. Sanayi 4.0 ile gelen bilgi ve bunun uygulanması şirketlerin üretkenliklerini artırmalarını sağlıyor. Yani vurgu her zaman kalitede… İnsan hatasını ortadan kaldırarak ürünün kalitesini artırıyor. Sanayi 4.0 ile çok fazla stok yapmanıza gerek yok. Ne kadar ihtiyaç varsa o kadar üretim yapacaksınız. Sanayi 4.0 sadece üretimle alakalı değil aynı zamanda perakende sektöründe çok önemli. Hukuki metinler ya da birçok sıkıcı rakamları kendiniz halletmeniz gerekmiyor. Geçmişte bir avukatın kontrol etmesi gereken metinlerin kontrolü artık yapay zekalar tarafından yapılabilecek. Hukuk ve muhasebe alanında iş imkanı daha az olacak gençler için.

     Sanayi 4.0 ile gelecek risklere de bakmak lazım. Bu risklerin en büyüğü siber güvenlik. Çok sofistike bilgi yazılım sistemleri kullanıyorsanız ve rakiplerinizin sizin işinizi bozmak gibi bir amaçları varsa sistemlerinize giriş yapabilir ve sizi tamamen yok edebilirler. İkinci risk ise verinin özel oluşu. Müşterinizle ilgili bilgileri paylaşamaya başladığınızda birtakım yasal riskler almaya başlıyorsunuz. Üçüncüsü ise fabrikada önceden programlanmış bir üretim dönüyor. Bir aksilik olduğunda müdahale etmek mümkün değil. Sanayi 4.0’da işlere cevap verebilecek olan kişileri bulabilmek önemli. İstihdam yoksa diğerleri ne yapacaklar? İş kaybı olacak ama bu işi götürenlerin geliri çok daha yüksek olacak. Büyük ihtimalle sanayi üretiminin modellerini de değiştirecek. Eğer sanayi 4.0’ı kullanmayı düşünüyorlarsa 180 derecelik inceleme yapmaları lazım. Türkiye, enerji ve otomobilde çok büyük ithalatçı. Bunlar Sanayi 4.0 ile etkilenecek alanlar.  Bu teknikleri ilk uygulayacak kişi siz mi olmalısınız ya da beklemeli misiniz? Sadece başkalarını dinleyerek değil birbirinizle de konuşarak bu konuda fikir edinebilirsiniz. Her firma için tek bir yol yok. Hepsi içinde farklı yaklaşımlar olabilir.”diye konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» İşsizlik oranı 2018’de yüzde 11
» MB: Ekonomide dengelenme süreci devam ediyor
» Foça turizmi acil çözümler bekliyor
» Selçuk: İşsizlik oranı tahminimizin altında
» Hizmet sektörü güven endeksi 81,6 oldu
» “İstihdam teşvikleri baştan sona değiştirilmeli”
» E-İhracat Zirvesi İzmir’de gerçekleşti
» Evinizde baharı müjdeleyen öneriler
» Paşabahçe ile bahara merhaba deyin
» Vestel’in 12 ürününe Good Design Ödülü


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 26.03.2019
  Ticaret 25.03.2019
  Ticaret 23.03.2019
  Ticaret 22.03.2019
  Ticaret 21.03.2019
  Ticaret 20.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni