• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Sanat ile terapi kanseri yeniyor”

07 Ocak 2019 Pazartesi 12:00
12
14
16
18

“Sanat ile terapi kanseri yeniyor”

   ► Ankara’da kanser hastalarının, tedavi sürecinde yaşadıkları stres ve kaygının azaltılması amacıyla “uğraş terapisi” kapsamında yaptıkları resimlerin yer aldığı sergi açıldı.

           ANKARA TİCARET     
     Ankara’da kanser hastalarının, tedavi sürecinde yaşadıkları stres ve kaygının azaltılması amacıyla “uğraş terapisi” kapsamında yaptıkları resimlerin yer aldığı resim sergisi açıldı.
     Sağlık Bilimleri Üniversitesi Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Lösemili Hastalar Sağlık Eğitim ve Medikal Araştırma Derneği’nin (LÖSEMA) iş birliğinde düzenlenen serginin açılışı dolayısıyla Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde tören düzenlendi.
     Resim sergisi kapsamında uğraş terapisinin hastalar üzerindeki etkilerini değerlendiren Sağlık Bilimleri Üniversitesi Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi ve LÖSEMA Başkanı Prof. Dr. Fevzi Altuntaş, “Dünyada olduğu gibi kanser ülkemizde de hızla yaygınlaşan bir sağlık sorunudur.

     Teknolojinin ilerlemesi, farklı tedavi yöntemlerinin uygulanması ve ilaç tedavilerinin gelişmesi ile sağ kalım oranı artmıştır. Buna rağmen pek çok kanser hastası ve yakınları kanser ve kanserin neden olduğu birçok sorunla karşı karşıya kalmaktadır. Bu boyutuyla kanser, fiziksel bir hastalığın ötesinde ruhsal ve psikososyal boyutları da olan bir sorundur. Bu bağlamda kapsamlı kanser merkezlerinin yeri çok önemlidir” dedi.
     Kanser tedavisinin sadece tıbbi yöntemlerle değil hastanın psikolojik, sosyal ve manevi ihtiyaçları gözetilerek bütüncül bir bakış açısıyla yapılması gerektiğini belirten Prof. Dr. Fevzi Altuntaş, “Sanatsal etkinlikler kanser tedavisinin yan etkilerinin azaltılmasında, psikososyal ve manevi iyilik halinin sağlanmasında kullanılmaktadır. Temel amaç hastaların günlük yaşam aktivitelerine katılımını sağlamaktır. Bu da kanserde tedavi sürecini olumlu etkilemekte” dedi.

Sanatla uğraşmak yaşam kalitesini artıyor
     Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde 2017 yılında “Onkoloji Uğraş Terapi Merkezi” açıldığını hatırlatan Prof. Dr. Fevzi Altuntaş, “Merkezde hastaların kanserle mücadele süreçlerinde moral motivasyonlarının artırılması, tedavilerin yan etkilerinin en aza indirilmesi, hastanede kaliteli ve verimli zaman geçirmelerinin  sağlanması ve yaşam kalitelerinin artırılması amaçlanmaktadır. Sanat, sosyal ve uğraş terapi etkinlikleri alanında uzman kişiler ile yapılmaktadır. Uğraş terapi faaliyetlerine katılan hastalarda  kanser tedavisinin oluşturduğu kaygının resme yansıyarak yüzlerde tebessüme dönüştüğüne tanık olursunuz. Tek başına nakil sürecine uyum sağlamaya çalışan bir kanser veya hematoloji hastasının drama ile diğer hastalara umut olduğuna ya da hayallerin ilmek ilmek dokunduğuna şahit olabilirsiniz” diye konuştu.

Sanatla uğraşmak kaygıyı azaltıyor
     Sanatın, hastalığın tedavi sürecine etkilerini değerlendiren Prof. Dr. Fevzi Altuntaş, bu konuda şunları söyledi: “Kanser tanısı olan 500’den fazla hastada uğraş terapisi (müzik, sanat, dans) uygulanan randomize çalışmaların metaanalizinde anksiyete, depresyon, yaşam kalitesi ve ağrı açısından klinik olarak anlamlı bir iyileşme saptanmıştır. Uğraş terapi aynı zamanda kanser tedavisinde ağrı, endişe, bulantı ve kusmanın azaltılmasında yardımcı ve yan etkisi olmayan bir yöntem olarak faydalı olabilmektedir.
     Kemik iliği nakli olan hastalarda yaşam kalitesini artırdığı, son dönem kanser hastalarında ve radyoterapi alan hastalarda gevşeme sağlayarak yararlı olduğu gösterilmiştir.”

Uğraş terapisi kanser tedavisinde günümüzde artık bir ihtiyaç
     Uğraş terapisinin kanser tedavisinde günümüzde artık bir ihtiyaç haline geldiğine vurgu yapan Prof. Dr. Fevzi Altuntaş, “Onkoloji uğraş terapi merkezinde ahşap, seramik ve cam boyama, sepet ve hasır örme, dokuma, hat sanatı, resim, müzik, drama, kanser korosu ile okuma dersleri ve etkinlikleri yapılmaktadır. Günlük yaşam aktiviteleri, çalışma ve üretici aktiviteler, oyun ve boş zaman aktiviteleri yapılmaktadır. Çalışmalar sadece tek bir merkezde değil radyoterapi, hematoloji, onkoloji, palyatif bakım, kemik iliği nakli servisleri ve gündüz kemoterapi merkezlerinde de yapılmaktadır. Burada amacımız uğraş merkezine gelemeyen hasta ya da yakınlarının da bu faaliyetlerden faydalanmasını sağlamaktır. Uğraş Terapi Merkezindeki dersler ve etkinlikler tamamen ücretsizdir, hastalar hiç bir ek ücret ödemeden bu hizmetlerden faydalanmakta” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» MB politika faiz oranını yüzde 24’te sabit tuttu
» Türkiye’deki et açığını beyaz et karşılayacak
» Süt sektörünün sorunu; bilgi kirliliği
» “İş yaşamında kadının yeri”
» Başkanlardan işbirliği mesajı
» “Endüstri 4.0’a uygun ürünler sunulacak”
» Dolar yılın zirvesinde
» Urla’da şenlik havasında deniz temizliği
» HyperX’ten yüksek hızlı yeni Predator DDR4 bellek kitleri
» En çok tekstil ihracatını Almanya’ya yaptık


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 26.04.2019
  Ticaret 25.04.2019
  Ticaret 24.04.2019
  Ticaret 23.04.2019
  Ticaret 22.04.2019
  Ticaret 20.04.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni