• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Salihli’ye Gümrük Müdürlüğü

25 Mayıs 2019 Cumartesi 13:00
12
14
16
18

Salihli’ye Gümrük Müdürlüğü

   ► Salihli OSB’deki, ihracat yapan fabrikaların birbiri ardına açılmasıyla 250 milyon doları aşan ihracat kapasitesine ulaştı.

           HABER MERKEZİ     
     Salihli TSO’nun yıllardır hükümet yetkililerinden talep ettiği Gümrük Müdürlüğü’nün kurulması konusunda Ticaret Bakanlığı’ndan olumlu yanıt geldi. Birimin kurulabilmesi için uygun arazi aranmaya başladı.
     Salihli’ye bağımsız bir gümrük birimi kurulması ihtiyacı, Salihli TSO’nun 2014 yılında Salihli Organize Sanayi Bölgesi’nde yaptığı sektör incelemesi sırasında ortaya çıktı. Konu, Salihli TSO’da yapılan ihracatçıların ve OSB’deki fabrika yetkililerinin katıldığı sektör değerlendirme toplantısında da tekrar gündeme geldi.

     Salihli TSO Yönetimi, talebi Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin yanı sıra dönemin Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na da dosya halinde iletildi. Salihli TSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, Ankara’da düzenlenen bir toplantı sırasında dönemin Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli’ye konuyu sözlü olarak iletti. Konunun sürekli takipçisi olan Yüksel, 2018 yılında da Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi’ye Salihli’deki gelişmeleri ve taleplerini ifade etti. Gümrük Müdürlüğü talebi, Temmuz 2018’de Ticaret Bakanlığı koltuğuna oturan Manisalı iş insanı Ruhsar Pekcan’a da geçtiğimiz Şubat ayında Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen bölgesel istişare toplantısında sözlü ve yazılı olarak iletildi.

     İhracatı artırmak için yeni düzenlemeler yapan Ticaret Bakanlığı, Salihli TSO’nun da ayrı bir Gümrük Müdürlüğü kurulması talebine kayıtsız kalmadı. Müjdeli haber, Gümrük Genel Müdürlüğü yetkilisi tarafından Salihli TSO Başkanı İbrahim Yüksel’e iletildi. Taleplerine karşılık görmekten son derece memnun olduklarını belirten Yüksel, gelişmeleri şöyle anlattı:
     “Salihlili ihracatçılar, gümrükleme işlemleri için Alaşehir, Manisa ve İzmir Gümrüğü’ne gidiyor. Bu da nakliye masrafının yanı sıra, zaman kaybına neden oluyor.  Konuyu, göreve geldiğimiz 2014 yılından itibaren Gümrük ve Ticaret bakanlarına ilettik. Ankara’ya gidip ilgili mercilere dosyalar sunduk. Manisa’da geçtiğimiz Şubat ayında bölgesel istişare toplantısına katılan hemşehrimiz Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a da durumun önemini anlatma fırsatı bulduk. Müjdeli haberi geçtiğimiz gün bakanlık yetkilisinden öğrenince çok sevindik. Bir hayalimiz daha gerçekleşmiş oluyor.

     Biz TSO’nun bir katını gümrük birimi için tahsis etmeye ve her türlü tefrişatını üstlenmeye hazırdık. Ama gelen bilgilere göre, bakanlık Gümrük Müdürlüğü için en az 5-10 dönüm büyüklüğünde bir arazi düşünüyor. Salihli’deki kamu kurumlarıyla önümüzdeki günlerde arazi arama çalışmaları yoğunlaştırılacak. TIR yanaşma parkının da olacağı donanımlı bir Gümrük Müdürlüğü’nün Salihli’ye açılacak olması bizi ve tüm sektör yetkililerini memnun etti.
     Salihli’de 250 milyon Dolar seviyesindeki ihracatın, yeni gümrük birimi ile daha da artacağına ve yeni ihracatçılar ortaya çıkacağına inanıyorum. Bu kadar kısa bir sürede gümrük kurma onayını veren Sayın Bakanımız Ruhsar Pekcan’a da Salihli adına yürekten teşekkür ediyoruz.”


+ Benzer Haberler
» KOBİ’ler geleceklerini ’karne’ ile belirleyecek
» Ağustos’ta kurulan şirket sayısı % 26,34 azaldı
» Finans dünyasının yıldızları Sardis için toplandı
» Kruvaziyer gemiler İzmir’e geri dönüyor
» Çinliler, Türk kuru meyvelerini çok sevdi
» İzmir’de bulunan sürücü kurslarına eğitim
» Temizlik ve hijyen rekabette fark yaratıyor
» Tedavide ‘ameliyathane’ muamması
» ZES sıfır emisyon için yatırımlarını sürdürüyor
» Kışın artan faturaların çözümü Multipor’da


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.09.2019
  Ticaret 21.09.2019
  Ticaret 20.09.2019
  Ticaret 19.09.2019
  Ticaret 18.09.2019
  Ticaret 17.09.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni