• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Salihli’nin kirazı 40 TL’den alıcı buluyor

04 Haziran 2021 Cuma 00:00
12
14
16
18

Salihli’nin kirazı 40 TL’den alıcı buluyor

           HABER MERKEZİ      
     Erkenci Salihli Kirazı’nın adresi olan Bozdağ yolu üzerindeki Çamurhamamı Mahallesi’nde üretici, kirazını 40 TL civarında satıyor. Salihli Kirazı’nı tescilleyen Salihli TSO heyeti, Kaymakam Mehmet Kamil Sağlam’ın da katılımıyla Çamurhamamı’nda üreticiler ve alıcılarla görüşmeler yaptı.
     Tescilli Salihli Kirazı, üreticilerin olduğu kadar, ihracatçıların da gözbebeği. Kaliteli kirazı satın alıp Avrupa ve Uzakdoğu’ya ihraç etmek için alıcılar adeta birbiriyle yarışıyor. Don ve yağmur nedeniyle meydana gelen zarara rağmen, bu yıl Salihli Kirazı’nda özellikle fiyat açısından iyi bir sezon yaşanıyor.

     Salihli Kirazı’nı 2008 yılında tescilleyen Salihli Ticaret ve Sanayi Odası, erkenci kirazın adresi olan Çamurhamamı Mahallesi’nde incelemelerde bulundu. Salihli TSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel’in davetiyle, ziyarete Salihli Kaymakamı Mehmet Kamil Sağlam ve Salihli Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç da katıldı.  Çamurhamamı Muhtarı Hüseyin Aygün’ün yanı sıra Sart Çamurhamamı Kaplıcaları Müdürü Sarper Can’ın da ev sahipliği yaptığı ziyarette, ürünlerini alım merkezlerine getiren üreticilerle ve ihraç etmek üzere alım yapan firmaların yetkilileriyle görüşmeler yapıldı. Alım- satım anları izlendi.
     Isparta Eğirdir merkezli Ana Meyve şirketinin yetkilisi Muhammet Erdoğan, Salihli Kirazı’nın ihracata çok elverişli bir ürün olduğunu ve yurt dışından yoğun talep gördüğünü belirtti. Başta Almanya olmak üzere Avrupa ülkelerine kiraz gönderdiklerini kaydeden Erdoğan, bunun yanı sıra Hong Kong ve Tayvan gibi Uzakdoğu ülkelerine de satış yaptıklarını anlattı.

     Çamurhamamı’nda Ana Meyve ile birlikte, Ana Fruit ve Özler Tarım alım yapıyor. Gelen ürünün 26 ile 30 kalibre arasındaki büyüklükte olduğunu ve büyüklüğe göre fiyatın 35 ile 40 TL arasında değiştiğini belirten firma yetkilileri, 5 gün önce başlayan alım sezonunun 50 TL ile açıldığını anlattı.
     Kaymakam Sağlam, TSO Başkanı Yüksel ve Ziraat Odası Başkanı Yalvaç, daha sonra köy meydanına hakim çay bahçesinde Muhtar Aygün’den mahallenin durumu ve kirazdaki verim hakkında bilgi aldı. Aygün, bu sene ürünün don nedeniyle bir miktar zarar gördüğünü, yağmurun fazla hasar bırakmadığını anlattı. Geçen sene 25 TL’den açılan kiraz alım sezonunun bu sene 50 TL’den başladığını ve bunun üretici açısından sevindirici olduğunu belirten Muhtar Aygün, “Geçen sene Çamurhamamı’nda 160 ton kiraz üretimi olmuştu. Bu sene verim kaybı nedeniyle bu rakamın 100 ton civarında gerçekleşmesini bekliyoruz” dedi.

     Salihli TSO Başkanı İbrahim Yüksel de, üzüm ve zeytinden sonra Salihli Kirazı’nın bölgenin en önemli ürünleri arasında yer aldığını belirterek, TSO tarafından tescil edilen kirazdaki gelişmeleri yakından takip ettiklerini kaydetti. Salihli Kirazı’nın, Birleşmiş Milletler tarafından yürütülen coğrafi işaretleri destekleme projesi kapsamında Türkiye çapında seçilen 5 üründen biri olduğunu ve ayrıca Avrupa Birliği’nde de tescil ettirilmesi için Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvuru yapıldığını da anlatan Yüksel, “Bu kadar değerli bir ürünü el üstünde tutmak gerekir. Bu yüzden her yıl kiraz hasadını yakından izliyoruz. Üreticinin emeğinin karşılığını alabilmesi umut verici.” dedi.


+ Benzer Haberler
» Rakamlar stabil bir görünüm arzediyor
» Müsilaj balıkçılık sektörünü vurdu
» “Türkiye’yi enerji teknolojilerinde merkez yapacağız”
» 5G teknolojisinde yerli ve milli ürünler geliştirilecek
» Europap Tezol Kâğıt halka arz için ilk adımı attı
» PttAVM.com’dan tarım tedbirlerine karşı tam destek
» Efesli Bebelere bez ve mama desteği
» Yapı Denetimi Yönetmeliği’nde değişiklik yapıldı
» Maden çalışanları için İSG eğitiminin ilki İzmir’de gerçekleşti
» Tekstil Mühendisliğini tercih eden iki kere kazanıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 24.06.2021
  Ticaret 23.06.2021
  Ticaret 22.06.2021
  Ticaret 21.06.2021
  Ticaret 19.06.2021
  Ticaret 18.06.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni