• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Salihlili inşaatçılar, yeni düzenlemeleri konuştu

12 Eylül 2019 Perşembe 11:00
12
14
16
18

Salihlili inşaatçılar, yeni düzenlemeleri konuştu

   ► Sıkıntılı bir süreçten geçen inşaatçılar, Kentsel Dönüşüm Yasası ile ilgili son düzenlemeler hakkında görüş alışverişinde bulundu.

           HABER MERKEZİ     
     Salihli Ticaret ve Sanayi Odası İnşaat Meslek komitesi üyeleri, sektörleriyle ilgili durum tespitinde bulunmak ve gelişmeleri değerlendirme amacıyla bir toplantı düzenledi. Sıkıntılı bir süreçten geçen inşaatçılar, Kentsel Dönüşüm Yasası ile ilgili son düzenlemeler hakkında görüş alışverişinde bulundu.

     Salihli Ticaret ve Sanayi Odası’nın İnşaat Meslek Komitesi üyeleri, sektördeki son gelişmeleri değerlendirmek üzere bir toplantı düzenledi. Salihli TSO Yönetim Kurulu Başkanı  İbrahim Yüksel’in de davet edildiği toplantıya Meslek Komitesi üyeleri Günay Topkaya, Mehmet Yavaş, Taliye Girgin, Yasemin Yıldırım, Erhan Güzel ve Hasan Yalabık katıldı.
     Sektörünün büyük bir durgunluk içinde bulunduğunu, mevcut inşaatların satılamadığını ve dolayısıyla yeni inşaatlara başlanamadığını belirten komite yetkilileri, ekonomideki durgunluğu ortadan kaldıracak tedbirlerin bir an önce alınması konusunda görüş birliğine vardı.

     Salihli TSO İnşaat Komitesi,  21 Haziran 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Kentsel Dönüşüm Yasası kapsamında yapılan düzenlemelerden en önemlilerinin 2 Eylül’de yürürlüğe girdiği bilgisi paylaşıldı.  Müteahhitler, arsa sahipleri ve tüketiciler açısından yen bir dönemin başladığını değerlendiren komite üyeleri,  uzun yıllardır konuşulan ama bir türlü uygulamaya geçemeyen arsa sahipleri lehine teminat verme zorunluluğu, tüketiciler lehine inşaatın seviyesine göre bağımsız bölüm satma zorunluluğunun olumlu bir gelişme olduğunu ifade etti.

     İnşaat ruhsatı için teminat verme zorunluluğu ve inşaatı tamamladığı oran kadar satabilme şartı konusundaki değişiklikler şöyle sıralandı:
     “Kentsel dönüşüm alanı olarak riskli alan veya riskli yapı ilan edilen bir yerde inşaat yapmak isteyen ve bu konuda tüm evraklarını hazırlayarak ilçe belediyesine başvuran müteahhitlere, riskli alanlarda yapı inşaat alanı 50 bin metrekareye kadar olan alanlarda yapı yaklaşık maliyet bedelinin yüzde 10’u kadar teminat verme zorunluluğu getirildi.

     2 Eylül 2019 tarihinde yürürlüğe girecek bir diğer önemli düzenleme de müteahhitler tarafından inşa edilecek olan yapılarda tüketicilere bağımsız bölüm satışı yapılırken bitirme oranına göre satış yapılması şartının getirildi. Buna göre; Riskli yapılarda veya riskli alanlarda yapılmakta olan inşaatlardan bağımsız bölüm satın almak isteyen tüketiciye müteahhitler (kendi bağımsız bölümlerine düşen bağımsız bölümleri) inşaatın ilerleme seviyesine göre idareden alacakları izinle (belediyeler veya il özel idaresi) satış yapabilecek. Müteahhitin kendisine düşen tüm bağımsız bölümlerin satışını yapabilmesi için arsa sahiplerinin tamamının onayını alması gerekiyor.”


+ Benzer Haberler
» İzmir’in 5 yıllık yol haritası belirlendi
» İlk kez yurt dışına açılacak KOBİ’lere 300 bin TL destek
» ABD ile kimya ticaret hacmi hedefi 15 milyar $
» Lösev Bağış Kumbaraları Efes Selçuk’ta
» Başkan Batur’dan Konak’a aşure ikramı
» Pir Sultan Abdal Güzelbahçe’de sahnelendi
» Palandöken, “İşsizlik artınca sosyal medya yeni iş kapısı oldu”
» Toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimi kadın sorunlarının çözümüne katkı sağlıyor
» VakıfBank e-teminat mektubu ile gümrük işlemleri kolaylaştı
» Halkbank’tan TLREF’e endeksli dört farklı bono ihracı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 14.09.2019
  Ticaret 13.09.2019
  Ticaret 12.09.2019
  Ticaret 11.09.2019
  Ticaret 10.09.2019
  Ticaret 09.09.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni