• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Sağlıkta hedef; 5 yılda dışa bağımlılığı 6 milyar $’a indirmek

31 Aralık 2018 Pazartesi 09:00
12
14
16
18

Sağlıkta hedef; 5 yılda dışa bağımlılığı 6 milyar $’a indirmek

Bakan Koca, sağlıkta şiddetin önlenmesi için 2019 yılında eylem planı hazırlayacaklarını söyledi.

     Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 2019 yılında yerlileşmeyi ve millileşmeyi önemsediklerini söyledi. Bakan Koca, halen sağlıkta 12 milyar dolar olan dışa bağımlılığı önümüzdeki 5 yıllık süreçte yarıya indirmeyi hedeflediklerini belirterek, “İlaçta değer bazında yüzde 54, sarfta yüzde 100’lere yakın, cihazda yüzde 80’lerin üzerinde dışa bağımlılığımız söz konusu” dedi.

Sağlıkta şiddeti önleme eylem planı hazırlanacak
     Sağlıkta şiddetin önlenmesi için eylem planı hazırlayacaklarını belirten Koca, “Bu kapsamda, hasta ve sağlık personelinin buluştuğu fiziksel ortamların rehabilitasyonu, sağlık personelinde yorgunluk ve bitkinliğe yol açan aşırı iş yükünün azaltılması, doktorlarımızın tazminat tehdidinden kurtarılması, vatandaşlarımızın sağlık okuryazarlığının artırılması, sağlık hizmeti verme ve alma kültürünün toplumsal barış anlayışıyla geliştirilmesi, hasta hekim iletişimini geliştirici eylemlerin hayata geçirilmesi, caydırıcı cezai yaptırımların uygulanması gerekmekte” dedi.

Eğitim, performans kriteri olacak
     2019 yılına yönelik olarak üniversiteler ile yapılacak işbirliğine ilişkin düzenlemeler yaptıklarını belirten Koca, bu konuda şunları söyledi:
     “Bundan böyle üniversiteler ile işbirliği olan eğitim araştırma hastanelerimizde, üniversitenin var olan kadrosuyla, personeliyle, ayrıca eğitim nitelikleri ve eğitim dahil olmak üzere, performansı belirleyip yeni dönemde sözleşmeye geçiyoruz. Bu düzenlemeyi en geç 3 ay içerisinde hayata geçiriyoruz. Yeni dönemde üniversiteler ile iş birliği protokolü olan eğitim araştırma hastanelerinde asgari yapılması gereken eğitim katkısını ve bunun üzerindeki patent, TÜBİTAK Projesi gibi katkıları performansa bağlayan bir sözleşme dönemine girildi. Bundan böyle iş birliği içinde olduğumuz üniversitelerin öğretim üyelerini, öğretim elemanlarını eğitime katkısıyla performansa bağlayacağız. Yani yaptığı yayın, patenti, proje önemli olacak ve bu sözleşmeye bağlanacak.”

Şehir hastanelerine 2019’da 6,2 milyar TL kaynak
     2019 yılında şehir hastanelerinin ödemeleri için 6 milyar 210 milyon TL kaynak ayrıldığını da değinen Koca, 2018 yılı Kasım ayına kadar bir milyar 626 milyon TL ödeme yapıldığını kaydetti.
     Akılcı teşhis ve ameliyata kadar giden yaklaşımlar üzerinde çalıştıklarını ifade eden Bakan Koca, “Bunun önümüzdeki dönem akılcı ilaç kullanımında olduğu gibi akılcı laboratuvar, akılcı görüntüleme hatta daha ötesi akılcı teşhis ve ameliyata kadar giden yaklaşımlarımız olacak” dedi.

Hastane yaş ortalaması 13’e düştü
     Mevcut hastanelerin birçoğunun da deprem güvenliği ve fonksiyonel açıdan kötü durumda bulunduğunu anlatan Koca, toplam 107 bin yatağın sadece 7 bininin nitelikli olduğunu söyledi. Koca, çağdaş bir sağlık hizmeti verebilmek için 100 bin civarında yatağın yenilenme ihtiyacı yanında artan nüfus nedeniyle yeni tesislere ve en az 50 bin ilave yatağa ihtiyaç duyulduğunu bildirdi. Koca, bu konuda şunları söyledi:
     “Son 15 yılda inşa ettiğimiz hastanelerle birlikte ortalama hastane yaşımız 13’e düşmüş durumdadır. Kamu-özel projelerinin toplam yatak sayısının yüzde 65’i yenileme, yüzde 30’u tamamen yeni yatak olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu yüzden bazı bölgelerimizde yeni ihtiyaçlar karşılanırken, eski hastanelerimizin bir kısmı ihtiyaca göre renöve edilerek özelleşmiş sağlık hizmetlerine ayrılmaktadır. Bir kısmı ise kullanım dışı kalarak arazilerin tahsisi iptal edilerek Hazine’ye devredilmektedir.”

Görüntülemeye 1,7 milyar TLharcadık
     e-Nabız’ın veri sistemiyle ilgili bilgi veren ve bu sayede özellikle son dönemlerde MR ve tomografi özelinde sadece görüntü paylaşımıyla yüzde 20’ye yakın talebin azaldığını ifade eden Koca, “e-Nabız sistemi, akılcı ilaç uygulamasında olduğu gibi benzer şekilde akılcı tetkik, görüntüleme, hatta tedavi ve ameliyat dahil olmak üzere bize önemli bir zemin oluşturacak. Hangi standartlarda, hangi durumlarda hangi tetkiklerin istenebileceği, hangi tedavi veya müdahalenin yapılabileceği noktasında da önümüzdeki dönemde e-Nabız üzerinden akılcı yaklaşımlarımız olacak. Özel, kamu ve üniversiteler dahil olmak üzere bize toplam yıllık maliyeti 1,7 milyar TL” diye konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» “Alım teşviği değil, yeni kapasite istiyoruz”
» Mehmet Nuri Görenoğlu, “2019’da yerli üretim desteklenmeli”
» “Lojistik hizmet sağlayıcılara sağlanan teşvikler genişletilmeli”
» Yatırımlar Marmara’dan Ege’ye yönelecek
» “2019 Türk turizminin yılı olacak”
» “Makine ihracatı hedefimiz 20 milyar dolar”
» “Tedbirli olmakta fayda var”
» Otomotiv 2019’da faiz indirimi bekliy
» 2019’da tarımsal üretim azalacak, gıda fiyatları artacak
» “KDV düzenlemesi çiçekçileri rahatlatır”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 29.11.2021
  Ticaret 27.11.2021
  Ticaret 26.11.2021
  Ticaret 25.11.2021
  Ticaret 24.11.2021
  Ticaret 23.11.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni