• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Sağlıkta dönüşüm emek sömürüsü dışında bir şey sunmadı”

17 Eylül 2021 Cuma 10:00
12
14
16
18

“Sağlıkta dönüşüm emek sömürüsü dışında bir şey sunmadı”


   ► Çamlı: Mali açıdan bazı avantajlar elde etmek adına işverenler özel hastanelerde çalışan hekimleri çalışan statüsünden çıkarıp, şirket kurmaya zorluyor

           KÜBRA TOPAL      
     İzmir Tabip Odası, özel sağlık kuruluşlarında çalışan hekimlerin sorunlarına dikkat çekmek için bir basın açıklaması düzenledi. Tabip Odası’nın konferans salonunda düzenlenen toplantıya İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı katıldı. Yapılan açıklamada İzmir Tabip Odası’nın özel sağlık kuruluşlarında çalışan hekimlerle yaptığı anket de yer alırken, “Sağlıkta dönüşüm programı, emek sömürüsü dışında bir şey sunmadı” denildi.

“153 bin hekimden % 29,4’u özel sağlık sektöründe çalışıyor”
     Türkiye’de 2003 yılından itibaren uygulamaya giren sağlıkta dönüşüm programının özel sağlık sektörü yatırımlarını teşvik edici politikalar içerdiğine değinen Çamlı, “Sermaye kesimi sağlık sektörüne büyük ilgi gösterdi. 2002 yılında 270 olan özel hastane sayısı 2018 yılında 577’e yükseldi. Bu sayı Türkiye’deki toplam hastane sayısının yüzde 37,6’sıdır. Ülkemizdeki toplam 153 bin hekimden yüzde 29,4’u özel sağlık sektöründe çalışıyor” diye konuştu. Özel sağlık sektöründe çalışan hekimlerini, yoğun iş yükü, gelir ve sosyal güvencesizlik ile karşı karşıya kaldığını belirten Çamlı, “Buna bağlı olarak hekimlerin stres, depresyon, tükenmişlik düzeyleri, olumsuz yaşam ve beslenme koşullarına bağlı sağlık sorunları ile karşılaşma riskleri artıyor” dedi. İzmir Tabip Odası’nın özel sağlık kuruluşlarında çalışan hekimler ile gerçekleştirdiği anketin verilerini paylaşan Çamlı, “Pandeminin başlangıcında birçok özel sağlık kuruluşu, hasta sayılarında düşme ve ciro kaybını ileri sürülerek sağlık çalışanlarını ya ücretsiz izne çıkarmış ya da daha düşük ücretlerle çalıştırmıştır. 4857 Sayılı İş Kanunu’na göre çalışma süresi haftada en çok kırk beş saattir. Ankete katılanların yüzde 19’ u 55 saatin yüzde 46’sı 45 saatin üzerinde çalıştığını ifade etti” ifadelerini kullandı.

“Hekimlerin dinlenmeye vakti yok”
     Hekimlerin bu süreçte resmi tatillerde çalışmaya devam ettiğinin bilgisini paylaşan Çamlı, “Ankete katılanların yüzde 47’si resmi tatillerde tam zamanlı, yüzde 21 i ise kısmi çalıştığını belirtti. Hekimlerin yüzde 47’si 1 Mayıs’ta bile çalışıyor. Ankete katılan hekimlerin yüzde 38’i son iki yıl içerisinde toplamda 10 günden az, yüzde 41’i 11-20 gün, izin kullanabilmiş. Bu kadar az izin kullanımında izinlerde gelirinin kesilmesi ve her işyeri değişiminde izin hakkının sıfırlanması önemli bir rol oynuyor. Ankete katılanların sadece yüzde 35’i günlük mesailerinde yemek ve dinlenme aralarının bulunduğunu belirtti.  Yüzde 39’u yemek aralarının olduğunu ama dinlenme aralarının olmadığını, yüzde 24’ü ise yemek ve dinlenme aralarının olmadığını ifade etmişlerdir. Neredeyse tuvalet ihtiyacının bile mesai dışı saatlerde giderilmesinin isteneceği bir ortam yaratıldı. Oysa özel sağlık kuruluşlarında çalışan hekimlere ve sağlık çalışanlarına tabi oldukları iş yasasında belirlendiği gibi yemek ve dinlenme molalarının verilmesi gerekiyor. Son dönemde iş yasasının getireceği yükümlülüklerden kaçınmak ve mali açıdan bazı avantajlar elde etmek adına işverenler özel hastanelerde çalışan hekimleri çalışan statüsünden çıkarılıp, şirket kurmaya zorluyor” diye konuştu. Özel sağlık kuruluşlarında çalışan hekimlerin döviz bazında gelirlerin önemli ölçüde azaldığını anket sonuçlarına yansıdığını ifade eden Çamlı, Hekimlerin 54’ü çalıştığı kurumdaki aylık kazancının yaşamı için yetersiz olduğunu belirtti.

“Hekimlerin % 81’i tükenmişlik sendromu yaşıyor”
     Çamlı sözlerini şöyle sürdürdü: “Döviz cinsinden kazanç değişimi sorgulandığında katılımcıların yüzde 45’i 2 kat civarında azaldığını, yüzde 27’si en az 5 kat ve üzeri azalma olduğunu, yüzde 16’sı en az 10 kat azalma olduğunu belirtti. Bu olumsuz artan iş yüküne karşın, azalan gelir hekimlerin motivasyonunu düşürmekte, bedensel ve ruhsal sağlıklarını olumsuz etkiliyor. Ankete katılanların yüzde 53’ü şu anki çalışma koşullarından memnun olmadığını belirtmiş. Yüzde 61’i sosyal hayatlarının giderek kötüleştiğini,  yüzde 70’i ciro baskısı yaşadığını, yüzde 61’i iş güvencesi kaygısı taşıdığını söyledi. Ankete katılan hekimlerin şu anda çalıştıkları kurumlardaki çalışma sürelerine bakıldığında yüzde 30’u 1 yıldan az zamandır çalıştığını, yüzde 18’i 1-2 yıldır çalıştığını belirtmiştir. Bu veri hekimlerin İzmir’de sık kurum değiştirmek zorunda kaldığını, yani çalışma koşullarının iyi olmadığını ve hekimlerin sürekli bir arayış içinde olduğunu düşündürüyor. Katılımcıların yüzde 81’i değişen dönemlerde ve düzeylerde tükenmişlik hissi yaşadığını belirtmiş olup yüzde 19’u sürekli bir tükenmişlik içerisinde olduğunu belirtti. Bu sonuçlarla sağlıkta dönüşüm programının hekimlere artan emek sömürüsü, dışında bir şey sunmadığını söyleyebiliriz. Ankete katılan hekimlerin yüzde 81’i Sağlıkta Dönüşüm Programının (SPD) hekimleri emek, gelir ve iş güvencesi açısından olumsuz etkilediğini ifade etti.”


+ Benzer Haberler
» İyileşen sayısı vak’a sayısının üzerine çıktı
» Piyasalarda ‘faiz’ yangını
» Merkez Bankası’ndan faizi %16’ya indirme kararı
» Güzellik sektörü Fuarizmir’de buluştu
» Otopark Yönetmeliğinde değişiklik yapıldı
» Dernekler toplantılarını elektronik ortamda yapabilecek
» Tüketici güven endeksi Ekim’de %3,6 azaldı
» Yurt içi turizm yüzde 78,0 arttı
» Başkan Soyer’den üretici kooperatiflerine müjde
» ABD-İzmir ilişkileri geliştirilecek


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.10.2021
  Ticaret 21.10.2021
  Ticaret 20.10.2021
  Ticaret 19.10.2021
  Ticaret 18.10.2021
  Ticaret 16.10.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni