• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Sağlıkçılarımızı Almanya’ya kaptırıyoruz!

13 Ekim 2021 Çarşamba 19:00
12
14
16
18

Sağlıkçılarımızı Almanya’ya kaptırıyoruz!


   ► Haziran’dan beri devlet hastanelerinden 20 bin hekimin ayrıldığını belirten Koçak, akademik kadronun bir kısmının yurt dışına bir kısmının da özel hastanelere geçtiğini söyledi

           KÜBRA TOPAL      
     Salgın sürecinde katlanan iş yükü, bitmeyen mesailer, geçinmeye yetmeyen ücretler, riskli çalışma ortamları ve şiddet hekimlerin zor günler yaşamasına neden oluyor. Edinilen bilgiye göre katlanan sorunlar nedeniyle son 18 ayda her ay ortalama 80 hekim Türkiye’den yurt dışına göç etti. Hekimlerin yurt dışına çalışmaya gitmesi ile ilgili şirketlerin kurulduğunu ve Almanya’nın durmaksızın sağlık personeli aldığını belirten Türk Sağlık-Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Barış Koçak, “Türkiye’deki sağlık personeline 1 sene boyunca dil kursu ve 1 sene belli bir miktar ücret veriyor. 1 sene sonunda oradaki sağlık çalışanın aldığı maaş düzeyine ulaşacaklar ve yaşam şartları da Türkiye’den daha iyi. Sırf bunun için de bizler sıkıntı yaşıyoruz” dedi.

“GÜNLÜK 80 POLİKLİNİK, HEKİMİ İSTİFAYA İTİYOR”
     Sağlık personelinin sıkıntılarına değinen Koçak, “Geçenlerde bir hekim arkadaşla konuştuk, devlet isterse 15 bin TL zam yapsın Ocak ayında emekli olacağını söyledi. Nedenini ise randevularını açtığı halde sistemin randevu vermediğini ve bu yüzden hakarete maruz kaldığını belirtti. Türkiye’de en az 60 polikliniğe bakılırken bu sayı 80 polikliğine kadar çıkıyor. Dünya standartları gereği bir hastaya 15 dakika ayrılması gerekirken Türkiye’de böyle bir imkan yok. Devlet bir an önce sağlık çalışanlarının itibarını iade etmeli ve personellerin içerisindeki iş barışını sağlamalı. Bunlara yönelik bir an önce önlem alınmazsa elimizdeki çok değerli hekimler, hemşireler ve sağlık çalışanları yurt dışına gidecek” dedi.  
     Türkiye’deki sağlık personelinin akademik bilgi ve tecrübe açısından Almanya’daki birçok sağlık personeline göre daha fazla donanımlı olduğunu belirten Koçak, “Bu insanlar kolay yetişmiyor. 13 sene boyunca bir hekime yatırım yapılıyor, okul açılıyor, tıbbi cihaz alınıyor yani devlet bir masraf yapıyor. Fakat özlük hakları veya ekonomik haklarına gelince bunlar yok. Bir sağlık personelinin yetişmesi için 1 milyonluk bir yatırım yapıyorsunuz ama bin liralık maaş zammından kaçıyorsunuz. Durum böyle olunca kaliteli iş gücünü Almanya, Fransa, İtalya gibi ülkeler havada kapıyor. Kendini maddi olarak garantiye alan ya da yurt dışında çalışma imkanı olanlar gidiyor” diye konuştu.

İZMİR ACİL ATAMA BEKLİYOR
     Önümüzdeki yıl açılması planlanan Şehir Hastanesi’nin devreye girmesiyle sağlık personeli açığının daha fazla artacağına dikkat çeken Koçak, “Bu hastanenin kapısının açılması için 5 bin sağlık personeli lazım. Hastanede sadece binin üzerinde doktorun çalışması gerekiyor. Tam kapasite çalışacağı zaman ise 10 bine yakın personel bulunması gerekiyor. İzmir’deki sağlık çalışanı sayısı birinci basamak hastaneleri topladığınız zaman ancak 40 binlere geliyor. Büyük bir çoğunluğunu Şehir Hastanesi’ne verirsen geriye ne kalacak? Şehir Hastanesi açılırken bazı hastaneler kapanacak ya da küçülecek oradaki personel bu hastaneye aktarılacak ama devasa bir açık var. Taşıma su ile değirmen dönmez. Onun için İzmir’e acil olarak atama yapılması gerekiyor. Personel atamalarını ise Sağlık Bakanlığı’na sorduğumuzda Maliye Bakanlığı’nın onay vermediğini söylüyor. Sağlık konusunda nedense bir türlü kesenin ağzı açılmıyor” ifadelerini kullandı.
     Türkiye’de sağlık çalışanlarının insan üstü bir emek verdiğini hatırlatan Koçak, “Türkiye’deki sağlık çalışanları ayda ortalama 24 saat üzerinden en az 8 nöbet tutuyor. Pandemi döneminde, Pazartesi nöbetine sabah girip Salı akşamı çıkıyorsunuz, nöbet 34 saat sürüyor. Bu ciddi bir süre. Bu süreçte verimlilik açısından çok kötü durum. Şu an sağlık personeli insan yerine konulmak istiyor” dedi.

İZMİR, % 20 DAHA AZ SAĞLIK PERSONELİ İLE ÇALIŞIYOR
     Avrupa ülkelerinde 100 hemşirenin yaptığı işi, İzmir’de 20 hemşirenin yaptığına dikkat çeken Koçak, “İzmir, diğer büyükşehirlere göre yüzde 20 daha az personelle çalışıyor. Örneğin, bir devlet hastanesinde 2 tane ortodontist bulunuyor ve yaklaşık 4 sene sonraya sıra verebiliyorlar. Her birinin 5 bin tane bekleyen hastası var. Emekliliği yaklaşan İzmir’e gelmeye çalışıyor. İzmir’de sağlık çalışanlarının yaş ortalaması yüksek olduğu için 3-5 sene sonra emekli oluyorlar. Yerine de yeni atama yapılmayınca personel açığı oluşuyor. Şu an Türkiye’de 200 bine yakın hekim var. Haziran ayında istifa ve emeklilik yasağı kalktıktan sonra bugüne kadar devlet hastanelerinden 20 bin hekim ayrıldı. Bunların bir kısmı yurt dışına ve özel hastanelere giderken, bir kısmı emekli oldu. Örneğin, İzmir’de bir devlet hastanesinde yılbaşından önce 6 tane radyoloji hekimi varken, emeklilik ve istifalardan dolayı 3 hekim kaldı” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Motosikletli kuryeler çalışma koşullarının iyileştirilmesini istiyor
» Madenciler pandemide yurt içine yöneldi
» Hibrit çalışma çalışan bağlılığını düşürüyor
» Borsa İstanbul’un çanı Efeler Çiftliği için çalacak
» UPK: Pamukta risk gelecek Mart’a kadar sürecek
» Tekstilde zam dalgası kapıda
» Pahalı ilaca göç uyarısı
» Pamukçunun gözü dünya piyasalarında
» Sıfır araç ‘bantta’ satıldı
» “Sağlık hizmetlerinde çember daralıyor”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 16.10.2021
  Ticaret 15.10.2021
  Ticaret 14.10.2021
  Ticaret 13.10.2021
  Ticaret 12.10.2021
  Ticaret 11.10.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni