• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Sağlık ürünlerini internetten almayın”

31 Temmuz 2018 Salı 09:00
12
14
16
18

“Sağlık ürünlerini internetten almayın”

   ► Ecz. Süleyman Güneş: Bu tür ürünlerin Sağlık Bakanlığı tarafından izin alınarak piyasaya arz edilmesinin önemli olduğunu düşünüyoruz.

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Ankara Eczacı Odası Başkanı Ecz. Süleyman Güneş, sağlık çalışanlarının internet üzerinden satılan ürünlerin karşısında durması gerektiğini belirterek, bu tür ürünlerin ruhsat onayı almış yetkili yerler olan eczanelerde satılması gerektiğini söyledi.
     Bu ürünlerin Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından izin alınarak piyasaya çıktığını hatırlatan Güneş, konuyla ilgili yetkinin Sağlık Bakanlığı’nda olması gerektiğini söyledi. Güneş, “Biz meslek örgütü olarak bu tür ürünlerin Sağlık Bakanlığı tarafından izin alınarak piyasaya arz edilmesinin önemli olduğunu düşünüyoruz. Hiç değilse denetleme ve toplama Sağlık Bakanlığı tarafından olsun” dedi.
     Ankara Eczacı Odası Başkanı Ecz. Süleyman Güneş, Ankara Eczacı Odası Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa Aslan ve Sayman Ecz. Tansu Gülsoy düzenlenen toplantıda basın mensuplarıyla bir araya gelerek gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundular.

     Toplantıda konuşan Güneş, geçtiğimiz hafta Torba Yasa Teklifinin TBMM’ye sunulduğunu hatırlatarak Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edilen teklifte sağlık çalışanlarının emekli maaşlarını arttıran 4. maddede eczacılara yer verilmediğini belirtti. Güneş, kamu eczacılarının bu haktan faydalanabilmesi için çalışmalarını sürdüreceklerini kaydetti.
     Son dönemlerde eczacılık alanında yaşanılan en önemli sorunlardan birinin eczacılık fakültesi kontenjan ve sayılarındaki artış olduğunu dile getiren Güneş, 60’a yakın eczacılık fakültesi olduğunu ve ÖSYM verilerine göre bu sene 2 bin 618 öğrencinin eczacılık fakültelerinden mezun olduğunu ifade ederek, “Bu durum mezun olan arkadaşlarımızın işsizlik problemi ile karşı karşıya kalmasına neden oluyor. Eczacılık fakültelerinin sayısının artması ise verilen eğitimin kalitesini azaltıyor. Şu an eğitim veren bazı eczacılık fakültelerimizdeki dekanların eczacılık fakültesi mezunu olmadığını biliyoruz. Yine fakülte sayısının fazla olması nedeniyle eczacılık mezunu olmayan eğitim üyeleri ders veriyor. Bu durum da verilen eğitimin kalitesinin ve eğitimin seviyesinin düşmesine neden oluyor”  dedi.

“Yardımcı eczacılık zorunluluğu eczacıları zora sokuyor”
     Eczacılık fakültelerinden mezun olanlara “Yardımcı Eczacılık” zorunluluğu getirilmesine ilişkin değerlendirmede bulunan Güneş, mezunların serbest eczane açabilmek için bir yıl yardımcı eczacılık yaptıklarını kaydetti. Bu durumun bir yıllık sürelerini tamamlamak zorunda olan mezun eczacıların kadro bulamadığına neden olduğunu ifade eden Güneş, “Yardımcı eczacı çalıştırmak ile ilgili kanunda tanımlanmış ücret ve sigorta bedelinin yüksek olması yardımcı eczacılık yapmak zorunda olan meslektaşlarımızın çalışacak eczane bulmasını güçleştiriyor. Eczacılık fakültelerinden mezun olup yardımcı eczacılık yapmak zorunda olan öğrenci sayısı ile yardımcı eczacı çalıştırma zorunluluğu olan eczane sayısı örtüşmüyor. Ankara’da yer alan 3 eczacılık fakültesinden mezun olan öğrenci sayısı yaklaşık 330 iken, yardımcı eczacılık yapılabilecek eczane sayısı bunun üçte biri kadar. Bir diğer sorun ise yeni mezunların diplomalarını almalarıyla ilgili. Farklı üniversitelerden mezun olan arkadaşlarımız aynı zaman diliminde diplomasını alamadığı için mezunlar arasında haksız bir durum ortaya çıkıyor” diye belirtti.

“Kontenjanlar düşürülmeli, taban puanları yükseltilmeli”
     Eczacılıkla ilgili bir diğer sorunu masaya yatıran Güneş, mezun olan öğrenci sayısı ile açılabilecek eczane sayısının örtüşmediğini söyledi. 2012 yılında yürürlüğe giren 6308 sayılı yasaya göre ilçelerde her 3 bin 500 kişilik nüfusa bir eczane açılabilmesi zorunluluğu getirildiğini hatırlatan Güneş, “Ankara’dan örnek vermek gerekirse Çankaya ilçesinde önümüzdeki 10 yıl boyunca eczane açılmayacak. Şu anda en fazla eczane açılabilecek ilçenin Etimesgut olduğunu biliyoruz. Bu durumun çözümü için belirli bir dönem eczacılık fakültelerine öğrenci alınmaması, öğrenci alımına başlanıldığında ise şuan ki kontenjanların düşürülmesi ve fakültelerin taban puanlarının yükseltilmesi ile bu sorunun çözülebilmesi için adım atılmasını öneriyoruz” mesajını verdi.

“Reçetelere marka değil etken madde ismi yazılmalı”
     Sağlık çalışanlarına şiddetin eczanelerde de yaşandığına dikkat çeken Güneş, reçetesiz ilaç almak isteyen veya reçetede yazılan ilacın muadilini almak istemeyen hastalar tarafından şiddet olayları yaşanıldığını ifade etti. Eş değer ilaç kavramını vatandaşın yanlış anladığını izah eden konuyu, “A ilacının etken maddesi olan X1’in etken olabilmesi için Y miligram miktarında olması gerekiyor. A ilacı yerine verilen B ilacında da X1 etken maddesi Y miligram miktarındaysa iki ilaç (muadil) eş değerdir” örneği ile somutlaştırdı” dedi.
     Bu soruna çözüm olarak reçetelere marka yerine etken madde ismi yazılması gerektiğini öneren Güneş, “Hem ilaçta yaşanabilecek yolsuzluk hem de gereksiz ilaç kullanımının önüne geçilmesi için, ilaçlar markası ile değil etken maddesi ile reçete edilmelidir. Bu konuda en yetkili otoriteler olan TİTCK ve TEB’in kamu spotlarıyla toplumun bilinç düzeyini arttırabileceğine inanıyoruz” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» Ege Bölgesi’nin ihracatı 21 milyar dolara dayandı
» “İstihdamda yüzde 5 büyümeyi hedefliyoruz”
» Çiftçiye 1.000 TL’lik mazot ve gübre desteği
» Yerli turist yurtdışında 4,9 milyar $ harcadı
» Selçuk Yaşar’a TÜSİAD’dan teşekkür plaketi
» Türkcell en hızlı büyüyen operatör
» Düşünür Koleji 35’inci okulunu Güzelbahçe’ye açıyor
» Marmara Bölgesi’nin en büyük ithalat limanı: ‘Kumport’
» Turizmciler İzmir’de buluştu
» İpragaz, turizme enerji veriyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.02.2019
  Ticaret 21.02.2019
  Ticaret 20.02.2019
  Ticaret 19.02.2019
  Ticaret 18.02.2019
  Ticaret 16.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni