• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Sağlık turizmi için müşavirler geliyor

12 Kasım 2019 Salı 18:00
12
14
16
18

Sağlık turizmi için müşavirler geliyor

   ► Bakan Koca, daha iyi bir sağlık hizmeti için sağlığa ayrılan kaynaklara öncelik verilmesi gerektiğini belirtti.

           SEDA GÖK / TBMM     
     Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türk sağlık sisteminin tanıtımı, sağlık turizmi ve sağlık alanındaki diğer faaliyetleri yürütmek için dış temsilciliklerimizde sağlık müşavirleri görevlendireceğini söyledi.
     TBMM’de Sağlık Bakanlığı 2020 yılı bütçe görüşmelerinde konuşan Fahrettin Koca, tedavi öncesinde ve tedavileri sonrasında hastaları takip etmek üzere dış ülkelerde 20 tanı merkezi kuracaklarını bildirdi.

“SAĞLIĞA AYRILAN KAYNAK ARTIRILMALI”
     Türkiye’nin birçok ülkeyle kıyaslandığında sağlık için ayırabildiği kaynakların oldukça sınırlı olduğuna dikkat çeken Koca, Gayrı Safi Yurtiçi Hasıla içindeki paya göre sağlık harcamalarının gelişmiş ülkelerin altında olmasına rağmen, en kapsamlı sağlık hizmeti sunan ülke konumunda olduğunu kaydetti. Koca, daha iyi bir sağlık hizmeti için sağlığa ayrılan kaynaklara öncelik verilmesi gerektiğini belirtti.  Koca, bu durumun sağlık sisteminin sürdürülebilirliğinin yanında, sağlık turizminde de rekabet şansının ne kadar yüksek olduğunu gösterdiğini belirtti.
     Hekim sayısındaki artış eğilimine rağmen hâlâ uluslararası kıyaslamalarda hekim sayısında geride olduklarını belirten Koca, “İstatistikler ve insan gücü planlama çalışmalarımız hekim ihtiyacımızın bir süre daha devam edeceğini göstermektedir” dedi.

OBEZİTE MERKEZİ SAYISI ARTIRILACAK
     Bakan Koca, toplum sağlığını tehdit eden en önemli sağlık risklerinden biri olan obezite ile mücadeleye dikkat çekerek, bu kapsamda obezite merkez sayısını 2020’de 120’ye çıkaracaklarını söyledi. Koca,  “Yüzde 34 gibi yüksek bir obezite sıklığı bulunmakta ve yıllar içindeki artış hızı yavaşlama eğiliminde olsa da artmaya devam etmekte. Üzülerek söylüyorum ki OECD 2017 Yılı Raporu’nda en yüksek olan ülkelerdeniz. 2018 yılında açmaya başladığımız, bu yıl da çalışan personel eğitimleri ile işleyişini düzenlediğimiz ve 300’e yakın personelin eğitimlerini tamamladığımız obezite merkezlerimizin sayısını 2020’de 120’ye çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

Bakan Koca’nın sunumunda öne çıkan diğer başlıklar ise şöyle:
2020 BÜTÇESİ…
     Sağlık Bakanlığı Merkezi Yönetim 2020 yılı bütçesi 58 milyar 876 milyon TL’dir. Bütçemizde; personel ödenekleri 30 milyar 217 milyon TL, diğer cari ödenekler 18 milyar 49 milyon TL ve yatırım ödenekleri 10 milyar 610 milyon TL’dir.  Ayrıca bağlı kuruluşlarımızdan Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğünün bütçesi 152 milyon, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun bütçesi 170 milyon, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığının bütçesi ise 80 milyon TL olarak planlanmıştır.

BÜTÇEDEN 3 ŞEHİR HASTANESİ
     Genel Bütçe kaynaklarıyla 6 bin 100 yatak kapasiteli 3 şehir hastanesi (Ordu, Sakarya ve İstanbul Sancaktepe) için proje ihale ilanına çıkıldı. Yine Genel Bütçeden yapmayı planladığımız 6 bin 300 yatak kapasiteli 7 şehir hastanesi (Denizli, Samsun, Trabzon, Aydın, Diyarbakır, Antalya, Rize)projesi ihalesi satın alma hazırlık aşamasında.

YERLİ İLAÇ KULLANIMI YÜZDE 48’E ÇIKTI
     Yerli ürün kullanımını önemsiyoruz. 2018 yılında tüketilen her 100 kutunun 83’ü ülkemizde üretiliyor. Katma değeri daha yüksek ürünleri yerelleştirerek değer bazında daha yüksek rakamlara ulaşmayı hedefliyoruz. Bu yıl içinde yerli ilaç kullanımımız değer bazında yüzde 46’dan yüzde 48,5’ e çıktı.2016 yılından buyana 623 ilaç yerelleşme kapsamına alındı. Toplam 3.7 milyar TL değerinde yerelleşme gerçekleştirildi.

15 BİN KANSER VAKASINI ERKEN TEŞHİS ETTİK
     Kanserle mücadelemize ara vermeden devam ediyoruz. 2018 yılında 7 milyon vatandaşımıza uluslararası kabul görmüş tarama programlarını uyguladık. 15 bin kadar kanser vakasının erken teşhis edilmesini sağladık.  2019 yılında 202 olan Kanser Erken Teşhis Tarama Ve Eğitim Merkezi (KETEM) sayısını, 285’e çıkararak taramada 8 milyon vatandaşımıza ulaşmayı hedefliyoruz.

AŞI ORANLARI YÜZDE 98’ E ÇIKTI
     Aşı reddinin dünyada ve ülkemizde tartışıldığı bir dönemde, Sağlık Bakanlığı olarak önemli bir başarıya imza attık. Aşı oranlarımızı yüzde 96’dan 98’e çıkardık. Yürüttüğümüz çalışmalarla, BCG (Verem) aşısında oranımızı yüzde 93’ten, 96’ya; 5’li karma aşıda ise yüzde 96’dan 98’e yükselttik.

YAŞLILARIN UYGUNSUZ İLAÇ KULLANIMINI AZALTACAĞIZ
     2018 yılında ilaç tüketim miktarı yaklaşık 2,4 milyar kutuya ulaştı. Bunun temel sebepleri nüfusun yaşlanması ve kronik hastalıkların görülme sıklığında artış. Akılcı Antibiyotik Kullanımı çalışmalarımız neticesinde, 2011 Yılında yüzde 35 olan içinde antibiyotik bulunan reçete yüzdesini yüzde 30 azalış ile 2018 yılında yüzde 24,55’e indirdik. Bunu daha da aşağılara çekerken bir yandan da yaşlılarda kullanılan ilaçların, solunum sistemi ilaçlarının, psikiyatri ilaçlarının uygunsuz kullanımını azaltmak üzere çalışma başlattık. Vatandaşlarımızın kolaylıkla Nöbetçi Eczanelere ait bilgilere ulaşabileceği Nöbetçi Eczane Sistemi Uygulamasını da planladık.

SEZARYENİN GEREKSİZ YERE YAPILMASINI ÖNLEMEKTE KARARLIYIZ
     Sezaryenin kadın ve bebek sağlığını riske sokacak şekilde gereksiz yere yapılmasını önleme kararlılığındayız. Bu konuda kamu hastanelerinde ulaşmış olduğumuz hedefe özel sektör ve üniversite hastanelerinde de ulaşmayı amaçlıyoruz. Normal doğumun daha fazla tercih edilmesi için annelerimize Travay-Doğum-Lohusa (TDL) odalarında uygun şartları sunmaya gayret gösteriyoruz. Ebelerimizin de doğuma ilişkin rollerini güçlendiriyoruz.


+ Benzer Haberler
» MESS’in MEXT’i dünyaya model olacak
» ESHOT, otobüslere reklam almak için ihaleye çıkıyor
» Şadan Gökovalı’nın ismi yaşadığı sokakta anılacak
» Çin’de yeni korona virüsü vakası 830’a yükseldi
» Tüketici güven endeksi 58,8 oldu
» Gençler için Kemeraltı’nda sokak partisi
» Bakan Soylu, “10 yılda emniyet kıyafetleri 9 kez değiştirildi”
» ‘Unutturmayı başaramadılar!’
» Türkiye’deki yabancı gayrimenkul yatırımının yüzde 35’i vatandaşlık başvurusu için
» 8 Mart için dayanışma vurgusu


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 25.01.2020
  Ticaret 23.01.2020
  Ticaret 22.01.2020
  Ticaret 21.01.2020
  Ticaret 20.01.2020
  Ticaret 18.01.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni