• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Rüzgar enerjisinin merkezi Avrupa’da kapasite büyümesi risk altında

16 Ekim 2019 Çarşamba 14:00
12
14
16
18

Rüzgar enerjisinin merkezi Avrupa’da kapasite büyümesi risk altında

   ► Ülke Enerji’nin Genel Müdürü Ali Aydın’a göre, geleceğin enerjisinde söz sahibi olmak için Türkiye’nin istikrarlı bir şekilde gerekli düzenlemeleri ve yatırımları gerçekleştirmesi gerekiyor.

           HABER MERKEZİ     
     Avrupa’da rüzgar enerjisine dair gelişmelerde belirsizlikler sürüyor. Yayınlanan 5 yıllık öngörü raporunda, gerekli adımların atılmasına bağlı olarak yıllık rüzgar enerji kapasite artışında önemli değişiklikler olabileceği öngörülüyor.
     Yurtiçi ve yurtdışındaki rüzgar enerjisi santrallerine servis hizmetleri sunan Ülke Enerji’nin Genel Müdürü Ali Aydın’a göre, geleceğin enerjisinde söz sahibi olmak için Türkiye’nin istikrarlı bir şekilde gerekli düzenlemeleri ve yatırımları gerçekleştirmesi gerekiyor.

     Geleceğin enerjisi olarak görülen rüzgar enerjisinin Avrupa’daki gelişiminde belirsizlikler baş gösteriyor. WindEurope’un 2023 Rüzgar Enerjisi Görünümü raporuna göre, Avrupa’nın rüzgar enerji kapasitesinin gelişimi gerekli adımların atılması halinde 88 GW artarak 277 GW olabilir. Ancak aynı rapora göre, Avrupa hükümetlerinin ulusal enerji ve iklim planlarındaki belirsizlikler, gerekli düzenleme izinleri ve yatırımların gecikmesi, Avrupa’yı hedeflenen seviyeden uzaklaştırıyor. Türkiye’nin sahip olduğu rüzgar enerjisi kapasitesi için önemli adımlar atmasının gerektiğini belirten Ülke Enerji Genel Müdürü Ali Aydın, gelecek 5 yıllık süreçte rüzgar enerjisinin Türkiye’deki gelişimi için de gerekli düzenlemelerin yapılması ve yatırımların devam etmesi gerektiğine inanıyor.

Yıllık kapasite 13 GW ile 22 GW arasında olabilir
     WindEurope’un gerçekleştirdiği çalışmaya göre, 2023’e kadar yıllık yeni rüzgar enerjisi kapasitesinin 13GW ile 22GW arasında değişebileceği öngörülüyor. Avrupa hükümetlerinin ulusal enerji planlamalarındaki gerekli düzenlemelerine ve yatırımlarına bağlı olarak büyüme oranlarının değişeceği belirtilen raporda, en kötü senaryo olarak 5 yıllık süreçte 67 GW kurulumun gerçekleşebileceği dile getiriliyor. Avrupa’daki düzenlemeler ve yatırımlarla ilgili belirsizliklerin rüzgar enerjisinin gelişimine olumsuz yansıyacağını belirten Ali Aydın, “Bu belirsizlikler, enerji tedarik zincirine darbe vurabilirken, son yıllarda elde edilen önemli maliyet indirimlerini de etkileyebilir.” ifadelerinde bulundu.

Yeni tesislere 208 milyar euro yatırım yapılacak
     2023’teki Rüzgar Enerjisi Görünümü raporuna göre, yeni tesislerin 4’te 3’ü kara rüzgarına yönelik olacak.
     Avrupa’da yeni rüzgar enerjisi varlıklarına 2023 yılına kadar 208 milyar euro yatırımın yapılacağı öngörülürken, Almanya, İspanya ve İngiltere’nin 2023 yılına kadar hala en fazla rüzgar enerjisi kapasitesine sahip ülkeler olacağı görülüyor. Büyümenin Almanya’da yavaşlayacağı, Fransa, İspanya ve İsveç’te ise hızlanacağı da belirtildi. Özellikle rüzgar enerjisinde önemli bir kapasiteye sahip olan Almanya’nın büyüme hızının yavaşlamasına dikkat çeken Ali Aydın, “Almanya gibi rüzgar enerjisinde söz sahibi olan bir ülkenin büyümedeki yavaşlamasının ana nedenlerini rüzgar enerjisindeki gerekli olan izin ve düzenlemeler ile teşviklerin düşük seviyede kalması olarak görüyorum. Rüzgar enerjisine dair kalkınmamızı planlarken Avrupa ülkelerinin sahip olduğu belirsizliklerden ders çıkartak doğru atılımlar yapmamız gerekiyor.” açıklamalarında bulundu.

Rüzgar enerjisinin gelişimi ekonomiyi de etkiliyor
     Avrupa’daki rüzgar enerjisinden doğan ekonomik istihdam, yapılan yatırımlarla önemli kazanımlara dönüşüyor. Geleceğin enerjileri arasında en ucuz yenilenebilir enerji olarak sıyrılan rüzgar enerjisi, kamu ve özel sektör dahilinde önemli ekonomik kazanımlar sağlayarak daha çevreci bir ekonomiyi de beraberinde inşa ediyor. Ancak 300 bin kişilik bir istihdama yol açan rüzgar enerjisindeki yatırımların durması ise ekonomilerde olumsuz sonuçların doğmasına neden olabilir. Özellikle Almanya’da son 4 yıl içerisinde 35 bin kişinin iş kaybına uğraması, rüzgar enerjisinin gelişimindeki aksamaların hangi boyutta zarar verebileceğini gösteriyor.


+ Benzer Haberler
» 1.016 yeni vak’a ya karşı 1.334 iyileşme
» İnşaat malzemeleri ihracatında miktar arttı değer düştü
» Çin-Avrupa yük trenlerinin taşıdığı mallarda artış
» Fintek şirketleri, finansal sistemdeki sorunları çözmeye aday
» Gençlere ve Kadınlara pozitif ayrımcılık
» Siber güvenliğin geleceği Türk Telekom’a emanet
» Uzay Kampı Türkiye, yaz kamplarına 20. yılına özel programla başlıyor
» Akkol: Şirketler arasında paylaşımlı ortak ofis dönemi başlıyor
» İzmir Büyükşehir Belediyesi “Girişimcilik Merkezi” kuruyor
» E-Ticaret sitelerine 5 dakikada siber güvenlik taraması


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 11.07.2020
  Ticaret 10.07.2020
  Ticaret 09.07.2020
  Ticaret 08.07.2020
  Ticaret 07.07.2020
  Ticaret 06.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni