• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Rusya’yla olan ticaret hacmi artacak

26 Haziran 2019 Çarşamba 16:00
12
14
16
18

Rusya’yla olan ticaret hacmi artacak

   ► Kestelli: Ekonomimizi kırılganlığı yüksek bir ekonomi olmaktan çıkaran çözümlere odaklanmalıyız.

           DUYGU GÖKSU     
     İzmir Ticaret Borsası (İTB) Haziran Ayı Olağan Meclis Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, “Hem ülkemizin hem de İzmir’in hemen yanı başında bulunan kişi başına 11 bin dolarlık milli gelire sahip olan 147 milyonluk Rusya pazarının daha etkin bir şekilde değerlendirmesi gerekiyor” dedi.
     Ticaret hacmini artırmak için Rusya’ya gideceklerini belirten İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, “Gelecek 4 yıl seçimsiz dönemde ekonomi çarkların yeniden sağlıklı bir şeklide dönmesi için sağlıklı adımlar atılması gerektiğini söyledi. Her şeye rağmen, sağlam temeller üzerine oturan Türk ekonomisinin ivmeyi yukarı yöne çevirecek güç ve dinamizme sahip olduğuna inandığını dile getiren Kestelli, “Düşen cari açık ve iyi geçen turizm sezonunun da bu sürecin aşılmasına önemli katkı sağlayacağını düşünüyorum. Ama asıl meselemiz, ekonomimizi kırılganlığı yüksek bir ekonomi olmaktan çıkartan çözümlere odaklanmak olmalı” diye konuştu.

“Rusya pazarı daha etkin değerlendirilmeli”
     Rusya’yla olan ticaret hacmini artırmak istediklerini ve nitelikli ihracat yapma amacında olduklarını vurgulayan Kestelli, “Hem ülkemizin hem de İzmir’in, hemen yanı başımızda kişi başına 11 bin dolarlık milli gelire sahip 147 milyonluk Rusya pazarını daha etkin bir şekilde değerlendirmesi gerekiyor. St. Petersburg Sanayi ve Ticaret Odasına gerçekleştireceğimiz ziyaret ve St. Petersburg Başkonsolosumuz sayın Yunus Belet ile yapacağımız görüşmenin bu manada önemli katkılar sağlayacağını, yeni işbirliklerinin başlangıcı olacağını düşünüyorum” dedi.

“Gençleri yeniden tarıma çekmeliyiz”
     Türkiye nüfusunun 80 milyonu aştığını ve yaklaşık olarak 13 milyon bireyin 15-24 yaş arası gençlerden oluştuğuna dikkat çeken Kestelli, “Bu tablo ülke olarak hem en ciddi potansiyelimiz hem de artan genç işsizlik nedeniyle en önemli sorunumuz. 15 ve üstü yaştaki işsizlik oranı 2019 yılı mart ayı itibariyle yüzde 14’e ulaştı. Genç işsizlikte bu oran daha yüksek. Bu gençler bizim, hepimizin. bu gençler çocuklarımız, geleceğimiz, kaderimiz. Diğer yandan tarım nüfusunun hızla yaşlanmasını dikkate aldığımızda karşımıza çelişkili bir durum da ortaya çıkıyor. gençleri yeniden tarıma çekecek projeler geliştirilmesini, devletin bu alanda yeni teşvikleri devreye sokması hem ekonomik hem de toplumsal bir mecburiyet olarak görüyorum” ifadelerini kullandı.

TÜRİB gelecek ay açılıyor
     İTB Meclis Başkanı Barış Kocagöz ise ürün ihtisas borsası ile ilgili olarak konuştu. Kocagöz, “TÜRİB yani ‘Türkiye Ürün İhtisas Borsası’ önümüzdeki ay açılıyor. Yani artık lisanslı depolarda saklanan ve elektronik ürün senedine dönmüş tarım ürünleri ülkemizin bu ortak elektronik platformunda satılabilecek” şeklinde konuştu.
     İlk kurulan sistemleri çalıştırmanın her zaman zor olduğunu vurgulayan Kocagöz, “Mutlaka aksaklıkları, yanlışlıkları olacaktır ancak artık bu adımın da atılıyor olmasını ben çok önemsiyorum. Çünkü sistem oturduğunda artık istenen ve özlenen çağdaş pazarlama olanağına tarım ürünlerimiz de kavuşmuş olacak. Biz de borsa olarak orada hissedarız. Ben kaydımı yaptırmaya başladım. Sizleri de kayıt yaptırmaya bekliyorum. Bizim İTB olarak bu işte öncü olmamız lazım” dedi.


+ Benzer Haberler
» Yaş meyve sebze sektörü Antalya’da buluştu
» Ar-Ge 250 açıklandı: Zirvede yine ASELSAN var
» Oda, Borsa ve STK’lardan destek
» TZOB ve FAO iş birliğini daha ileri aşamaya taşıyacak
» Yüzde 50 gümrük vergisi ABD’ye çelik ihracatını azaltır
» İMDER, 596 milyar dolarlık inşaat projelerine odaklandı
» Rüzgar enerjisinin merkezi Avrupa’da kapasite büyümesi risk altında
» Başkan Tugay ‘yatık bina’ sakinleri ile Vali’ye gidecek
» 2020’ye ‘bembeyaz’ başlangıç
» Çeşme’nin 2020 yılı bütçesi 202 milyon 700 bin lira


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.10.2019
  Ticaret 16.10.2019
  Ticaret 15.10.2019
  Ticaret 14.10.2019
  Ticaret 12.10.2019
  Ticaret 11.10.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni