• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Robotlar üretim gücünü ve verimliliği artıracak”

30 Temmuz 2021 Cuma 14:00
12
14
16
18

“Robotlar üretim gücünü ve verimliliği artıracak”

           SEZA NUR DEMİRPARMAK      
     İzmir Ticaret Borsası Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısı gerçekleştirildi. Meclis toplantısına konuk olarak İzmir İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne katıldı. Meclis toplantısı öncesinde gerçekleştirilen İTB tarafından beşincisi düzenlenen ve geleneksel hale gelen ‘Tarım Gençlerle Yükseliyor’ fikir yarışmasının Ödül Töreni yapıldı. Toplantıda konuşan İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, gelişen robot ve sensör teknolojilerinin yepyeni bir dünya vadettiğini belirtti. Kestelli, “Yarının robotları pek çok açıdan insandan daha üstün yeteneklere sahip olacak. Üretim gücünü ve verimliliği arttıracak. Aynı zamanda çok sayıda insanın mesleksiz ve işsiz kalmasına neden olacak” dedi.

“Tehditleri, toplumsal motivasyona dönüştürmeliyiz”
     Gelişen robot ve sensör teknolojilerinin yepyeni bir dünya vadettiğini belirten Kestelli, “Yarının robotları pek çok açıdan insandan daha üstün yeteneklere sahip olacak. Üretim gücünü ve verimliliği arttıracak. Aynı zamanda çok sayıda insanın mesleksiz ve işsiz kalmasına neden olacak. Bizim de geleceği ıskalamamak adına artık bunları en hızlı şekilde konuşmamız, tartışmamız lazım. Kendi konfor alanına saklanıp bu fırtınanın geçmesini bekleyen hiçbir kişi ve kurum başarılı olamaz. Fertten devlete, herkes yeni dünyanın gereklerine uyum için hiç zaman yitirmeden esnek, çevik ve dayanıklı olma yolunda; dönüşmek zorunda. Çünkü bugün büyük bir trend kırılması ile sınanıyoruz. 1990’larda küreselleşmenin bize dayattığı cari açık odaklı ekonomi modeli, bugün teknoloji açığı, yetenek açığı ve daha da ileri giderek yarına olan umut açığı gibi diğer tehditleri de yanına alarak güçleniyor. Bu yeni duruma karşı hep birlikte reaksiyon gösterebilmeli. Hep söylediğimiz gibi karşı karşıya kaldığımız tehditleri, toplumsal motivasyona dönüştürmeyi başarabilmeliyiz” dedi.

“Aşırı sıcak ve yağış incir ile üzümü olumsuz etkileyebilir”
     Hasat sezonunun yaklaştığı incir ve üzümde üreticilerimizin yetiştiricilik faaliyetleri bütün hızıyla sürdüğünü belirten Kestelli, “İki üründe de normal bir sezonun bizleri beklediğini söyleyebilirim. Sultani çekirdeksiz üzüm üretim bölgesine baktığımızda; Mart ayı içerisinde farklı tarihlerde ve farklı bölgelerde değişik oranlarda yaşanan don zararı sonrası bağların çok zarar görmediğini, lokal olarak bazı küçük bölgelerde meydana gelen dolu yağışının az da olsa bir zarar meydana getirdiğini, doğuşların iyi olduğu ve salkımlarda şu an için etkili bir zararın gözlenmediğini, şu an için ciddi ve kitlesel bir hastalık- zararlı durumunun söz konusu olmadığını görüyoruz. İncirde ise, ağaçların gelişim durumlarının iyi olduğunu, şu an için gözlenen bir hastalık ve zararlı olmadığını, bölgelere göre oranı değişmekle birlikte meyve tutumlarının en az geçen yıl seviyesinde olabileceğini söyleyebiliriz. Ancak her iki ürünümüz için bundan sonra yaşanacak iklim koşulları da büyük önem taşıyor. Özellikle aşırı sıcak ile ani ve şiddetli yağışların hem üretim miktarı hem de kalite üzerinde olumsuz etkisinin olabileceğini unutmamamız gerekiyor. Nitekim, geçtiğimiz hafta sonu incir ve üzüm üretim bölgelerinin bir kısmında yağış ve dolu olayı yaşandı. Aldığımız bilgiler bu olayın toplam ürün miktarını çok etkilemeyeceği yönünde. Ancak, kesin sonuçları arkadaşlarımızın arazi gözlemlerinden sonra öğreneceğiz” ifadelerinde bulundu.

“Yeşil Mutabakat hedefleri doğru şekilde ortaya koyuyor”
     Yeşil Mutabakat Eylem Planı’nın doyurucu ve hedefleri doğru şekilde ortaya koyar nitelikte olduğunu dile getiren İTB Meclis Başkanı Barış Kocagöz, “Umarım bu hedefler gerçekten aksiyona dönüşür ve amaçlar yerini bulur. Planda neler yok ki? Örneğin; sınırda karbon düzenlemeleri kapsamında, karbon düzenlemesine tabi olabilecek öncelikli imalat sanayi sektörlerinde sera gazı salımının azaltılmasını desteklemek amacıyla ülkemiz yol haritası veya faaliyetleri belirlenecek. Ülkemizin uygun bir karbon fiyatlandırma mekanizmasına yönelik çalışmalar kapsamında, AB’nin sınırda karbon düzenlemesi dikkate alınarak, karbon fiyatlandırma konusunda ülkemiz pozisyonunu belirlemeye yönelik çalışmalar yürütülecek. Ülkemizde bir karbon fiyatlandırma mekanizmasına yönelik değerlendirme çalışmalarına paralel olarak, sektörler üzerinde oluşacak ilave maliyetlere ve ekonomik etkilerine yönelik çalışmalar da yapılarak, artan maliyetlere yönelik destek mekanizmaları değerlendirilecektir” dedi.

     Karagöz, “Planda yer alan yine bir başka başlıkla; sanayiden kaynaklı sera gazı emisyonlarının izlenmesine yönelik sistem ihtiyaçlara göre geliştirilecek ve bu çerçevede, yeşil OSB’lerin ve yeşil endüstri bölgelerinin hayata geçirilmesine yönelik çalışmaların tamamlanması amaçlanacak. Ayrıca; bu bağlamda, tekstil ve deri sektörlerinde döngüsel ekonominin geliştirilmesini sağlayacak düzenlemeler gerçekleştirilmesi de öngörülmektedir. Bunun yanında, “su yeniden kullanım ulusal master planı” hazırlanacak. Ayrıca plan; ab’de sağlanan teşvik unsurları da dikkate alınarak, ulusal teşvik sisteminin gözden geçirilmesini ve ulusal enerji verimliliği finansman mekanizmasının geliştirilmesine yönelik çalışmalar yürütülmesini de öngörüyor. Diğer taraftan planın “temiz, ekonomik ve güvenli enerji arzı” bölümünde ise ülkemizin yenilenebilir enerji ve düşük karbonlu enerji kaynaklarının kullanımının arttırılmaya devam edilmesi ve enerji verimliliğinin geliştirilmesi yönünde politikaların üretilmesi öngörülüyor. Bu anlamda, yek-g belgesi ve yeşil tarife ile ilgili altyapı ve bilinçlendirme çalışmaları sürdürüleceği ve ayrıca, milli enerji ve maden politikamıza paralel olarak yıllık 1000’er mw’lık rüzgar enerjisi ve güneş enerjisi kurulu gücünün geliştirileceği planlanmakta” diye konuştu.

Planda Organize Sera Bölgeleri’ne olumlu teşvik
     Plandın en önemli bölümlerinden birinin de sürdürülebilir tarım ile ilgili olduğunu vurgulayan Karagöz, “AB’nin pestisit ve anti-mikrobiyallerin azaltılmasına yönelik olarak ortaya koyduğu hedefler ile uyumlu bir şekilde ülkemizde pestisit, anti-mikrobiyaller ve kimyasal gübre kullanımının azaltılmasına yönelik çalışmaların da yürütülmesi hedeflenmiş. Diğer taraftan; biyolojik ve biyoteknik mücadele yöntemlerinin kullanımının yaygınlaştırılması ve Türkiye ile AB arasında organik tarım ticaretini desteklemek amacıyla, AB ile organik tarım alanında karşılıklı tanıma sağlanabilmesi için AB nezdinde girişimler yürütülmesi de hedefler arasında. Bunun yanında, yenilenebilir enerji kullanan seralar ve üretim tesisleri desteklenecek ki bu da borsamızın projelerinden olan Organize Sera Bölgeleri ile ilgili olumlu bir teşvik olacak. Planda yer alan konular arasında özellikle dikkat çekmek istediğim önemli bir başlık da iklim değişikliği ile ilgili. İklim değişikliği ile mücadele hedefi doğrultusunda: Paris Anlaşması’na yönelik ülkemiz pozisyonunun, ülkemizin uluslararası finansmana ihtiyacı da dikkate alınarak, çok boyutlu bir şekilde değerlendirileceği söyleniyor. Çeşitli konuşmalarımızda bizim de ülke olarak Paris Anlaşması’nı artık imzalamamızın önemli bir sorumluluk olduğunu dile getirmiştik. Bu anlamda, bu niyeti de çok olumlu buluyoruz. Diğer taraftan; sürdürülebilir tarım teknikleri ile ilgili eğitimler verilerek, bu konuda ar-ge projelerinin yürütülmesi ve uygulamaların yaygınlaştırılmasının sağlanacak olması da öngörülüyor ki bu da borsamız Tarım Teknoloji Merkezi Projesi’ni destekler niteliktedir. İklim değişikliğinin tarımsal üretimde sulama ve diğer anlamda ciddi sıkıntılara yol açtığı bu kritik senelerde geleceğe dayalı önlem almak hepimiz için çok önemli. Bu nedenle, gerçekten göz doldurucu planlarla hazırlanmış bu planın bir an evvel uygulamaya geçmesini dört gözle bekliyor olacağız” ifadelerinde bulundu.

“Bilinçli tarımın gelecek vadettiğini gençlere anlatmalıyız”
     Ortalama çiftçi yaşının 53 civarında olduğunu ve her geçen yıl yükseldiğini ifade eden Kestelli, “Tarla, bağ, bahçe ve hayvan çiftliklerimizdeki tarımsal işgücü sorununu özellikle Suriye ve Afganistan göçmenleri ile çözebiliyoruz. Tarımın bilinçli yapıldığında önemli bir kazanç ve gelecek vadettiğini gençlerimize anlatmak zorundayız. Onların tarım ve bağlantılı sektörleri hem önemli bir girişimcilik hem de çalışma alanı olarak görmelerini sağlayacak yaklaşımlara ihtiyacımız var. Bu konuda başta kamu olmak üzere tüm aktörlere önemli görevler düşüyor. İTB olarak biz de bu konudaki sorumluluğumuzun bir gereği olarak “Tarım Gençlerle Yükseliyor” isimli fikir yarışmasını 2016 yılından bu yana düzenliyoruz. Bu yarışmayı düzenlemede iki temel amacımız bulunuyor. Birincisi, tarımda sürdürülebilirliği ve rekabet gücünü arttırmak amacıyla çağdaş tarımsal uygulamaları geliştirmek. İkincisi ise gençlerimizin tarım sektörüyle olan ilişkisini güçlendirmek için gençleri tarımsal alanda yenilik yaratacak ve tarımın farklı çalışma alanları ile entegrasyonunu sağlayacak fikirler üretmeye teşvik etmektir. 2020 yılında 5’incisini düzenlediğimiz yarışmaya pandemiye rağmen önemli sayıda başvuru aldık. Gençlerimizin ilgisi bizi hem çok mutlu ediyor hem de geleceğe dair umutlarımızı artırıyor” diye konuştu. 2019 yılı birincisi Kendi Suyunu Kendi karşılayan Akıllı Sera isimli projesiyle Salih Buldur, 2020 yılı birincisi ise Smart Garden Endüstri 4.0 ve Led Teknolojisi ile Geliştirilmiş Aeroponik Sistemler projesiyle Mert Kalaycı oldu.


+ Benzer Haberler
» Hitit Üniversitesi bina işleri yaptıracak
» DEÜ, kariyer planlamada lider üniversiteler arasında
» Koç Topluluğu’nun pandemiden önce 97 Bin olan istihdamı bugün 110 binin üzerine çıktı
» Kozmetik sektörü 5 milyar dolara koşuyor
» Balkan rüzgârı devam ediyor
» Çorum İl Sağlık Müdürlüğü patoloji test karşılığı tam otomatik immünohistokimya sistemi satın alacak
» SunExpress’ten kış sezonunda yeni rotalar
» Roman Kültür Merkezi Konak’a ödül getirdi
» Okul sürecinde çocuklar için balın önemi
» Karşıyaka Ayaküstü Lezzetler Festivali’ne geri sayım başladı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 28.09.2021
  Ticaret 27.09.2021
  Ticaret 25.09.2021
  Ticaret 24.09.2021
  Ticaret 23.09.2021
  Ticaret 22.09.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni