• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Red Bull Amaphiko ülkemizdeki sosyal girişimleri destekliyor

07 Aralık 2018 Cuma 13:00
12
14
16
18

Red Bull Amaphiko ülkemizdeki sosyal girişimleri destekliyor

           HABER MERKEZİ     
     Girişimcilik tüm dünyada yaygın bir seçenek haline gelirken, toplumsal fayda yaratmak için çalışan girişimciler de var. “Sosyal girişimcilik” olarak adlandırılan bu yeni alan Türkiye’de de yatırımcıların ilgi alanına girmeye başlıyor. Sosyal girişimcilerin yol haritalarını çizmelerine yardımcı olmak için faaliyete geçen Red Bull Amaphiko da iki yıldır ülkemizdeki sosyal girişimleri destekliyor.

     Girişim ve inovasyon çağımızın en çok konuşulan kavramları arasında. Sosyal girişim ise toplumun bir sorununu çözerken aynı zamanda bunu bir iş modeline çevirebilmek demek. OECD’nin sosyal girişimcilik üzerine yaptığı araştırmaya göre, Türkiye’de 2000 yılı ve sonrasında doğanlar, yani Z kuşağı, girişimcilik konusunda dünyadaki akranlarıyla denk durumda değil. Sosyal girişimcilik niteliği taşıyan projeler, dünya çapında yaygın bir seçenek haline geliyor. Türkiye’de ise sosyal girişim algısı daha çok yeni.

     Toplumsal sorunlara somut çözüm arayan sosyal girişimcileri bir çatı altında toplayan ve yirmiyi aşkın ülkede etkin olan global inisiyatif Red Bull Amaphiko, 2017 yılından beri Türkiye’de de faaliyet gösteriyor. Adını, Güney Afrika’daki Zulu Kabilesi’nde “kanatlar” manasına gelen “Amaphiko” sözcüğünden alıyor. Türkiye’de hem düzenlediği etkinliklerle hem de prodüksiyon gücünü kullanarak sosyal girişimlere bir alan sağlayan inisiyatif kapsamında öne çıkan girişimlerden dikkat çekenler aşağıdaki gibi.

Hem çiftçi hem tüketici mutlu
     Red Bull Amaphiko ülkemizde birçok sosyal girişimin tanıtılmasında da aktif rol oynadı. Bunlardan birisi Tarlamvar. Tarlamvar; çiftçilere istihdam sağlarken ürünü de en taze haliyle şehirli tüketiciye ulaştırıyor ve böylelikle ‘aracıları’ da ortadan kaldırıyor. 12 ilde 35 çiftçi aileyle çalışan Tarlamvar ile çiftçiler gelirlerini arttırırken tüketicilere de taze ürünlere ulaşma imkânı veriliyor.

Gıda israfına teknolojik çözüm: Fazla gıda
     Olcay Silahlı ve Arda Eren tarafından kurulan Fazla Gıda; tüketilebilir durumda olan gıdaları ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor. Gıda fazlası olan kurumların bağış ilanı yaratmasını sağlayan Fazla Gıda’nın bağış e-platformu, ihtiyacı olan tüketicilerin de platforma başvuru yapmasına izin veriyor. Kurulduğu ilk altı ayda 70 tondan fazla gıdayı kurtaran girişim, 30 binden fazla ihtiyaç sahibine bağış ulaşmasını sağladı. 2016 yılında harekete geçen girişim, bu misyonları ve yarattığı başarılı altyapı ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından desteklenen Accelerate 2030 Hızlandırma Programı’na seçilen, dünyadaki 9 girişimden birisi olmayı da başardı.

Sadece iki yılda onlarca proje başvurusu
     Red Bull Amaphiko’nun eğitim programı Red Bull Amaphiko Connect Türkiye’de faaliyete geçtiğinden bu yana onlarca projeden ve fikir aşamasındaki sosyal girişimci adaylarından başvuru aldı.
     Son olarak 24-25 Kasım 2018 tarihlerinde İzmir’de gerçekleşen Red Bull Amaphiko Connect’e, projelerini hayata geçirmiş ya da fikir aşamasını henüz geçmiş erken aşama 41 sosyal girişimci katılım gösterdi. İki gün boyunca içerik pazarlaması, hikayeleştirme eğitimi, finansman yolları, yasallaşma ve yapılaşma gibi eğitimler alan sosyal girişimciler; Fazla Gıda, Reflect, Yakh’iphupha, 18 Gangser Museum gibi projelerin başarı öykülerine tanık oldu.

     Bunların yanı sıra gazeteci ve ekonomist Emin Çapa ile Üsküdar Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Sinirbilim Uzmanı Prof. Dr. Sinan Canan gibi alanında uzman isimlerden ilham veren hikayeler dinledi.
     Sosyal girişimciler aracılığıyla binlerce insanın hayatını olumlu yönde geliştirmeyi amaçlayan sosyal girişimcilik platformu Red Bull Amaphiko hakkında daha fazla bilgiye https://amaphiko.redbull.com/tr adresinden ulaşabilirsiniz.

 


+ Benzer Haberler
» BTM’ye Geleceğe Yatırım ödülü
» Poligon İzmir açıldı
» TİM, Türkiye Turnesi İstişare Buluşmalarının ikincisini, Erzurum’da gerçekleştirdi
» Çiğli Rotary Kulübü’nden Nedim Uysal’a ödül
» Fransız denizciler Büyükşehir’i ziyaret etti
» Palandöken, “Çocuklar dijital dünya ile başbaşa bırakılmamalı”
» Engelsiz çocuklar için yola çıktılar
» Konak’ta Çanakkale Zaferi’ne özel sergi
» “İki Serdar arasında” dilek tuttu
» Bayraklı’da Çanakkale şehitleri unutulmadı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 19.03.2019
  Ticaret 18.03.2019
  Ticaret 16.03.2019
  Ticaret 15.03.2019
  Ticaret 14.03.2019
  Ticaret 13.03.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni