• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

"Yasa hayvan haklarını gözetmiyor"

10 Temmuz 2021 Cumartesi 00:00
12
14
16
18

"Yasa hayvan haklarını gözetmiyor"


   ► Özdemir, Hayvanları Koruma Kanunu’nda yapılan değişiklerin yeterli olmadığını ifade etti

           SEZA NUR DEMİRPARMAK      
     Yıllardır beklenen Hayvanları Koruma Kanunu ile Türk Ceza Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, geçtiğimiz günlerde TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda kabul edildi. Değişiklikle, hayvanların mal ve eşya olmaktan çıkarılıp canlı statüsüne getirilmesi, hayvan haklarını ihlal edenlere 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası verilmesi gibi başlıklar var. Ancak değişiklikler, cezalar yeterli olarak görülmüyor. Hayvan hakkı ihlali yapan kişilere verilen cezaların caydırıcı olmadığını ifade eden İzmir Veteriner Hekimler Odası Başkanı Gökhan Özdemir, “Hayvanların Türk Ceza Kanunu’na göre mal kapsamında çıkarak can kabul edilmesi ve kabahat olan hayvan hakları ihlallerinin suç olması gerçekleşti. Ancak keşke uygulamada hayvan hakkı ihlali yapan kişileri caydıracak cezalar yasada yer alsaydı” dedi. Özdemir, yeni düzenlemeyle mal değil can derken katalogdan seçerek hayvan sahiplenmenin büyük bir tezat ve yanlış olduğunu vurguladı.

“Merdiven altı üretimle ilgili düzenleme yok”
     Petshop ortamında kedi köpek bulundurulması konusunda geçmişte yol kat edildiğine değinen Özdemir, “Petshop’ta ayvanların koşulları iyileştirilmiş, hayvanlara uygun olmayan ortamda satış yapanlara ciddi para cezaları getirilmişti. Ancak yeterli personel olmadığı için denetimler yeterince yapılamıyordu. Petshoplar en azından kontrol altındaydı ama internet satışları, merdiven altı üretim dediğimiz yöntemler hep vardı. Bunların engellenmesi ile ilgili bir düzenleme yine yok. Ayrıca mal değil can diyoruz yeni kanunla derken katalogdan seçerek hayvan sahiplenmek nasıl açıklanabilir? Bu da çok büyük bir tezat ve yanlış. Önemli olan belediye bakımevlerindeki hayvanları sahiplendirmeye yönelik teşvikler yapılmasıdır. Önemli olan üretimle ilgili sektörü kontrol altına almak ve minimum üretici ve kapasite düzenlemesi getirip uygulayabilmektir” diye konuştu.  

     Hayvan haklarını gözetmediği gibi insan haklarını da gözetmeyen düzenlemelerin yapıldığını söyleyen Özdemir, “Hayvan haklarının temeli hayvanların sağlıklı yaşam hakkına ulaşması, sağlıklı yaşamasıdır. Sahipli ve sahipsiz hayvanların sağlıklı olması, insanların sağlıklı olmasının garantisidir. Hayvan sağlığı için yapılan her uygulama hem hayvan haklarına hem de halk sağlığına hizmettir. Ama ne yazık ki bu yasa ile 25 bin nüfusun altında kalan ilçelerde normalde var olan bakımevi kurma vb. uygulamalar için zorunluluklar kalkıyor. O yüzden ne hayvan haklarını ne de halk sağlığı temelinde insan haklarını korumamız söz konusu olmayacağını söyleyebiliriz” açıklamalarında bulundu.  

“Irklar yasaklamak yerine denetim altına almalı”
     Türkiye’de yasaklı ırk olarak tanımlanan Pitbull Terrier, Japanese Tosa, Dogo Argentino ve Fila Brasilerio cinsi köpeklere hiçbir şart altında sahiplenme yolu açılmamasını değerlendiren Özdemir, “Yasaklı köpek ırkı olmaz, olmamalıdır. Zaten 2004 yılından bu yana iki kez bu düzenleme yapıldı. Hayvan sahiplerine süre verilerek bu hayvanların kısırlaştırılıp kayıt altına alınması bir yenilik değil. Sonuç alınamayacak bir düzenleme tekrar kanunda yer almış. Evet çene yapısı güçlü ırklar yeri geldiğinde silah kadar tehlikelidir. Ancak bu onları yetiştiren kişilerle ilgilidir. Tüm dünya bunu bilimsel olarak böyle kabul eder. Biz bu konuyu çözmek istiyorsak yasaklamak yerine sıkı denetim altına almalı, bu hayvanları sahiplenenlerle ilgili düzenlemeleri ciddi anlamda uygulamaya koymalı ve uygulamalıyız” dedi.


+ Benzer Haberler
» Kuyumda düşük taksit bankalara yaradı
» “2. el piyasası ekonomik krizi atlattı”
» Turizmin ilk 5 ayında yüzde 20’lik gerileme
» “Kültürel zenginlikleri su altına taşıma potansiyelindeyiz”
» Tütün Fonu kalktı ithalat kazandı!
» Besici mesleğini terk ediyor
» Otobüs firmalarından tavan fiyat tepkisi
» “Teknik eğitim revize edilmeli”
» Arılar ‘bal’ yapamıyor
» Pandemi makyaj alışkanlıklarını değiştirdi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 31.07.2021
  Ticaret 30.07.2021
  Ticaret 28.07.2021
  Ticaret 27.07.2021
  Ticaret 26.07.2021
  Ticaret 24.07.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni