• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

"Türkiye’de 15 bin siber güvenlik uzmanına ihtiyaç var"

05 Ağustos 2016 Cuma 08:00
12
14
16
18

Atalay, Milli çözümler olmadan ülke olarak siber tehditlere karşı güvende olunamayacağını belirtti

HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, Türkiye’nin yaklaşık 15 bin siber güvenlik uzmanına ihtiyacı olduğunu söyledi. Milli çözümler olmadan ülke olarak siber tehditlere karşı güvende olunamayacağını belirten Atalay, "Siber güvenlik ulusal güvenliğin ayrılmaz bir parçası" dedi.

Geçtiğimiz ay Ekonomi Muhabirleri Derneği üyeleri ile bir araya gelen Atalay, şirketin, simülatör üretiminde dünyadaki en geniş ürün çeşitliliğine sahip firmalardan biri olduğunu vurgulayan Atalay, paraşütten helikoptere, denizaltıdan uçağa birçok ürünün simülatörünü yaptıklarını ifade etti.
Son dönemde bilişimde yeni bir alan olarak siber güvenliğe geniş anlamda anayurt güvenliğine ağırlık verdiklerini dile getiren Atalay, stratejik ve kritik tesislerin fiziki güvenliğinden siber güvenliğine çözümler ürettiklerini söyledi.

Bilişim alanında sistem çözümlerinin milli olmasının önemine dikkat çeken Atalay, güvenlik amacıyla alınan ürün ve yazılımların kendisinin risk kaynağı olabildiğine dikkati çekti. Atalay, riskli yazılımları uzmanların bile zor anladıklarını, çoğu zaman saldırının farkına iş işten geçtikten sonra varıldığını kaydetti. Atalay, "Milli çözümler olmadan ülke olarak siber tehditlere karşı güvende olmak mümkün değil. Siber güvenlik ulusal güvenliğin ayrılmaz bir parçasıdır. Siber güvenlikte hattı müdafaa yok sathı müdafaa var. Bütün ülke ve kurumlar güvende değilse ben kendimi güvene aldım demek mümkün değil. Bu nedenle topyekûn bir güven altyapısı, politikaları ve uygulamalara ihtiyaç var" dedi.

     Atalay’dan rekabet vurgusu
     Yazılımın, Türkiye için bir fırsat alanı olduğunu ve çok önemli potansiyeller barındırdığını dile getiren Atalay, bu alanda Türkiye'nin başka ülkelerden geri kalan bir yanı olmadığını vurguladı. Atalay, "Şirket olarak yazılımda şu anda bu dünyada her şeyi ve daha iyisini yapabilecek durumdayız. Yazılımda dünyada herkesle rekabet edebilecek durumdayız. Yazılımda Türk mühendislerinin yapamayacağı hiçbir şey yok.  Ürünlerimiz 11 ülkede kullanılıyor. Bu ürünleri dünyanın en iyi 5 şirketiyle rekabet ederek sattık” dedi. Atalay, ayrıca Türkiye'ye yönelik olarak geçtiğimiz Aralık ayındaki siber saldırıların bir devlet organizasyonu olmadığını, bazı hacker gruplarının birtakım manipülasyonlarla bu yönde faaliyetlerde bulunduğunu söyledi. Atalay, Türkiye'de siber güvenlikte ihtiyaç duyulan çözümleri yerli olarak geliştirmeye başladıklarını ve bunlarda dışa bağımlılığın sıfır olduğunu vurguladı.

     Hava savunması sanayinin gözü ‘yüksek’te
     Savunma sanayinde özgün teknolojiler geliştiriliyor. Türkiye’nin milli savaş uçağını, gözlem uydularını, özgün helikopterini ve hava savunma sistemlerini geliştireceği öngörülüyor. Yüksek irtifa ve uzun menzilli hava ve füze savunma sistemlerinin de milli iradeyle yapılmasına yönelik çalışmalar başlatılırken,  ALTAY Ana Muharebe Tankı Projesi’nde yakında seri üretime geçilmesi hedefleniyor.
     ATAK taarruz helikopterinin üretimleri tamamlanıp Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilirken,  Modern Piyade Tüfeği Projesi’nde seri üretim dönemine geçildi. Milli savaş uçağının ilk kavramsal tasarımları tamamlanırken, İnsansız Hava Araçları (İHA) alanında, ANKA Projesi’nin seri üretim çalışmalarına devam ediliyor.

     SSM’nin yürüttüğü proje sayısı 416’ya ulaştı
     Savunma Sanayii Müsteşarlığı 2015 Faaliyet Raporu’nda, yürütülen toplam proje sayısının 416’ya ulaştığı, 2015 yılı itibariyle yürütülen projelerin tutar bazında ise ortak üretimin payının yüzde 49,37 olduğu gözlendi. Sektörün takip edildiği SS25 Endeksi’nde, ihracatın toplam üretim içindeki payı yüzde 39 oldu. Geçen yıl bu oran yüzde 28 seviyesindeydi. SSM sektörün en büyük 25 firmasıyla oluşturulan ve geneli takip etmekte kullanılan SS25 endekslerinde sektörün büyüme ve verimliliğinin ölçüldüğü ana endeksin hesaplama yöntemini de değiştirdi. Yeni endekste “işgücü ve büyüme göstergesi” 2015’te bir önceki yıla göre yüzde 5,5 oranında arttı. 2015’te imzalanan sözleşmelerde ise yurt içi geliştirmenin ağırlığı sürdü.

     Raporda, tutar bazında yapılan hesaplamalar içinde parite etkisi nedeniyle bazı hesaplarda sıra dışı değişimler dikkat çekti. Bu nedenle, bir önceki yıla göre karşılaştırmalar farklılaştı. 2015’te 3 milyar 705 milyon TL’lik 21 yeni sözleşme imzalanmış olmasına karşılık, yürütülen-sözleşmesi imzalanmış proje stokunun toplam bedelinin 26.1 milyar TL artarak 85 milyar 428 milyon TL’ye ulaştığı bilgisi raporda yer aldı. Geçen yıl portföyün toplam büyüklüğü 59 milyar 324 milyon TL seviyesindeydi. Artışta ana etki parite değişiminden kaynaklandı. SSM’nin yürüttüğü projelerde çok sayıda ve yüksek bedelli, hizmet alımı, ortak üretim, hazır alım gibi yurt dışı işbirlikleri sözleşmeleri Avro ya da Dolar cinsinden yapılıyor.

     Raporda, SSM’nin planlamadan yürütmeye kadar her aşamadaki toplam proje sayısının 416 olduğu, bunlar içinde sözleşmeye bağlanmış ve yürütülen proje sayısının da 233’e ulaştığı belirtildi. Bu projelerin toplam bedeli de 85 milyar 428 milyon 873 bin TL olarak kaydedildi.
     2015 sonu itibariyle yürütülen-sözleşmesi imzalanmış 233 projenin tutar bazında yüzde 49,37’si ortak üretim, yüzde 29,88’i yurt içi geliştirme, yüzde 1,49’u Ar-Ge’den oluştu. Yurt dışı hazır alım yüzde 9,28, yüzde 0,60 hizmet alımı, yüzde 8,13’ü de uluslararası konsorsiyumlardan oluştu. Faaliyet raporunda ilk kez “yurt içi hazır alım” kırılımı da verildi. Proje portföyünün yüzde 1,41’inin yurt içi hazır alımdan oluştuğu belirlendi. Bu kapsamdaki projelerin ağırlıklı kısmı kara araçlarından oluşuyor.

(Sürecek)


+ Benzer Haberler
» Savunma sanayinin stratejik hedefleri…
» Savunma sanayi 2016’da hızlı yol alıyor
» Savunma Sanayii’nin gücü; inovasyon ve yerli teknolojide


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 12.05.2021
  Ticaret 11.05.2021
  Ticaret 10.05.2021
  Ticaret 07.05.2021
  Ticaret 06.05.2021
  Ticaret 05.05.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni