• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

"Türkiye, Avrupa’nın 6. büyük makina imalatçısıdır"

11 Mart 2017 Cumartesi 05:00
12
14
16
18

"Türkiye, Avrupa’nın 6. büyük makina imalatçısıdır"

           HABER MERKEZİ     
     Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makina Mühendisliği Bölümü’nün düzenlediği 2017- Makine Mühendisliği Bölüm Günleri başladı. Etkinliğin açılışına Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Aydoğan Özdamar, Makina Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Güniz Gacaner Ermin, Bölüm Günü ve Mezun  İlişkileri Komisyonu Başkanı Yrd. Doç. Seçkin Erden, Bölüm Öğrenci Temsilcisi Ceren Karadoğan, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

     2017 Bölüm Günü’nün özellikle 8 Mart tarihine denk getirdiklerini dile getiren Prof. Dr. Aydoğan Özdamar, “Türkiye’nin ve Almanya’nın nüfusunun yüzde 50’si kadın, yüzde 50’si erkek olduğu halde meclisimizde bu oran yüzde 14 - 15 ile temsil ediliyor. Almanya’da ise kadınların temsil oranı yüzde 36 civarında. Umuyoruz ki ilerleyen yıllarda bu oran giderek artacaktır” diye konuştu.

     Prof. Dr. Özdamar, Türk Makina Sektörü’nü değerlendirirken 2016 yılında 142 milyar dolar olarak gerçekleşen toplam Türkiye ihracatından makine sektörünün yüzde 9,5 pay aldığını söyleyerek “Makine ve aksamları, Türkiye’nin ihracatında motorlu kara taşıtlarından sonra ikinci sıradaki sektördür.  Küresel ölçekte rekabetçi olan Türk makineleri, 200 ülkede kullanılmaktadır. 2015 yılı dünya makina ticareti sıralamalarında ihracatta 27. sırada, ithalatta ise 24. sırada yer alan Türkiye, Avrupa’nın 6. büyük makina imalatçısıdır. Amacımız Türkiye’nin toplam ihracatı içinde yüzde 9,5 olan makina payını, makina sektöründe söz sahibi olan ülkelerde olduğu gibi yüzde 20’ye çıkarmaktır” dedi.

     Yrd. Doç. Seçkin Erden, “Bölümümüzde bu etkinlik üçüncü defa yapılmaktadır. Bugüne kadar kariyer günü olarak yapılan etkinliğimizi bu sene daha kapsamlı bir hale getirdik ve iki aylık bir çalışma sonucu bölüm günü adı altında gerçekleştirdik. Etkinliğimizin tarihini mart başında seçmemizin sebebi, firmaların stajyer alımlarını şubat sonu mart başı gibi gerçekleştiriyor olmasıydı. Bu etkinliği oluştururken öncelikli hedefimiz, buraya gelen firmalarla öğrencilerimizi buluşturarak arada bir nevi köprü görevi üstlenmekti.

     Öte yandan bu sene bölüm günümüzü 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne denk getirmiş olmak bizim için ayrı bir güzellik oldu. Bu günün anlamına binaen konuşmacılarımızı ağırlıklı olarak kadın mezunlarımızdan seçtik ve açılış konuşmasını yapmak için tecrübeli bir kadın makine mühendisi olan Makina Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Güniz Gacaner Ermin’i davet ettik. Bu şekilde kadınlar gününe vurgu yapmak istedik” diye konuştu.

     Makina Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Güniz Gacaner, öğrencilere, kariyer gelişimleri konusunda önerilerini, sektöre dair tecrübelerini ve mesleğinin önemini aktararak “Mühendislik işlemleri bir toplumun sağlığından politikasına kadar hemen her alan ile bağı bulunuyor. Toplumun sağlıklı gelişimi için mühendislerinin en iyi seviyede olması gerekiyor. Sonuçta biz topluma hizmet ediyoruz. Edindiğimiz bilgiyi toplumun yararına kullanan kişileriz. İmalatlarımızı ve tasarımlarımızı onların daha sağlıklı, daha refah yaşayabilmeleri amacıyla yapıyoruz” dedi.

 


+ Benzer Haberler
» Limanlar ‘tek pencere’ çatısında
» Siyasi partilerin İzmir milletvekili adayları belli oldu
» Palandöken, “Benzine teşvik getirilmeli”
» ASELSAN ücret toplama sistemi Makedonya’da
» Ramazan ayı harcamaları arttırdı
» Yurt dışı üretici fiyat endeksi aylık %4 arttı
» Dolar yeni rekorunu kırdı
» İş dünyasından teşviklere yönelik platform çağrısı
» Otokar Kazakistan’da 3 aracını sergileyecek
» Turkcell İzmir’de 2750 kişiye iftar verdi


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.05.2018
  Ticaret 21.05.2018
  Ticaret 19.05.2018
  Ticaret 18.05.2018
  Ticaret 17.05.2018
  Ticaret 16.05.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni