• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

"Önemli olan fikri hayata geçirebilmek"

12 Mart 2018 Pazartesi 11:00
12
14
16
18

   ► 2017 yılında Türkiye’nin Kadın Girişimcisi seçilen Sevginar Baştekin, kendi işini kurmak isteyen kadın girişimcilere tavsiyede bulunarak “İyi bir fikir sahibi olmanın başarıya katkısı çok az, önemli olan o fikri hayata geçirebilecek yetkinliğe, çalışma azmine, gerekli sabıra  sahip olmak” dedi.

           FATİH ÖZKILINÇ     
     1K Kimya Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı Sevginar Baştekin ile eşiyle birlikte 2010 yılında kurdukları 1K Kimya’yı, yıl 11.’si düzenlenen Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması’nda, 34.284 kadın girişimci arasından “Türkiye’nin Kadın Girişimcisi” seçilmesininsırlarını, kadın girişimcilere tavsiyelerini ve 1K Kimya’nın 2017 yılını nasıl geçirdiğini, 2018 hedeflerini Ticaret’e anlattı.

Sevginar Hanım sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
     Profesyonel iş hayatıma özel sektörde biyokimya alanında başladım ve kimya sektöründe devam ettim. 2000 yılında Ar-Ge’sini, tasarımlarını ve üretimini kendi yaptığım ürünlerle temizlik sektörüne adım attım. Türkiye’de henüz leke çıkarıcı ürünler bulunmazken kendi oluşturduğum özel formüller ile tüketicileri leke çıkarıcı ürünlerle tanıştırdım. 2010 yılında ise eşimle birlikte 1K Kimya’yı kurduk.

Ürünleriniz ve markanızın konumuyla ilgili bilgi alabilir miyiz?
     ’HighGenic’ markamız ile Silikonlu Temizleyici, Narsprin Çok Amaçlı Temizleyici, Sirkelim, Fırçalı Leke Çıkarıcı, Köpük Fırın-Mangal-Ocak Temizleyici, Duşakabin ve Banyo Temizleyici, Leke Çıkarma Mendilleri ve profesyonel leke çıkarıcılar olmak üzere birçok yenilikçi temizlik ürününü tüketicilerimizle tanıştırdık. HighGenic bugün, 81 ilde ve yaklaşık 14 bin noktada Türkiye’nin en büyük market zincirlerinin raflarında yer alan, milyonlarca kadının beğenerek kullandığı, sevdiği, bildiği çok güçlü bir marka konumunda.
     1K Kimya olarak HighGenic Silikonlu Temizleyici ile olmayan bir kategori oluşturduk ve bu kategorinin yüzde 95’ine sahip olduk. HighGenic Silikonlu Temizleyici, Marketing Türkiye dergisi tarafından 2167 kişi üzerindeyapılan bağımsız araştırmada, 2017’nin “En YenilikçiTemizlik Ürünü” seçildi. “HighGenic lokal bir marka olarak, devlerin tahtını sallıyor” açıklaması ile markamız tanıtıldı, bu bizim için büyük bir gurur...

Kısa sürede Türkiye’nin 81 ilinde 14 bin satış noktasında Highgenic markalı ürünleri görür olduk. Başarınızın altında yatan sır nedir?
     Başarımız, ürünlerimizin kendi alanlarında fark yaratan, özgün ve inovatif ürünler olmasından kaynaklanıyor. Esas hedef kitlemiz kadınlardı. Onları dinleyerek, temizlik problemlerine kalıcı ve pratik çözümler sunarak geliştirdiğimiz bu ürünleri çok sevdiler. Kısa sürede çok güzel geri dönüşler aldık. Ürünlerimizin raflarda yer almaya başladığı ilk zamanlarda telefonlarımız kilitlenmişti. Marketlerde ürünlerimizi bulamayanlar direk bize ulaşmaya ve ürünlerimizi talep etmeye başladılar. Anladık ki doğru yoldayız. Hız kesmeden yeni formüller üretmeye, kendimizle yarışmaya devam ettik. Halen Anadolu’yu sık sık ziyaret eder kadınları dinlerim. Ürünlerimizi kullanmış olsun ya da olmasın kadınlar, bizim en büyük ilham kaynağımız. Bana mektup yazanlar oluyor. Kimisi teşekkür ediyor, kimisi uğraşıp çıkaramadığı lekelerden bahsediyor. Hepsine tek tek geri dönüyorum.

“2017 Yılın Kadın Girişimcisi” ödülünü aldınız. İş hayatına katılmak isteyen kadın girişimcilere önerileriniz neler olur?
     Kurulduğumuz günden bu yana verdiğimiz emeklerin karşılığını almaya başladık. Artık 60’ın üzerinde çalışanımız, konularında ve alanlarında uzman yöneticilerimiz ile çok daha güzel çok daha büyük işler yapıyoruz ve daha da iyilerini yapmayı hedefliyoruz. Garanti Bankası, Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) ve Ekonomist dergisi iş birliğiyle 11.’si düzenlenen Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması’nda, “Türkiye’nin Kadın Girişimcisi” seçildim. Yarışmaya katılan 34.284 kadın girişimci arasından seçilmek yakaladığımız başarının bir sonucu. Bu gurur ve mutluluk paha biçilemez.
     Kadınlar, iş hayatında artık daha aktif daha cesur ve daha kararlı. İstemek başarmanın yarısı derler. Günümüzde kadınlar artık ne istediğini çok iyi biliyor. İstiyoruz, yapmak için cesaret ediyoruz ve başarıyoruz… Özellikle ‘Türkiyenin Kadın Girişimcisi’ yarışmasında kadınlarımızın yaptığı işleri, başardıkları zorlukları, yenilikçilik öykülerini dinleyince kadın olarak sonsuz bir gurur duydum. Yalnız olmadığımı, benim gibi binlerce ‘’biz’’ in olduğunu görmek bana daha çok cesaret verdi. Güçlü kadınlar güçlü nesiller yetiştirir. Yeter ki biz gücümüzün farkında olalım ve cesaretimizi kaybetmeyelim.
     Diğer yandan kendi işini kurmak isteyen kadın girişimcilere tavsiyem, uzman oldukları alanlarda girişimde bulunmaları, bir girişimde bulunmadan önce ilgi duydukları alanda kurumsal bir geçmişe sahip olmaları. İyi bir fikir sahibi olmanın başarıya katkısı çok az, önemli olan o fikri hayata geçirebilecek yetkinliğe, çalışma azmine, gerekli sabıra  sahip olmak.

Son olarak 2017 sizin için nasıl geçti? 2018 hedeflerinizde neler var? Yeni yatırımlarınız olacak mı?
     Bu yıl itibariyle sıvı çamaşır deterjanı da üretmeye başlayacağız. Üzerinde çalıştığım formüllerden biri de bu. Çamaşır deterjanı bizim olmadığımız bir kategoriydi. Ama hedefimiz bu kategoriye de bir farklılık getirmek. Bu alanda daha çok doğal ürünlerin Ar-Ge’sine yöneldik. Buna bağlı olarak da yatırımlarımızı planladık. 2017 yılını 23 milyon TL ciro ile tamamladık. Bu yıl ise 30 milyon TL ciro hedefliyoruz. Diğer bir hedefimiz ise, bu yıl ilk etapta 15 ülkeye ihracat yapacak olmamız. Fransa ile Avrupa’ya ihracata başladık. Bunu Kıbrıs, Suudi Arabistan, Fas ve Libya takip edecek. Hedefimiz öncelikle Avrupa ülkeleri ve ABD. Biraz daha uzun vadeli hedefimiz ise toplam ciromuzun yüzde 50’sini ihracattan karşılamak.
     1K Kimya için bu yıl gerçekleşen en önemli gelişmelerden biri, dünyadaki en büyük global firmalardan biri olan UNILEVER ile çalışmaya başlamamızdır. Ar-Ge’sini benim geliştirdiğim, Silikonlu Temizleyici ürünümüzün fason üretimi için çalışmaları tamamlamış bulunmaktayız. İlk üretimi Şubat ayında gerçekleştirdik. Bu, yerli bir firma ve kimyager bir kadın girişimci olarak, mesleki açıdan son derece gurur verici ve tatmin edici bir durum olarak ileride yapacağım yeni açılımlar için beni çok motive etmiştir.

 


+ Benzer Haberler
» Türkiye’de turistler otelden çıkmıyor
» Demir: İzmir’i dünyaya pazarlayamıyoruz
» Rehabilitasyon sistemi çocuklar açısından revize edilmeli
» Üretim soğanda artacak, patateste azalacak
» Annelerin cezasını ‘bebekler’de çekiyor
» Bütçenin %10 ’u faize, %2’si tarıma
» Elma üreticisinin yeni umudu; ‘Tanzim’
» Buğday üreticisi yüzünü arpaya döndü
» Beyaz eşya sektöründe umutlar marta kaldı
» Müze gelirinde yüzde 32,04’lük düşüş


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.02.2019
  Ticaret 22.02.2019
  Ticaret 21.02.2019
  Ticaret 20.02.2019
  Ticaret 19.02.2019
  Ticaret 18.02.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni