• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  HABERLER  |  GÖRÜNTÜLÜ HABERLER  |  ÖZEL RÖPORTAJ  |  İHALELER  |  FİNANS  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

"İtalyanların ticareti yeterli değil"

11 Mayıs 2017 Perşembe 15:00
12
14
16
18

"İtalyanların ticareti yeterli değil"

   ► İzmir Kalkınma Ajansı ve İtalya İzmir Konsolosluğu işbirliği ile organize edilen 4. İzmir Yabancı Sermayeli Firmalar Buluşması gerçeklWeştirildi

           NURETTİN BAKİ     
     İzmir Kalkınma Ajansı ve İtalya İzmir Konsolosluğu işbirliği ile organize edilen 4. İzmir Yabancı Sermayeli Firmalar Buluşması Swiss Otel'de gerçekleştirildi. “İtalyan ekonomisinin İzmir ve Ege Bölgesine katkısı” temasıyla gerçekleştirilen toplantıya Ege Bölgesinde faaliyet gösteren İtalyan firmalarının temsilcilerinin yanı sıra, İzmir Vali Yardımcısı Aydın Memük, İtalya İzmir Konsolosu Luigi Iannuzzi, İtalya Ankara Büyükelçiliği Ticaret ve Ekonomi sorumlusu Margharita Gianessi, İzmir İtalya Ticaret Odası Başkanı Pietro Alba, katıldı. İzmir’de faaliyet gösteren İtalyan firmaları arasındaki iletişimin güçlendirilmesi, yeni iş ve yatırım ilişkilerinin oluşturulması ve firmalar ile kurumlar arasındaki diyaloğu artırarak İzmir’in yatırım ortamının geliştirilmesinin amaçlandığı toplantıda, İzmir'in yatırım fırsatları masaya yatırıldı.

     İzmir Vali Yardımcısı Aydın Memük, "2016 yılı itibariyle İzmir'den İtalya'ya 450 milyon dolar ihracat yapılırken, İtalya'dan  518 milyon dolar ithalat yapıldı. Yatırım verilerine bakıldığında ise İzmir'de 139 İtalyan firması var. Biz İtalyan firmalarının varlığını önemsiyor, mevcut şirketlerin ticaret rakamlarını yeterli bulmuyor ve artmasını temenni ediyoruz" dedi. İtalya Ankara Büyükelçiliği Ticaret ve Ekonomi sorumlusu Margharita Gianessi ise Türkiye AB arasındaki ilişkiler iyi olmasa da Türkiye İtalya arasında iyi bir işbirliği olduğuna dikkat çekti.

     “İzmir'in İtalyan şirketlerin sunacağı çok fırsat var”
     Toplantının açılış konuşmasını yapan Luigi Iannuzzi, Türkiye ve İtalya arasındaki derin ilişkileri ve Ege Bölgesi'ndeki yatırım imkanlarını inceleyeceklerini belirterek, "Size son derece ayrıntılı şekilde İtalyan ekonomisini tanıtmak ve Türk girişimcilere sunacağı fırsatları anlatmak istiyoruz. İtalya'daki yatırım ve ticaret imkanlarını anlatacağız. İş ve ekonomik ilişkiler açısından yetkililer burada, onlarla görüşme imkanınız olacak. İzmir'de çok sayıda İtalyan şirket var ve uzun yıllardır hizmet ediyorlar. İzmir'in İtalyan şirketlerine sunacağı çok fırsat var. İtalya burada İtalyan Ticaret Odası olarak varlığını sürdürmektedir. İtalyan Ticaret Odası aracılığı ile gerekli bütün bilgileri ve desteği vermeye hazırız" diye konuştu.

     “İtalyan şirketlerin ticaret rakamlarını yeterli bulmuyoruz”
     İzmir Vali Yardımcısı Aydın Memük ise, İzmir'in hem iklimi hem de sosyo-ekonomik imkanları bakımından tipik bir Akdeniz kenti olduğunu söyledi. Memük, "İnsanının sıcaklığı hoşgörüsü ve sakin yaşam tarzı ile İzmir'i herhangi bir İtalyan şehrinden ayırmak mümkün değildir. İzmir'in baskın bir Akdeniz kültürüne sahip olması şehri sadece yaşamak için değil iş yapmak için de önemli bir destinasyon yapmıştır. Ayrıca kentimiz iş yapma kültürü anlamında da İtalyan firmalarının rahat çalışabildiği bir şehirdir. İki bölge arasındaki bu kültürel ve ekonomik benzerlikler iki ülke arasında yatırım ve ticaret hacminin her geçen gün artmasına neden olmaktadır. 2016 yılı itibariyle İzmir'den İtalya'ya 450 milyon dolar ihracat yapılırken, İtalya'dan  518 milyon dolar ithalat yapıldı. Yatırım verilerine bakıldığında ise İzmir'de 139 İtalyan firması var. Biz İtalyan firmalarının varlığını önemsiyor, mevcut şirketlerin ticaret rakamlarını yeterli bulmuyor ve artmasını temenni ediyoruz" dedi.

     “Türk ve İtalyan firmalar arasında harika bir işbirliği var”
     İzmir ve İtalya arasında 2016 yılında 17 milyon dolar ticaret yapıldığını belirten, İtalya Ankara Büyükelçiliği Ticaret ve Ekonomi sorumlusu Margharita Gianessi, bu yıl daha iyisini yapmayı ümit ettiklerini söyledi. Türk ve İtalyan hükümetinin iki ülkenin ilişkilerini iyileştirme anlamında çok istekli olduğunu, iş fırsatları yakalandığı takdirde bunun mümkün olabileceğini belirten Gianessi, "Türkiye ve İtalya kendi arasında bazı sektörleri tespit eti. Enerji, tarım, sağlık altyapısı, turizm ve KOBİ'lerin desteklenmesi öncelikli sektörler olarak belirlendi. Türk ve İtalyan firmalar arasında harika bir iş birliği var" dedi.

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Türkiye, HTK ile marka yaratacak
» Sütaş’a, Altın Pusula’da iki ödüle birden
» Marks & Spencer’la ’İyi yaşa, tadını çıkar’
» “Tüm Türkiye’ye ulaşmayı hedefliyoruz”
» Halkapınar’da geçici trafik düzenlemesi
» En büyük engelliler merkezi Bayraklı’da açıldı
» Çocuklar bu yaz çok eğlenecek
» Konak Belediyesi’nden açık havada spor keyfi
» Buca kompost ve solucan gübre Tesisi’nin temeli atıldı
» "İzmir Opera Binası" için Türk-Avusturya işbirliği


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 27.05.2017
  Ticaret 26.05.2017
  Ticaret 25.05.2017
  Ticaret 24.05.2017
  Ticaret 23.05.2017
  Ticaret 22.05.2017
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    1