• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

"Gündem siyaset değil ekonomi olmalı"

17 Nisan 2017 Pazartesi 16:00
12
14
16
18

"Gündem siyaset değil ekonomi olmalı"

   ► İzmir iş dünyası anayasa değişikliği halk oylamasının sonucunu değerlendirdi

           NURETTİN BAKİ     
     İzmir iş dünyası anayasa değişikliği halk oylamasının sonucunu değerlendirdi. İş dünyası artık gündemin siyaset değil ekonomi olması gerektiği görüşünde birleşti. EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, referandum nedeniyle uzun süredir ekonomi konuşulmadığını belirtirken, BASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Levent Akgerman, referandum sonucunu tartışmak yerine biriken ülke sorunlarına çözüm üretilmesi gerektiğini ifade ederek, "Gerçekleşen referandum ile yürürlüğe girecek olan yeni yönetim sisteminin mevcut sorunları aşabileceğine dair kaygılara sahibiz” dedi.

     İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli ise iş dünyası olarak canla başla çalışmaya devam edeceklerini ifade etti. İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, 2019 seçimlerinin hemen gündeme girmemesi gerektiğini, üretim ve istihdama önem verilmesi gerektiğini söyledi.
     Anayasa değişikliği halk oylamasının tamamlanmasının ardından İzmir'de iş dünyasından yazılı açıklamalar geldi. Ege Bölgesi Sanayi Odası, İzmir Ticaret Odası, İzmir Ticaret Borsası, Ege Sanayici ve İşadamları Derneği, Batı Anadolu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu, Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği İzmir şubesi, İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi yazılı açıklama yaparak sonucun hayırlı olmasını diledi.

     “Artık ekonomi konuşulmalı”
     Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, referandum sonucuna ve halkın kararına saygı duymak gerektiğini belirterek, "Referandum nedeniyle Türkiye'de uzun süredir konuşulmayan bir konu var. Bu referandumdan dolayı ekonomi konusu konuşulmuyor. Bunun artık gündeme gelip, hedeflediğimiz ihracat seviyeleri, üretim seviyelerine ulaşmamızı sağlayacak, işsizliği ortadan kaldıracak çalışmaların ortaya çıkması gerekiyor" diye konuştu.

     “Birlik ve beraberlik olmalı”
     Referandumun çok büyük bir katılım ile gerçekleştiğini belirten İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, “Vatandaşın tercihine saygılıyız. Ülkemize ve milletimize hayırlı olsun. Artık referandum sürecinde içeride ve dışarıda, kırılan - dökülen ilişkileri tekrar gözden geçirerek düzeltmenin zamanıdır diye düşünüyoruz. Birlik ve beraberliğe, kutuplaşmadan uzaklaşmaya ihtiyacımız var. Bugünden itibaren ekonomi ele alınmalı, ekonomideki sıkıntılara, bekleyen sorunlara çözüm üretilmeli. 2019 seçimleri hemen kısa sürede gündemimize girmemeli. Gündemimiz seçim veya sandık değil, daha fazla üretim, daha fazla istihdam olmalı ki tekrar istediğimiz yüksek büyüme oranlarına ulaşalım” dedi.

     “Çalışmaya devam edeceğiz”
     İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, halkoylamasına yüzde 87’nin üzerinde bir katılım ile Türkiye'nin demokrasiye olan inancını bir kez daha ortaya koyduğunu belirterek, "Daha önce de söylediğimiz gibi biz, küresel krizden sonra yavaşlasa da ve hatta son bir yılda geriye gitse de bu ülkenin hâlâ satın alınacak bir hikayesi olduğuna inanıyoruz. İçe kapanmanın ve korumacılığın yükseldiği, yabancı düşmanlığının arttığı, medeniyetler çatışmasının körüklendiği distopik bir iklime rağmen parlak bir gelecek umudunu canlı tutuyoruz" diye konuştu.
     Bugünden itibaren yeni bir reform sürecinin başlaması gerektiğini söyleyen Kestelli, "Seçmen, atılacak adımlarda toplumsal konsensüsün gözetilmesi gerektiği mesajını net olarak vermiştir. Türkiye gibi büyük idealleri olan bir ülkenin bu bilinçle hareket etmesi şarttır. İş dünyası olarak biz, daha müreffeh bir ülke hedefi için dün olduğu gibi yarın da canla başla çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

     “Türkiye gerçek gündemine dönmelidir”
     Batı Anadolu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (BASİFED) Yönetim Kurulu Başkanı Levent Akgerman, ise referandum sonucunu tartışmak yerine biriken ülke sorunlarına çözüm üretilmesi gerektiğini söyledi. Türkiye'nin gerçek gündemine dönülmesi gerektiğini ifade eden Akgerman, "AB ilişkileri, ekonomik darboğazın yarattığı işsizlik, yapboza dönen eğitim sistemi, yargının tüm kesimlerin ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde etkin hale getirilmesi gibi sorunlar çözüm bekliyor. Korku ile milletimiz huzur bulamaz. Üretken ve rekabetçi olamaz. Gerçekleşen referandum ile yürürlüğe girecek olan yeni yönetim sisteminin mevcut sorunları aşabileceğine dair kaygılara sahibiz” dedi.

     “Siyasetçiler tansiyonu düşürmeli”
     Referandum tercihi ne olursa olsun herkesin görüşünün değerli olduğunu belirten İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, referandum sonrasında çoğunluk-azınlık ayrımına gidilmeden her kesimin beklentileri ya da endişeleri dikkate alınarak bir yol izlenmesi gerektiğini söyledi. Siyasetçilerden tansiyonu düşürmelerini beklediklerini belirten Öztürk, "Büyük Önder Atatürk'ün çizdiği yolda ülkemizin kalkınma çabasına hız vermelerini istiyoruz. Halkın tercihlerine başvurulduğu seçim sandıkları elbette önemlidir. Ancak sandıklar kapandıktan sonra ülkemizin tek gündemi siyaset olmamalıdır. Artık geleceğe doğru bakmalıyız. Çocuklarımıza iyi bir eğitim sunmak, gençlerimize istihdam sağlamak, Türkiye'yi dünya ekonomi liginde daha üst sıralara çıkarmak ana hedefimiz olmalıdır. İktidarıyla muhalefetiyle tüm siyasi partilerin referandum dönemindeki tartışmaları bir yana bırakıp, ekonomi odaklı yeni bir uzlaşma ve kardeşlik dönemini başlatması en büyük beklentimizdir" diye konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» Zordaki dürüst mükellefe prim kolaylığı
» Konak’ta tramvaylı günler Cumartesi başlıyor
» Ticaret müşavirleri ihracatçılara gönüllü danışman oldu
» “Petrol fiyatları vergi indirimleri ile kontrol edilmeli”
» Hazır giyimin kaptanları global tanıtım için kenetlendi
» Konut satışları yüzde 5,4 azaldı
» Türkiye, dünyanın en mutsuz ülkeleri arasında
» Hizmet sektörü güven endeksi 99,1 oldu
» Tetra Pak mükemmellik ödülü aldı
» “Lidyalılardan, kripto paraya yeni dijital ekonomi”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.03.2018
  Ticaret 22.03.2018
  Ticaret 21.03.2018
  Ticaret 20.03.2018
  Ticaret 19.03.2018
  Ticaret 17.03.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni