• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

"Gıda üretirken hastalanıyoruz"

07 Kasım 2018 Çarşamba 11:00
12
14
16
18

   ► Çiftçi: Tarım ilaçların ruhsatlandırma yöntemlerinin gözden geçirilmesi gerekiyor.

     Son yıllarda sıkça gündeme gelen tarım ürünlerinde bilinçsiz ilaçlama ve bilinçsiz gübreleme nedeniyle bir çok tarım ürününde kalite ve verim konusunda sıkıntılar yaşanırken, çevre kirliliği de insan sağlığını olumsuz etkiliyor.
     Konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Ferdan Çiftçi, “Bu kısır döngüden çıkmak gerekiyor. Bunun yöntemi ise; bilginin ve teknolojinin çiftçiye ulaştırılması, ikincisi kimyasal kullanımının süreç içerisinde azaltılması, daha az ve konforlu kullanımının sağlanması gerekiyor” dedi.

“Bu süreçte kimyasal kullanmadan üretim yapmamız mümkün değil”
     Yanlış ilaçlamanın kaynağına bakıldığında, bilinçsiz üreticinin de kimyasal bitki koruma ürünlerini satanların da payı olduğunu ifade eden Çiftçi, “Tarımsal üretim doğa koşullarından etkilenen bir üretim biçimidir ve üretimi etkileyen faktörlerden bir tanesi de hastalık ve zararlılardır. Bu nedenle bunlarla mücadele yöntemlerinde yoğunlukla kimyasallar kullanılmaktadır. Günümüzde en yaygın olan zararlılarla mücadele yöntemi budur. Ancak ne yazık ki geldiğimiz süreçte bir çok insan ömrü uzamasına rağmen her yıl kanser vakalarında ve diğer hastalıklarda artış görülmektedir. Bunlarla da mücadele edilmeye çalışılıyor. Neredeyse 2 evden birinde bir kanser vakasıyla karşılaşır duruma geldik. Bu durumla bitki koruma ürünlerinin ilişkisinin olabileceğini düşünüyoruz. Bitki koruma ürünlerinin kanserojen olduğuna dair artık şüphe yok. Bunların kullanılmaması aslında doğrusu ama bu süreçte kullanmadan üretim yapabilmemiz mümkün değil” diye konuştu.

“Güçlü mevzuatlarla hastalıkların önüne geçmek gerekiyor”
     Bir anda kullanılan yöntemlerin hepsinden vazgeçmenin mümkün olmadığını ancak mevzuatları güçlendirerek yöntemlerin denetimli ve bilinçli kullanılması gerektiğinin altını çizen Çiftçi, “Güçlü mevzuatlarla ve bunların iyi bir şekilde uygulanması ile ancak sorunların önüne geçebiliriz. Kimyasalları doğru dozda kullanmadığımız zaman doğal dengeyi bozuyoruz ve bu da geldiğimiz süreçte daha fazla bilinçsiz kullanımı  ve daha fazla ilaçları kullanmasına neden olacak sonuçlar doğuruyor. Biz doğada zararlılarla mücadele ederken aynı zamanda yararlı böcekler dediğimiz böcekleri de yok ediyoruz. Aynı zamanda zararlılarla mücadele sonrasında zararlılar da kendilerini korumak için direnç geliştiriyorlar, uygun olmayan doz kullanımı nedeniyle de etkinliği azalıyor, etkinliği azalınca da daha fazla ilaç kullanıyor, böylece bu durum bir kısır döngü içerisinde devam ediyor” diye konuştu.

“Kültürel önlemlere de ağırlık verilmeli”
     Kültürel önlemlerin, biyolojik mücadelenin  ve biyoteknik mücadelenin de daha fazla kullanılması gerektiğine vurgu yapan Çiftçi, “Konuya ilişkin çalışmalar var, ancak bunların desteklenmesi ve yaygın bir şekilde kullanımının yapılması gerekiyor.  Ot öldürücüler en fazla kullanılan ilaçlardır, bu kimyasalların yerine elle kopararak kültürel önlemler alınabilir ama bunun yerine doğrudan kimyasal ile mücadele yöntemi seçiliyor. Kimyasallar ile de mücadele edilmelidir, reddetmiyoruz ancak daha az yapılması açısından elimizden geleni yapmalıyız” ifadelerini kullandı.

“Tarımda işçi ücretleri çok düşük”
     Kültürel önlemlerin yetmediği yerde kimyasalların kullanılması gerekebildiğini, yalnızca kültürel önlemlerin yetersiz kaldığını belirten Çiftçi, tarım sektöründe işçi ücretlerinin düşük olduğunu, güvence olmadığını ve bu nedenlerle yeteri kadar kadar işçi de  bulunamayacağını ifade etti. Üreticinin kazanamadığı için işçi ücretlerini düşük tuttuğunu söyleyen Çiftçi, “İşçi ücretleri düşük oluyor aynı zamanda süreklilik sağlayacağı işçi bulması da bu anlamda oldukça zordur.  Bu etkenlerin hepsini bir arada düşünerek yorumlamak gerekir” dedi.

“Çiftçiler eğitimlere yeterli ilgiyi göstermiyor”
     Çiftçi, “Tarım il müdürlüklerinde meslektaşlarımız çiftçileri bilinçlendirmek için eğitim çalışmaları yapıyorlar ancak bunların yeterli olmadığını söyleyebiliriz. Meslektaşlarımızın sahaya çıkmakta yaşadığı zorluklar ve aynı zamanda çiftçilerin eğitimlere yeterli ilgiyi göstermemesi bunda etkendir.  Kendi bildikleri yöntemleri değil, bilimsel olarak üretilmiş yöntemleri uygulamaları gerekiyor. Sürekli değişen doğaya uygun yeni tekniklerle çiftçilerimizin güçlendirilmesi gerekiyor” değerlendirmelerinde bulundu.

“Bitki koruma alanında ziraat mühendisleri çalışmalıdır”
     Bitki koruma ürünü satan toptancı ve bayilere de iş  düştüğünün altını çizen Çiftçi, “Meslektaşlarımız ve meslek dışı bu işleri yapanlara iş düşüyor. Önemli olan burada bu alanların ziraat mühendisleri tarafından yapılması öncelik taşıyor. Bu alanda eczacılar, kimyacılar gibi çeşitli meslek grupları da çalışabiliyor. Bu alanın tamamen ziraat mühendislerine  özgülendirilmesi gerekiyor. Yapılan sınavda başarılı olanlar bu yetkiyi alıyorlar. Yapılması gerekenlerden bir tanesi de ilaçlama makinelerinin de ayarlarının iyi yapılması gerekiyor ki doğru ilaçlama yapılsın, doğru dozda ilaç verilsin. Doğru dozda ilaç yapılmadığı zaman yararı olmuyor. Doğru makinelerle ilaçlama yaptığımızda bunun daha az ilaç kullanılarak yapılması mümkün. Asıl olanı kimyasal kullanmadan üretim yapma biçimine geçişimiz. Ancak şu anda buna ulaşmamız mümkün değil, aşama aşama kimyasal kullanımını azaltıp diğer kültürel önlemler, iyi tarım uygulamaları ve diğer yöntemlerle konvansiyonel tarıma dönüştürebiliriz” açıklamalarında bulundu.

“İlaçlamada kullanılan makine ve aletler büyük önem taşır”
     Günümüzde işçinin yerine geçebilecek makineleri kullanmanın mümkün olduğunu ancak insanın yerine hiç bir zaman makinenin tam anlamıyla geçemeyeceğini ifade eden Çiftçi, “Tarım 4.0’da bunlar zaman zaman gündeme geliyor. Maliyetler de yüksek. Tarım 4.0 ile yerine makinelerin konulduğu insanları ne yapacağız. Bu sistemleri nasıl kullanacağız sorusunu sormamız gerekiyor. Bir diğer sıkıntılı nokta aynı zamanda kimyasal gübrelerde hastalık ve zararlılarda ciddi kanserojen etkileri var. Hem suya ulaşma riski var, hem toprağı kirletiyor, hem aşırı azot biriken bitkilerin tüketimi zarar veriyor. Tarım ilaçların ruhsatlandırma yöntemlerinin gözden geçirilmesi denetim yapılması, dozlarının eski dozlarla devam ederken bu dozların yeni denemelerle araştırılıp ona uygun doz önerilerinin de yapılması gerekiyor” diye konuştu.

Üniversitelerimizde faydalı böcekler ile ilgili değerli çalışmalar var
     Üniversitelerde de konunun sıkça gündeme geldiğini söyleyen Çiftçi, “Üniversitelerimizde biyolojik ve biyoteknolojik yöntemlerin artırılması geliştirilmesine ilişkin çok değerli çalışmalar var. Faydalı böceklerin üretimi ve bu mücadelede kullanılması ile ilgili çok önemli çalışmalar var. Bu kısır döngüden kurtulmak gerekiyor. Bir taraftan gıda üreteceğiz diyoruz, diğer taraftan gıda üretirken hastalanıyoruz. Bu kısır döngüden çıkmak gerekiyor. Bunun yöntemi ise; bilginin ve teknolojinin çiftçiye ulaştırılması, ikincisi kimyasal kullanımının süreç içerisinde azaltılması, daha az ve konforlu kullanımının sağlanması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

 


+ Benzer Haberler
» Önlem alınmazsa sıcak ekonomiye çarpıyor
» Yumurta krizini aşmak için ortak çağrı: planlı üretim
» Emeklilik hayalimizi birkaç yıl öne almış olduk
» Yumurta tüketimi, üretimi yakalayamıyor
» “Yurtdışındakilerle yarışabilecek laboratuvarlarımız var”
» Avcılara denizden ekmek çıkmıyor
» Müze gelirlerinde yüzde 41,64’lük artış
» “Müteahhitlerimiz yurtdışına yönelmeli”
» Genç İZİKAD Proje Yarışması ile gençler iş dünyasına hazırlanıyor
» İzmir’de hayvanlar sahipsiz değil


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.07.2019
  Ticaret 16.07.2019
  Ticaret 15.07.2019
  Ticaret 13.07.2019
  Ticaret 12.07.2019
  Ticaret 11.07.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni