• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

"Enflasyon, Mayıs’tan itibaren düşecek"

12 Nisan 2017 Çarşamba 15:00
12
14
16
18

"Enflasyon, Mayıs’tan itibaren düşecek"

   ► Zeybekci, "Yıl sonunda yüzde 8,5'ler seviyesine ulaşacağımıza, belki bu seviyenin altına ineceğimize inanıyoruz” dedi

           ANKARA TİCARET     
     Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, enflasyonun Mayıs ayından itibaren düşmeye başlayacağını söyledi. Haberler.com sitesindeki haberde konuşan Zeybekci, "Yıl sonunda yüzde 8,5'ler seviyesine ulaşacağımıza, belki bu seviyenin altına ineceğimize inanıyoruz” dedi.
     Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'na konuk olan Zeybekci, gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
     Enflasyonun çift hanelere çıktığının hatırlatılması ve gıda fiyatlarının enflasyona etkisi konusunda neden kalıcı tedbir üretilemediğinin sorulması üzerine Zeybekci, Türkiye'nin, gıda fiyatlarındaki oynaklık anlamında dünyada birinci sırada olduğunu, oynaklık konusunda en yakın rakibine iki kat fark attığını söyledi.
     Oynaklığı bu denli fazla olan gıdanın enflasyon sepeti içindeki payının Yunanistan, Romanya, Bulgaristan gibi ülkelerde yüzde 17'ler seviyesinde olmasına karşın, Türkiye'deki payının yüzde 21'in üzerinde olduğunun altını çizen Zeybekci, "Dolayısıyla bunu sağlıklı bir şekilde tartışmamız gerektiğine inanıyorum" diye konuştu.

     Enflasyon sepetinin gözden geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Zeybekci, şöyle devam etti: "Bize öğretilen ve dayatılan, enflasyon, talebin arzdan fazla olmasından kaynaklanan bir olgudur. Dolayısıyla alınacak olan tedbirlerle ilgili bize öğretilen ezberler vardır. Bir talebin daraltılması, iki talebin daraltılmasıyla ilgili piyasalarda sıkı para politikası uygulanması, üç bunun için faizlerin artırılması... Böyle öğretilmedi mi? Biz de böyle yaptık. Çünkü finans dünyası böyle istiyor. Bu, kendi enflasyonunu yaratan bir olgudur. Çünkü siz parasal daralma, disiplin, faiz artırma sebebiyle piyasadan faizleri artırarak parayı çektiğiniz anda bu yatırımcı ve üreticinin finans imkanlarına kolay ulaşma imkanını azaltır ve paranın maliyetini yükseltir. Paranın maliyeti yükselttiğiniz zaman üretim düşer, stok maliyetleri arttığı için hiç kimse stok yapmak istemez."

     Dar stoklarla iş yapıldığı zaman talepteki en ufak bir artışın derhal üretime, bunun da maliyetleri yükselterek fiyatların spekülatif olarak çıkmasına neden olacağını anlatan Zeybekci, "Kısır bir döngüye girersiniz. Enflasyonu düşürmeye çalışırken enflasyonu yaratırsınız." ifadelerini kullandı.
     Üreticiyi tüketiciyle buluşturmak konusundaki gayretlerinin başarılı olmadığını kaydeden Zeybekci, dağıtım zincirlerinin, üreticiye kadar inecek zinciri kurmalarını sağlayacak alanlarda yatırımların teşviki konusundaki çalışmaları bitirdiklerini, anılan desteklerin işe yaracağını düşündüğünü bildirdi.
     Enflasyonun bugünkü seviyesinde kurun da etkili olduğunu vurgulayan Zeybekci, kurun enflasyona etkisinin yansımalarının mayıs sonuna kadar sürmesi ihtimali bulunduğunu söyledi. Zeybekci, "Nisanda enflasyon yükselmeyecek, istediğimiz gibi aşağı inişle ilgili eğilim başlamayacak ama mayıstan itibaren bu trendin aşağıya doğru dönmeye başladığını, yıl sonunda yüzde 8,5'ler seviyesine ulaşacağımıza, belki bu seviyenin altına ineceğimize inanıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

     İhracatçıya yeşil pasaport
     İhracatçılara yeşil pasaport verilmesine ilişkin de konuşan Zeybekci, bunun, kendisinin de İhracatçılar Birliği Başkanı olduğu dönemden bu yana istediği bir şey olduğunu ve her zaman dile getirdiğini söyledi. Esas olanın Türkiye'deki sivil vatandaşların pasaportlarının itibarını artırmak olduğunu vurgulayan Zeybekci, ihracatçıların bu sıkıntısına sonunda hükümet olarak yanıt verdiklerini ifade etti.
     Zeybekci, normal ihracat yapan firmaların yanı sıra turizm ve hukuk müşavirliği gibi alanlarda çalışan hizmet ihracatçılarını da uygulama kapsamına dahil ettiklerini belirterek, şunları kaydetti: "Yaklaşık 22 bin civarında pasaport alabilecek bir potansiyel var yani herkes başvurursa ve başvuran herkes alırsa 22 bin civarında. Maksimum sayı bu. Bu nereye kadar gelir, ne kadar vatandaşımız bundan yararlanmak için başvurur ve alır, onu bilemem ama maksimum vereceğimiz sayı 22 bin. Bunu artırma, bence hiç gerek olmayan bir şey. Artırmamak lazım, gerçi 'artırılsın' diye bir talep de yok. Başvurular ve pasaport verme işlemleri devam ediyor. Başvurup da işlemleri biten ihracatçılarımızın da her birine tek tek pasaport vermeye devam ediyoruz."
     Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, gelecek hafta, Rusya'nın tarım ürünlerine uyguladığı kısıtlamanın da ele alınacağı bir görüşme olacağını belirterek, "Takvim nerede ve kimin için uygunsa, nerede olursa olsun, benim için önemli değil, bu anlamda görüşeceğiz. Yasaklarla hiçbir ülke kazanmaz, her iki ülke de kaybeder. Biri az kaybeder, biri çok kaybeder. Yasakların olmadığı bir ortamda her iki ülke kazanır." dedi.

     Zeybekci, geçen yılın yazından itibaren Türkiye ile Rusya arasında başlayan pozitif gelişmelerden sonra Kasım 2015 öncesine dönülmesiyle ilgili yoğun irade beyanının olduğunu belirterek, görüşmelerde yasakların kaldırılmasının istendiğini ancak istenilen sonucun alınamadığını kaydetti. Nihat Zeybekci, 750 milyon dolar civarındaki yaş sebze ve meyve ihracatının, 450-500 milyon dolarlık bölümünde yasaklamanın devam ettiğini ifade ederek, Rusya'dan Dahilde İşleme İzin Belgesi kapsamında 1,8 milyar dolarlık da tarım ürünü ithalatı yapıldığını bildirdi.
     Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya'ya gittiklerinde, Türkiye'deki ihracatçıların yoğun baskısının olduğunu anlattıklarını belirten Zeybekci, "Onların (ihracatçılar) bana söyledikleri şudur, 'Biz, Rusya'ya mal satamazsak, siz nasıl olur da Rusya'ya bizim onlara sattığımızın üç katı ithalat izni verirsiniz, biz almayacağız kardeşim. Dahilde İşleme İzin Belgelerine Rusya'yı yazmanızı istemiyoruz. Başka ülkelerden alacağız ürünleri.' Ben de uyarımı orada yaptım." diye konuştu.
     Zeybekci, Rusya'dan ithal edilen 1,8 milyar dolarlık tarım ürünü ithalatının bir anda çok düşük hale gelebileceğini, 1,5 milyar dolarlık kısmın kaybedilebileceğini anlattı.

     "Türkiye bizi bile mahcup etti"
     Zeybekci, Türkiye'nin büyüme rakamlarına ilişkin de "Herkes 'Türkiye son çeyrekte yüzde 1 büyüme sağlarsa başarılı olur' derken biz bunun yüzde 3'e yakın olacağını söylemiştik. Türkiye bizi bile mahcup etti, yüzde 3,5 seviyesinde büyüdü, yıllık ortalamamız da yüzde 2,9 oldu. AB geneli, Avro Bölgesi toplamından çok daha yüksek bir ortalamayı tutturduk. OECD ülkeleri içinde ilk üçlerdeyiz. G-20'de de Çin, Hindistan ve Endonezya'nın ardından 4. sıradayız. 2016'da yaşadıklarımıza bakacak olursak, geldiğimiz nokta tam anlamıyla bir Türk mucizesidir." değerlendirmesinde bulundu.
     İhracatın 2015-2016 döneminde büyümeye verdiği katkının negatif olduğunu anımsatan Zeybekci, "2016'nın ilk 3 çeyreğinde, ihracatın büyümeye verdiği katkı eksi yüzde 1,7 yani büyümeyi aşağı çektik. Son çeyrekte bu 0,20'ler seviyesine geldi hala negatifteyiz ama başlattığımız 2016'daki ihracat destek ve teşvikleriyle demek ki 2017 ihracat seferberliği yılı olacak." dedi.

     "Eximbank dünyada 2. sırada"
     Eximbank'ın şu anda dünyada 2. sırada olduğuna dikkati çeken Zeybekci, şunları kaydetti: "Toplam ihracatımızın ne kadarını Eximbank ile kredilendirebiliyoruz? Kore yüzde 26'nın üzerinde, biz de yüzde 25'ler seviyesindeyiz. 2017'de biz Kore'yi geçeceğiz inşallah. 2017 başında, Eximbank'ın sermayesini 3,7 milyar liradan 10 milyar liraya çıkardık. Eximbank'ın farklı enstrümanlarını devreye soktuk... Eximbank'ın kullandığı kaynaklar biraz daha pahalı. O arada bir fark oluşuyor, onu da Hazine olarak biz karşılıyoruz. 2017 itibarıyla toplam 39,8 milyar dolar nakdi kredi, 3 milyar dolar civarında da uzun vadeli kredilerle ihracatçıya çok önemli destekler verdiğini göreceğiz. Hazi·ne olarak da Eximbank'ı, ihracatçılarımızın bütün ihracatlarını sigorta etmeleri konusunda teşvik ediyoruz."

 


+ Benzer Haberler
» Büyükşehir’in iftarında katılım rekoru
» Lokmalar Ballıkuyu’da paylaşıldı
» Minik cimnastikçiler Karşıyaka’da yarışacak
» Sandığa gel, oyuna sahip çık!
» 2018’in en iyi şirketleri açıklandı
» Alman dev Miele, n11.com’la iş birliği yaptı
» Zingat.com’dan 6 ayda 1 milyon TL Ar-Ge yatırımı
» Bayraklı’da internetten seminerler sürüyor
» Sosyal ağ kimlik avı saldırıları sahte Facebook siteleriyle düzenlendi
» Haberleşmede ‘mükerrer’ yatırıma son


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 25.05.2018
  Ticaret 24.05.2018
  Ticaret 23.05.2018
  Ticaret 22.05.2018
  Ticaret 21.05.2018
  Ticaret 19.05.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni