• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Projede ilk etap tamamlandı

09 Ekim 2021 Cumartesi 10:00
12
14
16
18

Çiğli Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Deresi rehabilite ediyor

Projede ilk etap tamamlandı


           HABER MERKEZİ      
     İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, kentin çevre sorunlarını bir bir çözüme kavuşturuyor. Körfez’e dökülen ana dere yataklarından Çiğli Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Deresi, üç adımda uygulanan kapsamlı iyileştirme ve düzenleme projesi ile rehabilite ediliyor. Projenin ilk etabı tamamlandı.  
     Derelerdeki periyodik temizlik ve ıslah çalışmalarını sürdüren İZSU, Büyük Çiğli Deresi Kıyı Düzenleme Projesi kapsamında Çiğli’nin Ataşehir mahallesindeki AOSB Deresi’nin yatağında kapsamlı bir iyileştirme projesi uyguluyor. 3 milyon 150 bin TL tutarında yatırımla 3 etap halinde sürdürülen çalışmalar kapsamında AOSB deresinde kara ile denizin buluştuğu alanlarda dere ıslahı ile birlikte zemin iyileştirmesi ve peyzaj düzenlemesi yapılıyor.
     1. etap çalışmalar kapsamında 900 metrelik eski taş duvarlar yenilenerek yapılan dekoratif korkuluk imalatı ile vatandaşlar için daha güvenli bir alan yaratıldı. Alanda yürüyüş, koşu parkuru ve yol aydınlatması sağlanarak dere paralelinde kentlilerin günün her saatinde faydalanabileceği modern bir yaşam alanı inşa edildi.

EKOLOJİK YAŞAM CANLANACAK
     Devam eden 2. ve 3. etap çalışmaları kapsamında ise bölgedeki taşkın riskini en aza indirgeyecek tarama çalışmaları gerçekleştirilerek dere yatağından yaklaşık 95 bin metreküp dip çamuru çıkartılacak. 35 bin metrekarelik bir alanda yürütülen çalışmalar dere yatağındaki karasallaşmayı yok ederek bölgeye körfezden temiz su sirkülasyonu da sağlayacak. Böylelikle bölgedeki sucul yaşam ve canlı popülasyonu da artacak.

YILDIZ: “GÜVENLİ, DİRENÇLİ DERE YATAĞI ELDE ETMİŞ OLACAĞIZ”
     İZSU Genel Müdürlüğü Dereler Bakım Onarım Şube Müdürü Onur Emrah Yıldız, “Çiğli Ataşehir Mahallesi Atatürk Organize Sanayi Bölgesi dere yatağındayız. Bu alan İzmir’deki kuru dere yataklarının aksine sulak bir alan olmasından dolayı özel bir konuma sahip. Burada sadece dere ıslahı değil, bunun yanında zemin iyileştirmesi ve peyzaj düzenlemesi ile birlikte üç etaplı çalışma başlattık. Birinci etap çalışmalarımız bitti, çalışmalar kapsamında yerleşme alanına yakın dere sol güzergahında üzerindeki eski taş duvarları yenileyip, taşkın kotuna göre yükselttik. Ardından 900 metre uzunluğunda yürüyüş koşu yolları ile birlikte yayaların can ve mal güvenliğini tahsis edecek, alana özgü dekoratif korkuluklarla beraber, günün her saatinde kentlilerimizin burayı kullanması için enerji sarfiyatı düşük aydınlatmalarla birlikte birinci etap çalışmalarını tamamladık.

     İkinci etap çalışmalarımızda ise yaklaşık olarak 35 bin metrekarelik sulak alanda karasallaşmanın başladığını gördük. Bunu yok etmek, burada iklim krizinden kaynaklı kısa süreli ve çok şiddetli yağışlarda, güvenli ve dirençli bir dere yatağı elde edebilmek adına tamamını idaremizin imkanları dahilinde yaklaşık 100 bin metreküplük çamur tarama işlemine başladık. Tamamını kendi imkanlarımızla yaptık. Üçüncü etap çalışmalarında ise birinci etapla koordineli olacak şekilde, taş duvarları yenileyip, dekoratif korkuluklar ve aydınlatmalarla birlikte bu çalışmaları bitireceğiz. Tüm çalışmalar neticesinde dere yatağımızın ıslahı ile karasallaşmayı yok ederek sucul yaşamı, canlı popülasyonunun yaşam kalitesini artırmaya yönelik tarama da elde etmiş olacağız. Bize iklim krizinden kaynaklı çok kısa süreli ve şiddetli yağışlarda güvenli, dirençli dere yatağı elde etmiş olacağız. Alandaki yürüyüş ve koşu yolları, peyzaj ile birlikte bölge sakinleri başta olmak üzere tüm kentlilerimize alternatif bir yaşam alanı sunmuş olacağız” dedi ve daha sağlıklı ve temiz bir çevre için vatandaşlardan dere yataklarına çöp atmamaları konusunda ricada bulundu.


+ Benzer Haberler
» Gayrimenkul lideri artık Bodrum’da
» Vak’a sayısı 27.663’e, vefat sayısı da 232’ye yükesldi
» Elektriğe “sessiz zam” yapıldı
» 2021’de tahıl ve sebze üretimi azalacak
» Mandalina ihracatında hedef 500 milyon dolar
» “En az iki doz aşı olmuş öğretmen oranı yüzde 92”
» Hizmet, perakende ticaret ve inşaatta güven endeksi yükseldi
» 90 milyon TL sosyal yardım yapılacak
» Eylül ayında 92 bin 996 adet taşıt trafiğe kaydoldu
» Türksat, 5. nesil uydusunun gücüyle Cabsat’a katılıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 26.10.2021
  Ticaret 25.10.2021
  Ticaret 23.10.2021
  Ticaret 22.10.2021
  Ticaret 21.10.2021
  Ticaret 20.10.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni